Uždaryti

Į karštą pirtį - išgarinti iš kūno nuovargį

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Į karštą pirtį - išgarinti iš kūno nuovargį

Aldona Jankauskienė, Vida Savičiūnaitė, Feliksas Žemulis
„Lietuvos ryto" korespondentai

Pasiūla nuolat didėja

„Malonumą pajutau visai neseniai nes nuo vaikystės tiesiog neapkenčiau pirčių", -tikino kaunietė dainininkė Gintarė Karaliūnaitė, pirties malonumais susižavėjusi po apsilankymo netoli jos namų esančiame laisvalaikio ir pramogų centre „Oazė".
Nemeilę pirtims Gintarei buvo suformavę vaikystės įspūdžiai, patirti drauge su močiute lankantis kaimo pirtyje.
„Ta pramoga man visada asocijavosi su dideliu karščiu, aliumininėmis voniomis, vantomis ir negražiais pagyvenusių moteriškių kūnais.
Man tai būdavo košmaras. Pradėjau taip protestuoti, kad vėliau manęs nebesivesdavo į pirtį", - pasakojo G.Karaliūnaitė.
Šių vaikystės vaizdų Gintarė atsikratė tik dabar, kai Lietuvoje atsirado modernių pirčių. Ne tiktai kauniečiai, bet ir kitų mūsų šalies miestų gyventojai, norėdami papramogauti, atkurti prarastas ir kaupti naujas jėgas, turi nemenką pasirinkimą- pirčių paslaugas teikia sanatorijos, pramogų centrai, viešbučiai, restoranai. „Savaitgalis" pasidomėjo, kokių Lietuvoje esama pirčių ir kokios jose teikiamos paslaugos, ką vandens bei šilumos stichijoje patiria žmonės.

Procedūros - viena po kitos

„Čia išgaruos bloga nuotaika", - turkiškoje pirtyje, esančioje prie sostinės kavinės „Jovarėlio karčema", tikino gruzinas Micho, šiurkščia pirštine trindamas atėjusio išsiperti lankytojo nugarą. Suragėjusi oda bematant pradėjo nertis. Po to Micho stvėrė šlapią medvilninį maišą, pakočiojo jį tarp delnų tarsi karštą bulvę, pūstelėjo - maišas prisipildė muilo putų, kurias pirtininkas šleptelėjo ant svečio ir vėl įniko trinti.
Pabaigoje Micho užvertė kibirą vandens. Maudynės baigtos, dabar metas į masažo kabiną. Prieblandoje, degant žvakei ir tyliai skambant rytietiškai muzikai, masažuotoja Rūta įtrynė lankytojų kūnus kvapiu aliejumi. Tai paskutinis turkiškos pirties malonumas, po kurio lieka užverti jos duris. Nebent nori išgerti turkiškos arbatos arba patraukti per kaljaną turkiško tabako dūmo.

Dirba savo amato profesionalai

Įrengti turkišką pirtį prie kavinės „Jovarėlio karčema" vilniečiai Rita Švaikovskaja ir jos vyras Sergejus sugalvojo apsilankę tokioje pirtyje Turkijoje. Daug kas turkiška pirtimi vadina vandens garais užtvindytą patalpą, kurioje per karštą rūką net žmones sunku įžiūrėti.
Pasikaitinę garuose, jie šoka į baseiną. Tokių pirčių Lietuvoje ne viena.
Tačiau tikroje turkiškoje pirtyje svarbiausia ne garai, kurių čia nėra daug, o tai, jog kiekvieną lankytoją nuprausia bei išmasažuoja profesionalūs pirtininkai ir masažuotojai. Išprakaitavę ant plautų garinėje, Švaikovskių pirties lankytojai atsivėsina didelėje masažinėje vonioje ar po dušu ir pereina į šiltą kambarį, kuriame viskas iš marmuro: grindys, sienos, gultai. Čia lankytojai ištrinami, išmuilinami, išmasažuojami. Dvi valandas trunkančio seanso kaina darbo dienomis iki 17 valandos - 38 litai, vėliau ir poilsio dienomis - 60 litų.

Šveicarės drovisi mažiau

Bendrovės „Cullenn International SA" projektų Lietuvoje vadovui Juozui Šarkui pirtis yra vienas didžiausių gyvenimo malonumų.
Jis bent kartą per savaitę kūrena arba savo mažą pirtelę vasarnamyje prie Grūto ežero Varėnos rajone, arba traukia į kitas pirtis.
„Jovarėlio karčemos" turkiška pirtis J.Šarkų sužavėjo.
„Jaučiuosi kaip naujai gimęs", - po procedūrų džiaugėsi 57 metų vyras.
J.Šarkui teko lankytis panašioje pirtyje ir Ciuriche. „Tiktai garų ten buvo kur kas daugiau. Žiūrėjau pro juos ir savo akimis netikėjau - prieš mane sėdinti moteris nuoga.

Tenykštėse pirtyse vyrai ir moterys drovisi mažiau nei pas mus", -juokėsi J.Šarkus. Patinka jam ir Lietuvos kaimo pirtys.
„Neseniai aptikau Justino Naviko pirtį Paluknyje netoli Trakų - maža, bet gera, pats šeimininkas puikiai peria ir net kugelio iškepa", - pasakojo vilnietis.

Po atviru dangumi - ir žiemą

Lietuvoje pamažu populiarėja ir japoniška pirtis - didžiulės medinės karšto ir šalto vandens statinės, pastatytos po atviru dangumi.
Statinėje - apie 40 laipsnių karščio vanduo.
Įkaitę jame, pirties klientai neria į gretimą statinę su šaltu vandeniu arba išsivolioja sniege. Viena tokių pirčių neseniai atidaryta Vingio parke Vilniuje, prie kavinės „Lakštingala". „Prieš Kalėdas bei Naujuosius metus norinčiųjų išsimaudyti kubiluose buvo tiek daug, kad negalėjome visų jų priimti", - pasakojo šios pirties šeimininkas - bendrovės „Disona" vadovas Romas Katinas. Jis apgailestavo, jog ši žiema tokia šilta. „Kai spaudžia bent 15 laipsnių šaltis ir sninga, tokiame kubile sėdėdamas jauti ypatingą „kaifą", - tikino direktorius.
Valanda tokioje pirtyje kainuoja 200 litų. Tai nėra labai daug - vienu metu statinėje gali kaitintis 8-10 žmonių. „Galbūt dėl to, jog labai mėgstu pirtis, nesu dar nė karto rimtai susirgęs", -teigė šitokią japonišką maudynę išbandęs Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato organizacinio skyriaus viršininkas Gintaras Bagužis.
Greta jo statinėje mirkęs sostinės kelionių agentūros „Safaris" direktorius Aurelijus Kinas tokią pirtį jau išbandęs JAV.
„Tik ten vanduo burbuliavo, o kubilo kraštai buvo net apledėję", - pasakojo vilnietis.

Kauniečiai turi iš ko rinktis

Kaune populiariausi pirčių mėgėjų maršrutai - tai laisvalaikio ir pramogų centras „Oazė" Šilainių rajone, restoranas „Briedžių medžioklė" Karmėlavoje (Kauno r.).
Abiejų laisvalaikio įstaigų siūlomos pirties paslaugos išsiskiria originalumu ir įvairove. „Oazėje" lankytojai gali rinktis moderniai įrengtas trijų rūšių pirtis - aromatinę, suomišką, turkišką. Įkaitusiųjų laukia ledo kambarys, kur išsitrinti kūną galima ten pat ledo generavimo mašina gaminamais ledukais.

Pasilepinę aromatinėje, išsikaitinę suomiškoje ar turkiškoje pirtyse, pramogautojai gali atsivėsinti nučiuoždami 70 metrų ilgio vingiuotu vandens nusileidimo taku į baseiną. „Pirtyje iš mano galvos išsivalo visos šiukšlės, įtampa ir stresai, o kūnas atjaunėja taip, kad norisi žvengti kaip žirgui", - džiaugėsi bent kartą per savaitę pirtyse jėgas atgaunantis žinomas Kauno verslininkas.

Mėgsta švelnius aromatus

„Kartą viename soliariume pabandžiau nueiti į sauną ir man visai patiko. Aš nepatyriau jokių nemalonių pojūčių.
Tada panorau išbandyti ir kitokias pirtis-", - sakė 25 metų dainininkė G.Karaliūnaitė, kuriai labiausiai patinka nekaršta, malonius žolių aromatus skleidžianti pirtis. „Oazėje" Gintarė stengiasi lankytis bent du kartus per mėnesį. Dažniausiai ji renkasi aromatinę pirtį, kur nėra didelio karščio, nereikia degti ir po to šokti į ledus.
„Manau, jog pirtimis susidomėjau pačiu laiku, nes yra požymių, ypač koncertuojant lauke, kad mano organizmo atsparumas susilpnėjęs, todėl jam reikia pagalbos", - apibendrino G.Karaliūnaitė.

Moterims - specialus tepalas

Kol Kaune dar nebuvo atidaryta „Oazė", pirčių mėgėjų keliai susikirsdavo užmiestyje esančio restorano „Briedžių medžioklė" egzotiškai įrengtoje pirtyje. Ji ir dabar kasdien pilna svečių.
Kaimo pirtį primenanti patalpa su uždaru kiemu yra šalia banketų salės.

Šiame komplekse mėgsta leisti laisvalaikį įvairiausių visuomenės sluoksnių atstovai - nuo pedagogų iki policininkų.
Tarp užsakovų būna ir moterų kompanijų. Jos ypač mėgsta palepinti kūną vadinamuoju Kleopatros tepalu iš druskos ir medaus.

Intriguoja interjeras

Įkaitus „Briedžių medžioklės" pirtyje, kurios interjere yra daug akmens, medžio ir liaudiškų motyvų, bėgama į kiemą. Ten stovi didžiulis šalto vandens kubilas. Pirtyje įrengti ir iš plytų sumūryti masažiniai dušai. Čia praustuvą atstoja sena medinė gelda, į kurią vanduo bėga iš šiuolaikiško čiaupo. Restorano padavėją į pirtį galima iškviesti paskambinus rago formos telefonu. Vasarą pirties mėgėjai paprastai puotauja ne banketų salėje, bet prie medinio stalo uždarame kieme. Ten kepami ir kepsniai.

Bijo būti stebimi pašalinių

Šioje pirtyje nuolatos kartojasi kuriozas, kuris liudija, kad svečiai nenori būti stebimi pašalinių akių. Kad būtų išgauta kuo daugiau drėgmės ir garų, pirtis automatiškai apipilama vandeniu paspaudus sienoje esantį mygtuką. „Dažnai randame tą mygtuką užklijuotą servetėle. Matyt, žmonės mano, jog ten yra juos stebinti filmavimo kamera", -juokėsi Inga Budrienė, kuri kartu su vyru - restorano „Briedžių medžioklė" savininku Dariumi Budriu yra aistringa pirties mėgėja.

Užsipila šalto vandens

„Pasikaitinus pirtyje išnyksta visas per dieną susikaupęs nuovargis", - patikino druskininkietė verslininkė Daiva Malinauskienė.
Atsikratyti jo ir pasisemti naujų jėgų moteris į pirtį eina bent 2-3 kartus per savaitę. Pastaruoju metu ji dažniausiai lankosi Druskininkų sveikatos ir poilsio centre „Vilnius".
Čia ji pirmiausia pasimankština treniruoklių salėje, o paskui eina į pirtį, baseiną, mėgaujasi sūkurinėmis voniomis.
Gerai išsikaitinusi garų pirtyje ši moteris nepabūgsta drastiškos procedūros: patraukusi už virvutės užsiverčia ant savęs kubilą ledinio vandens. „Man tai -jokia naujiena. Kasryt nusimaudžiusi persilieju šaltu dušu, o nuo gegužės mėnesio jau maudausi tvenkinyje", - savo įpročius atskleidė 37 metų D.Malinauskienė.

Atjaunėja keleriais metais

Patirti įvairius pirties malonumus, atsigaivinti mineralinio vandens baseinuose galima ne vienoje Druskininkų sanatorijoje.
Viena pirmųjų tokias paslaugas prieš kelerius metus pradėjo siūlyti „Draugystė". Čia įkurto grožio ir sveikatingumo centro „Afroditė" lankytojai labai pamėgo turkiškos pirties kompleksą.
Jo metu kūnas yra nušveičiamas ir ištepamas viržių medumi, po to kaitinamasi aromatingų garų pirtyje, plaukiojama mineralinio vandens baseine. Kompleksą užbaigia relaksacinis viso kūno masažas su aliejumi. „Draugystės" sanatorijos direktorė Violeta Kaubrienė įsitikinusi, kad šio komplekso poveikis prilygsta jaunystės eliksyrui.
Turkiškos pirties kompleksas siūlomas ir populiariųjų Druskininkų gydyklų lankytojams. Specialistai tikina, kad sveikatingumo centrų malonumais pasimėgavęs žmogus atjaunėja net keleriais metais. Vanduo, masažas, aromatingi garai atpalaiduoja kūną ir priverčia pamiršti visus rūpesčius.

Išdulka mintys apie darbą

Interneto tinklalapio www.pirtis.lt administratorius vilnietis Rimas Kavaliauskas suskaičiuoja 5 priežastis, kodėl būtina bent kartą per savaitę vaikščioti į pirtį. „Pirtis apvalo organizmą. Šiuolaikinis žmogus privalgo konservantų ir kitokio balasto. Pirtyje visa tai su prakaitu pasišalina ir nuplaunama", - aiškino 2-3 kartus per savaitę pirtis lankantis R.Kavaliauskas. Būna, kad žmogus peršąla, sirguliuoja, gydosi antibiotikais, kitokiais vaistais, o sveikatos kaip nėra, taip nėra. Kartais užtenka apsilankyti pirtyje, ir atgauna jėgas.
„Pirtis pagydo ir nuo streso. Tas nuostabus išradimas netgi leidžia sustabdyti laiką. Pabuvęs pirtyje ne vienas verslininkas yra nustebęs: „Kaip nuostabu - visą popietę negalvojau apie darbą", - sakė R.Kavaliauskas.

Gena šalin depresiją

Reguliariai vaikštant į pirtį galima išvengti depresijos, įgyti optimistinį požiūrį į pasaulį. „Svarbi ir socialinė pirties reikšmė. Tai tik šiais laikais - ir tai ne visose šalyse, o tik postkomunistinėse – svarbūs reikalai tvarkomi medžioklėse ar po jų. O anksčiau vyrai svarbiausius klausimus išspręsdavo pirtyse", -priminė pirčių istoriją nuodugniai tyrinėjęs 40 metų R.Kavaliauskas. Jam didelį įspūdį padarė viešnagė senovinėje - dūminėje - Suomijos saunos draugijos pirtyje Helsinkio centre. Patekti ten nėra paprasta, kaip ir tapti šios draugijos nariu. „Ten maudėsi apie 80 žmonių, o atrodė, jog ne daugiau kaip 15 - tokia tyla, susiklausymas, visi žino, ką daryti, kur eiti, niekas garsiai nekalba.
Ten suvokiau, kas iš tikrųjų yra pirtis - tai vieta pabūti su savimi susikaupus, pamedituoti", - sakė R.Kavaliauskas.

Grįžimas į kūdikystę

Jau keletą metų pirties kultūrą tyrinėjantis R.Kavaliauskas įsitikinęs, jog šiuo metu sparčiai atgyjanti jos reikšmė vis didės.
„Taip yra todėl, jog žmogus pirtyje tarsi grįžta į kūdikystę, o jam to labai reikia. Pirtyje nusirengiame - tampame tokie, kokius motina pagimdė. Garinėje atsisėdame embriono poza. Čia šilta ir drėgna - tai irgi primena motinos įsčias, kur buvo labai gera.
Po to - prausimasis. Kitais žodžiais tariant, pirtis mus tarsi vis grąžina į gyvenimo pradžią, mes vis gimstame iš naujo, išvalome ir teršalus, ir savo ego. Indėnai periasi specialiose moters pilvą primenančiose palapinėse, kur gali būti tik susirietę", - aiškino R.Kavaliauskas.

Masažuos varpų garsais

Tinklalapis www.pirtis.lt savo skaitytojus rudenį pakvietė į Pirties akademiją. Tai pirmieji Lietuvoje profesionalių pirtininkų ir pirčių savininkų bei mėgėjų kursai, kuriuose mokoma suprasti ir panaudoti sudėtingas pirties procedūras.
„Net tie, kurie manė daug žiną apie pirtis, nustemba išgirdę, kad galima vanotis net 40 vantų rūšių, jog pirtyje galima pasidaryti daug kosmetinių procedūrų", - pasakojo Pirties akademijai vadovaujantis R.Kavaliauskas. „Psichologinis pirties poveikis", „Pirties istorija. Įdomios pasaulio pirtys", „Vantos naudojimo technika", „Pirties konstrukcija" - į šias bei kitas temas buvo gilinamasi iš pradžių salėje, o paskui - kurioje nors pirtyje. Kursuose dalyvauja tarptautiniai pirties specialistai.
Sausio 16 dieną su akademijos mokiniais bendraus profesionali garsų terapijos specialistė iš Lenkijos Aleksandra Mankievvicz.
Žmonės persis tradicinėje pirtyje, o po to klausysis atpalaiduojančių Tibeto varpų garsų. Dar po savaitės šios akademijos klausytojai, vadovaujami garsiausio Latvijos pirtininko Zieduonio Karkliniš, gilinsis į aromatų, pirties kulinarijos paslaptis. 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“