Uždaryti

Pirtys - būtinybė ir rafinuotumo požymis

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Pirtys - būtinybė ir rafinuotumo požymis

Atlikti tyrimai nustatyti gyvenimo komforto lygį parodė, kad pagal komforto supratimą mes gerokai atsiliekame nuo kitų pasaulio šalių. Ir ne tik todėl, kad mūsų pragyvenimo lygis žemesnis. Komforto jausmui labai daug įtakos turi žmogaus sugebėjimas tinkamai išnaudoti esamas gyvenimo sąlygas, „išspausti" iš jų viską, ką galima. Tas pats tyrimas parodė, kad kartais palyginti skurdžiau gyvenantieji yra labiau patenkinti gyvenimo kokybe nei tie, kas turi daugiau. Tai priklauso nuo žmogaus požiūrio į save ir savo gyvenimo sąlygas, nuo jo sugebėjimo jas teisingai įvertinti bei sau pritaikyti. Kitais žodžiais tariant — gyvenimo kokybę ir komfortą lemia geras skonis. Geras skonis plačiąja prasme.

Pirtis - tobulos visuomenės atributas

Žmogaus skonis - tai išlavinti pojūčiai. Būtent gebėjimas subtiliai justi skiria tikrą gurmaną nuo eilinio vartotojo, besidžiaugianti gyvenimu optimistą nuo amžino niurzgos. Visais laikais egzistavo tam tikri kūno pojūčių lavinimo metodai. Pojūčius ir skonį lavinančių veiksmų visuma - vienas iš kultūros rafinuotumo ir brandumo požymių. Tam galima priskirti praktiškai visas kolektyvinio meno formas - teatrą, koncertus, šokius, gėrimų ir vaišių ritualus ir... pirčių procedūras!
Skirtingais istorijos laikotarpiais pirtys būdavo įvairių formų, tačiau atpalaiduojantis garinės karštis, gaivinanti vandens vėsa, rafinuotos masažo procedūros, kvapiųjų augalų arba jų ekstraktų naudojimas bei malonus bendravimas su išmintingais žmonėmis ir draugais būdavo neišvengiami jų komponentai. 0 pati pirtis buvo suvokiama kaip tikro komforto atributas ir sveikatos šaltinis bei turėjo milžinišką reikšmę anų laikų aukštuomenės gyvenime. Neklysdami galime teigti, kad kiekviena subrendusi kultūra turėjo ištobulintas ir dažnai lankomas pirtis. Visi esame girdėję apie suomiškas, rusiškas, turkiškas, japoniškas pirtis, o kiek iš tikrųjų žinome apie jas?

Daugiausia esame girdėję apie romėnų termas. Jų lankymas romėnų imperijos klestėjimo metais piliečiams buvo nemokamas. Platonas net yra sakęs - „Pirčių statyba yra valstybės pareiga!". Pirčių vidaus jranga stebino savo rafinuotumu, patalpų vidus buvo marmurinis, čiaupai - sidabriniai ir auksiniai, jais buvo nuolat tiekiamas šaltas ir karštas vanduo. Pirtyje buvo galima praleisti didesnę dienos dalį,
susitikti su draugais, verslo partneriais, skaityti, klausytis eilių, užkandžiauti. Tai buvo laikino rojaus žemėje kampelis.

Panašūs ir šiandieninių japoniškų pirčių lankymo papročiai. Tradicinė japoniška pirtis - tai didelis kubilas su karštu vandeniu, kuriame ramiai sėdima, mąstoma, šnekamasi. O po procedūrų lankytojams sudaromos visos sąlygos maloniai praleisti laisvalaikį -po pirčių stogu veikia restoranėliai, kino salės, bibliotekos, parduotuvės. Tai - mažas harmoningas pasaulis su savo nusistovėjusiomis taisyklėmis.

Vienas būtiniausių sodybos pastatų

Seniesiems baltų ir slavų kraštų gyventojams pirtis buvo vienas reikšmingiausių sodybos pastatų, kartais svarbesnis ir už namą. Kurdamiesi naujoje vietoje visų pirma skubindavo suręsti pirtį. Būtent nuo pirties prasidėdavo laukinės vietos sukultūrinimas, pavertimas patogia ir komfortiška sodyba. Pirties karštis nuramindavo ilgų darbo ar kovų dienų stresus ir kūno nuovargį, gydydavo dieglius, slopindavo nereikalingą dirglumą. Pirtis buvo netgi tarpusavio konfliktų ir ginčų sprendimo vieta. Senoliai čia išklausydavo ginčininkus ir paskelbdavo savo nuomonę.

Ar mes galime praktiškai pritaikyti senųjų pirčių gurmanų patirtį? Žinoma, galime! Visų pirma, turime pasakyti, kad prastos pirties išvis nebūna! Net paprasčiausia pirtis yra daug geriau nei jokios. Taigi eidami į pirtį, jūs išlošiate bet kuriuo atveju. O toliau -kuo daugiau žinote ir kuo geriau esate įgudę, kuo labiau pasitikėsite savo kūnu, tuo daugiau malonumo pajusite ir naudos sveikatai turėsite. Laimei, ios ˛inios yra lengvai prieinamos. Neseniai lietuviškajame internete atidaryta specializuota pirčių svetainė www.pirtis.lt, joje galite rasti straipsnių pirties temomis, naudingų patarimų ir mažų pirties paslapčių! O svarbiausia - jūs galite rasti beveik visas Lietuvos pirtis ir pirtininkus! Patyręs pirtininkas daug greičiau supažindins jus su pirties procedūromis.

Pirtininkas - svarbus asmuo

Ne kiekvienas žmogus, turintis pirtį, gali save pavadinti pirtininku. Vien iškūrenti pirtį yra per maža, reikia žinoti jos paslaptis. Mokantis justi pirties malonumus pats ir padėti kitiems tai pajusti yra Justinas Navikas, turintis savo pirtį Trakų rajono Žvėryno kaime. Pirtis kaip pirtis, nauja, jauki, takelis tiesiai j tvenkinį. Gera pirtis. Tačiau ji tampa puiki tada, kai joje „garą padaro" ir j rankas vantas paima pats sodybos šeimininkas, senas vanojimo žinovas. Justino metodas - švelnus drėgnas garas, patinkantis pirties naujokams, moterims, vyresnio amžiaus žmonėms. Švelnus garas ir... švelniai dygi kadagio ir beržo vanta.

Kaip pirtis veikia organizmą

Pono Justino Naviko klausėme, kas gi vyksta su mumis pirtyje? Kodėl jos taip gerai veikia mūsų kūną ir dvasią?
Šiluma ir masažas grąžina kūnui lakstumą, odai - jautrumą, kraujagyslės tampa pralaidesnės, kraujas karštesnis ir prisotintas deguonies. Visa tai - medikų ne kartą patvirtintos, o senų žmonių - ir taip žinomos tiesos. Fiziologai sako, kad kontrastinių šiluminių procedūrų metu kraujyje atsiranda med˛iagų, vadinamų „d˛iaugsmo hormonais" - endorfinų. Būtent todėl po pirties jaučiamės ramūs ir laimingi lyg kūdikėliai. Tikriausiai visi sutiksite, kad bet kokie kiti būdai pasiekti tokį efektą yra gerokai sudėtingesni, brangesni ir sunkiau prieinami.

Žinoma, norint pačiam atlikti tokią efektingą pirties procedūrą, reikia žinių ir įgūdžių. Seniau, kai pirties lankymas buvo šventa bendruomenės tradicija, toks žinojimas buvo įgyjamas natūraliai. O dabar to reikia mokytis iš nedaugelio senąsias pirties paslaptis ištyrinėjusių specialistų. Vienas jų - Ziedonis Karklinš, Latvijos gyduolių asociacijos narys, terminių vandens procedūrų specialistas, jau daugelį metų pirtyje sėkmingai taikantis įvairias terapines profilaktines procedūras. Ziedonis - jau gerai žinomas Latvijoje, ir po jo gydančia vanta patekti nėra lengva - norinčiųjų eilė ilga. Todėl proga savo nugara pajusti pirties maestro prisilietimą yra labai vertinga.
Ziedonio nuomone, pirtyje galima ir verta naudoti beveik viską, kas aplinkui gamtoje auga - jis pats įvairiais atvejais naudoja per 80 skirtingų augalinių vantų. Vienos jų labiau tinka moterims, kitos - vyrams. Vienos veikia žmogaus fizinį kūną, kitos - jausmus ir nuotaiką. Ąžuolo vanta, pavyzdžiui, garsėja kraujo spaudimą mažinančiu poveikiu, o žydinčių liepos šakų vanta išvalo švelnią moters odą geriau nei brangus muilas.

Kiekviena pirtis, sako Ziedonis, turi savo charakterį, kurį reikia išstudijuoti, kad galėtume ją tinkamai išnaudoti. O žmogus, eidamas į pirtį, turi žinoti, kokio poveikio jis norėtų. Džiugu, kad atsiranda vis daugiau gerų pirčių, tai reiškia, kad žmonių
sveikata bus geresnė. Ir ne tik fizinė. Pirtyje puikiai atkuriami pašliję tarpusavio santykiai. Išperia vyras nugarą žmonai, žmona - vyrui, ir eina jie miegoti maloniai pavargę ir atsipalaidavę. Gal todėl seniau, kai žmonės reguliariai pirtyse šeimomis prausdavosi ir santykiai jų buvo šiltesni, tvirtesni?

Mes turėtume labiau save mylėti. Kitaip greitai ateis metas, kai mūsų niekas nebenorės mylėti... Pirtis yra puiki vieta atgauti prarastam pasitikėjimui savimi. Vyrai tiesiog didžiuosis savimi, pasiryžę išsimaudyti lediniame vandenyje. O kokias puikias viso kūno odą maitinančias kaukes yra sugalvojusios pirčių mėgėjos! Kontrastinės terminės procedūros stangrina ir lygina odą, treniruoja smulkių kraujagyslių sieneles. Jos tampa elastingesnės, atsparesnės žalingam šalčio ir saulės poveikiui. O kur dar medus, avižinių kruopų mirkiniai, įvairių žolių nuovirai... Šios priemonės šiuolaikiniam miestiečiui primena užmirštą vientiso sveiko kūno pojūtį. O būtent savo kūnu mes jaučiame gyvenimo komfortą. Be malonių kūno pojūčių gyvenimo kokybė netenka savo prasmėsl Išeina, kad pirties procedūros bet kuriomis sąlygomis suteikia žmogui sąjungos su savo kūnų būseną arba tikrą komfortą. Todėl kitą kartą, kai norėsite kam nors parodyti ypatingą pagarbą arba neįprastai paminėti kokią nors progą - prisiminkite medinę senolių garinę! Nes malonių pojūčių ir sveikatos niekad nebus per daug.

Rimas Kavaliauskas, tinklalapio www.pirtis.lt administratorius 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“