Uždaryti

Pirtyje

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Pirtyje

Pirtyje

Pirtys buvo žinomos jau senovės Babilonijoje, Persijoje, Kinijoje. Seniausiuose žmonijos raštuose -indų manuskripte, žydų Talmude, musulmonų Korane - randama patarimų, kaip naudotis pirtimi. Manoma, kad pirmosios pirtys senovės Graikijoje buvo pastatytos per Trojos karą XIV-XII a. p. m. e. Garsus senovės graikų gydytojas Hipokratas pirtį, kaip terapijos priemonę, skirdavo ligoniams.

Romėniška pirtis - sausas karštas oras sklinda iš specialių skylių sienose bei grindyse. Baseinai su šaltu, vėsiu ar karštu vandeniu.
Rusiška pirtis - šiluma +45-50 laipsnių, labai drėgnas oras (iki 100 proc.) Atsivėsinama gryname ore, eketėje. Išsitrinama sniegu arba apsipilama šaltu vandeniu. Vanojamasi vantomis.
Turkiška pirtis
- temperatūra +40-50 laipsnių, pakankamai drėgna (garai eina iš patalpos šonų, grindų). Apsipilama vandeniu mažinant temperatūrą.
Suomiška pirtis - karštas sausas oras iki +90 -140 laipsnių, santykinė drėgmė -5-15 proc. Atvėstama šalto vandens baseine.
Japoniška pirtis - karštas sausas arba drėgnas oras. Sėdima didžiuliuose kubiluose su karštu vandeniu.
Kaimiška lietuviška pirtis - artima rusiškai pirčiai. Senovės pirtys buvo dūminės (be dūmtraukio), o vėliau - su dūmtraukiu.

Kaip elgtis pirtyje?
Į pirtį reikėtų eiti lengvu skrandžiu. Prieš pirtį sveika išgerti puodelį karštos žaliosios arbatos su citrina. Jei jaučiatės šiek tiek peršalę, išgerkite liepžiedžių arbatos su medumi. Arbata skatina prakaitavimą.
Būtina ant galvos užsidėti medvilninę ar lininę kepurę.
Pirmą kartą įėję į pirtį, atsisėskite ant apatinio suolo, atsipalaiduokite ir pabūkite ramiai 5-10 minučių, kol malonu. Jei jaučiate diskomfortą (plaka širdis, darosi nemaloniai karšta), išeikite iš pirties. Apsiprauskite vėsiu vandeniu, ramiai pasėdėkite 10-15 minučių ir eikite į pirtį vėl. Išėjus iš pirties antrą kartą, jau galima šokti į baseiną. Jei vanduo labai šaltas, pakanka tik panerti.
Rekomenduojama pirtyje apsilankyti 2-3 kartus. Visoms procedūroms pakanka skirti vieną valandą. Per ilgai būnant pirtyje padažnėja širdies plakimas, dėl padidėjusio kraujospūdžio gali skaudėti ar svaigti galva. Paskutinė vandens procedūra po pirties turi būti apsiprausimas su muilu ir šiltu vandeniu. Po pirties šiltai apsirenkite ir skirkite laiko poilsiui.

Kaip vanotis?
Vanta - neatskiriama drėgnos pirties procedūros dalis. „Masažas" vanta gerina ne tik odos, bet ir vidaus organų kraujo apytaką, didina prakaitavimą, šalina nereikalingus šlakus.
Prieš vanojimą vantomis padrėkinkite pirties sienas - tai puiki kvapų terapija, paskleidžiami pirtyje patikusį kvapą. Ant akmenų retkarčiais užpilkite puodelį karšto vandens (į jį gali būti įlašinta mėtų, eukalipto ekstrakto, eterinio aliejaus). Niekada nepilkite ant akmenų alaus, jis sudega. Verčiau į 10 l kibirą įpilkite 1/3 butelio alaus, tuomet lengvas malonus aromatas pasklis patalpoje.

Kodėl į pirtį eiti sveika?
Karščio ir šalčio dirgiklių kaita pro odos receptorius intensyviai treniruoja kraujotakos sistemą. Tai stresas organizmui gerąja prasme. Pirtis stiprina imuninę sistemą, gerina medžiagų apykaitą, atpalaiduoja raumenis, ramina nervus, suteikia optimalų psichologinį komfortą. Apsitrynimai, masažai pirtyje mažina sąnarių, stuburo, reumatinius skausmus. Pirties procedūros gydo peršalimo, kvėpavimo ligas, nervinius širdies veiklos sutrikimus, žemą kraujospūdį, lėtinius virškinamojo trakto sutrikimus, odos ligas, degina riebalus. Jei norite numesti svorio, pirtyje skysčių gerkite kuo mažiau; jei norite išvalyti organizmą nuo toksinų, gerkite kuo daugiau.
Nerekomenduojama eiti į pirtį sergant hipertonine liga, akmenlige, epilepsija, esant psichikos sutrikimams, aktyviai tuberkuliozei.

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Šeimos pirtininko studijos: Šilumos poveikis ir sveikata

2021-01-25
Liko 9 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Šeimos pirtininko studijos: Sveikos pirties dėsniai

2021-01-27
Liko 7 vietos
Vebinaras
Apie pirtį, kaip ir apie krepšinį, Lietuvoje išmano visi... O gal visgi ne? Kokia pirtis yra iš tiesų sveika ir gera?

Pirtis ir imunitetas. Atsakymai ir konsultacijos studijuojantiems

2021-01-28
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirtis - daug amžių žinoma organizmo stiprinimo ir grūdinimo priemonė. Kuo ji mums gali padėti šiandieninės pandemijos situacijoje? Dalijamės naujausiomis mokslininkų idėjomis ir įžvalgomis!

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kūrenimas ir garo kūrimas

2021-02-01
Liko 10 vietų
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Pirties konstrukcija: gero garo paslaptys

2021-02-04
Liko 16 vietų
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2021-02-08
Liko 22 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2021-02-11
Liko 15 vietų
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Šeimos pirtininko studijos: Oda pirtyje

2021-02-15
Liko 27 vietos
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2021-02-18
Liko 17 vietų
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: šeimos pirties scenarijius

2021-02-22
Liko 27 vietos
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?

Pirties konstrukcija: eksploatavimas ir priežiūra. Pirties vertinimas

2021-02-25
Liko 16 vietų
Šiame vebinare pakalbėsime apie pirties priežiūrą, atsakysime į jūsų klausimus.