Uždaryti

Gydanti pirtis

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Gydanti pirtis

Gydanti pirtis

Pirtis gali būti naudojama ir kaip terapinė priemonė, padedanti išvengti kai kurių sveikatos sutrikimų, taip pat kaip profilaktinė priemonė organizmui stiprinti. Pirtis padeda spręsti antsvorio problemas.

Norintiems suliesėti
Nemažai žmonių pirtyje lankosi tik tam, kad atsikratytų antsvorio, tačiau ne visi išmano, kaip maudytis ar kaitintis.

Šiuo atveju pirties procedūrų tikslas per odą ir kvėpavimo takus išskirti iš organizmo vandenį, aktyvinti medžiagų apykaitą ir „sudeginti" organizme susikaupusius riebalus. Vanduo – ne tik būtinas visų organizme vykstančių apykaitos procesų dalyvis, vanduo sudaro apie 65 proc. žmogaus svorio (vaikų – 80 proc.). Svarbiausias kūno temperatūros reguliatorius taip pat yra vanduo: išsiskirdamas su prakaitu ir garuodamas, vėsina organizmą, apsaugodamas jį nuo perkaitimo.

Gerai išprakaituoti galima bet kurio tipo pirtyje, bet geriausiai tinka sauso oro pirtis. Jei oras prisigėręs vandens garų, prakaituojama mažiau, prakaitas plonu sluoksneliu padengia kūno paviršių ir tuo trukdo intensyviai prakaituoti, vadinasi, ir termoreguliacijai. Be to, nereikia pamiršti saiko. Nesistenkite lenktyniauti. Juk prakaitavimą lemia ir individuali fiziologinė reakcija, ir daug kitų faktorių.

Didžiausią klaidą daro tie, kurie nori numesti kuo daugiau svorio, be saiko būdami garinėje ar pernelyg didindami temperatūrą. Abiem atvejais labai apsunkinamas organizmo darbas ir rizikuojama pakenkti sveikatai. O štai aktyviai darydami fizinius pratimus (masažuojantis, periantis su vanta ir kita) greičiau suliesėsite.

Labiausiai sveika ir naudinga trumpam užeiti į garinę, išnaudojant inercinius termoreguliacijos procesus. Žinome, kad išėję iš garinės, dar kurį laiką prakaituojame. Tuo metu organizmas vandens išskiria ne mažiau nei garinėje, o garinimasis su pertraukėlėmis malonesnis, lengviau pakeliamas.

Krintant svoriui, prakaituojama vis lėčiau ir sunkiau. Prakaitavimą galima skatinti pagurkšnojant karšto gėrimo (gerai tinka atskiestos citrinų ar spanguolių sultys). Svorio atsikratyti padeda ir prakaitą varančios arbatos – liepžiedžių ar aviečių uogų. Šis gėrimas geriamas karštas, nedideliais gurkšneliais prieš pėrimąsi.

Mažinti svorį padeda masažas. Prieš pradėdami masažą, gerai įkaitinkite raumenis ir sąnarius. Jei masažuojatės 30 minučių, po 15 min. darykite pertraukėlę, nueikite į garinę ir pasiperkite (3-4 min.). Masažavimo suolas turi būti šiltas ir kuo toliau nuo angų, durų ir ventiliacijos įrenginių. Pirtyje metus svorį, naudinga namuose šiek tiek pagulėti šiltai užsiklojus, po to (jei šiltas oras) pasivaikščioti po parką, mišką.

Vis dėlto kai kurie gydytojai teigia, kad dėl netektų skysčių bei padidinto prakaitavimo pirtyje „paliktas" nereikalingas kilogramas atsistato, kai tik sočiai pavalgome ar numalšiname troškulį.

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Sveikos pirties ABC

2023-01-29
Liko 5 vietos
Maišiagalos sen. Melkio km., Vilniaus Raj.

Šeimos pirtininko studijos: Augalų naudojimo pirtyje pagrindai

2023-01-30
Liko 14 vietų
Vebinaras
Lietuviškoje pirtyje naudojama daug įvairių augalų. Kviečiame apie tai sužinoti daugiau!

Pirties eksploatavimo pagrindai

2023-02-01
Liko 26 vietos
Vebinaras
Kaip iškūrenti pirtį? Kokia turi būti gera pirtis? Kas yra pirties garas - sunkiai suprantamas, bet be jo pirtis - ne pirtis. Kviečiame susipažinti su gero garo paslaptimis!

Tarptautinis Sveikos pirties ABC

2023-02-02
Liko 1 vieta
Nauja Pilaitės malūno pirtis, Vilnius
Praktinis seminaras norintiems išbandyti sveikos pirties pirties procedūrą naujoje komfortiškoje pirtyje Vilniaus mieste.

Pirties mikroklimato kūrimas. Nuolatinio kūrenimo krosnis

2023-02-04
Liko 3 vietos
, Nemenčinė

Šeimos pirtininko studijos: Kūno reakcija į šilumą

2023-02-06
Liko 23 vietos
vebinaras
Svarbiausias pirtyje veikiantis faktorius - šiluma. Kaip mūsų kūnas į ją reaguoja? Kokią naudą atneša pirtis, o kam ir kada joje reikėtų elgtis atsargiai?

Pirties mikroklimatas: gero garo paslaptys

2023-02-08
Liko 24 vietos
Vebinaras
Profesionalus pirties mikroklimato temos išdėstymas. Geras garas. Temperatūra. Drėgmė.

Šeimos pirtininko studijos: Vanojimo pagrindai

2023-02-13
Liko 28 vietos
Vanojimas - įdomiausia ir patraukliausia lietuviškos pirties technika. Šiame seminare susipažinsime su šios technikos teoriniais pagrindais.

Pirties konstrukcija: krosnis - pirties širdis.

2023-02-15
Liko 27 vietos
Vebinaras
Pirties kokybė visų pirma priklauso nuo pirties krosnies. Jų būna įvairių.

Oda pirtyje. Vebinaras

2023-02-21
Liko 20 vietų
Kaip mūsų oda reaguoja į pirties procedūras? Kaip teisingai prausti ir šveiti odą?

Pirties konstrukcija: planavimas ir statyba

2023-02-22
Liko 24 vietos
Apžvelgsime visus pagrindinius pirties konstrukcijos variantus.

Šeimos pirtininko studijos: Pirties kosmetika. Šeimos pirties scenarijus

2023-03-06
Liko 24 vietos
Vebinaras
Kaip suplanuoti saugią, malonią ir smagią pirties procedūrą savo šeimai ir draugams?