Uždaryti

Geros savijautos laboratorijos

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Publikacijos » Geros savijautos laboratorijos

Kur žmogus eina, norėdamas pasijusti geriau? Paprastai ieško bičiulių draugijos ir su jais stengiasi atsipalaiduoti. Galime pasirinkti sveikiausią laiko praleidimo būdą - aplankyti vieną iš naujų kūno priežiūros, sveikatos ar geros išvaizdos centrų. Arba nuvažiuoti į gerą pirtį... Kartais šie keliai nuveda į vieną vietą - pirtys tapo neatsiejama sveikatingumo centrų dalimi.

Tradicinės pirties procedūros pamažu užima svarią vietą šalia klasikinės sveikatos ir grožio priežiūros. Tai lyg tyli, niekieno nepastebima „pirčių revoliucija", kai klientai nebenori pasitenkinti vien trumpu masažo ar kosmetikos procedūros seansu, o salonai jau nebegali būti patrauklūs be įvairių kūno šildymo, trynimo, svarinimo ritualų, t. y. pirties. Labai dažnai šios paslaugos pristatomos madingu SPA vardu. Toks pavadinimas pamalonina ausį ir leidžia pasijusti lyg egzotiškoje šalyje, tačiau patyrusio pirties mylėtojo širdis suvirpa ir čia pamačius pažįstamą pirties kabiną, užtikrinančią įprastą šilumą.

Kaip įprastos pirties procedūros pateikiamos naujuosiuose sveikatos centruose, patyrinėsime kartu su „Pirties akademijos" nariais - apsilankysime dviejuo se neseniai įkurtuose sveikatingumo ir grožio centruose.
Nuo jūsų nuplaunamas ne tik nutrintas plonas paviršinis odos ląstelių sluoksnis, bet, regis, ir visos būtos bei nebūtos nuodėmės - jautiesi pasiren gęs naujam gyvenimui.

„Idzumi" - geros savijautos ir grožio centras Vilniuje

Išvertus iš japonų kalbos idzumi reiškia - „šaltinis". Edita ir Loreta, geros savijautos ir grožio centro „Idzumi" Vilniuje įkūrėjos, su šiuo vardu sieja visą
centro filosofiją - pasiūlyti šiuolaikiniam miestiečiui atvangą nuo pernelyg greito gyvenimo ritmo, teikti jam gerą savijautą ir sveikatą. Centre „Idzumi" pavyko rasti netradicinių sprendimų - čia derinami tradiciniai masažai, pirties procedūros ir aparatinė kosmetologija. Pirtis šiame centre rekomenduojama prie visų kosmetologinių ir kūno priežiūros procedūrų - ji atpalaiduoja fiziškai ir psichologiškai, nuteikia optimistiškai, žmogų padaro „imlesnį" procedūroms.
„Idzumi" procedūroms nusiteiki jau drabužinėje, kai gauni gražiai įpakuotą visą komplektą rankšluosčių ir minkštą kilpinį chalatą. Iškart supranti, kad tavo privatumas čia gerbiamas, gali visiškai atsipalaiduoti, kartu su drabužiais nusimesdamas visas pašalines mintis. Be to, apsigaubdamas šilta balta medžiaga, greitai nusiteiki naujai. Drabužio pakeitimas daug reiškia...
Pirties, arba, kaip čia įprasta sakyti, SPA, zona yra maždaug 70 kv. m ploto, todėl jos lankytojų skaičius ribojamas - jų neturėtų būti daugiau kaip šeši. Visų pirma jums parodo jūsų krėslą, kuriame galėsite ilsėtis tarp pirties procedūrų. Tai labai svarbus akcentas - kai žinai, kad nuvargusio tavęs laukia patogi poilsio vieta, drąsiau atsipalaiduoji.
Pirma procedūra - apsiprausimas duše. Tai, žinoma, daroma dėl higienos, tačiau plati lietaus dušo galvutė ir šią šiek tiek priverstinę procedūrą padaro malonią. Ir štai mes jau „šlapio garo" garinėje, kuri tautiečių ne visai teisingai vadinama „turkiška". Čia tvyro prietema, šnypščia garas, o basas pėdas masažuoja karšti grindų akmenukai. Pastebėjau, kad pirtyse kojų taip ir nesušyli, o čia kaipmat nusimečiau šlepetes ir ėmiau ieškoti dar karštesnio plotelio... Gerai sušilus garinėje, atsigaivinti traukia vėsus dušas, o paskui - sūkurinė vonia. Ji įrengta ant paaukštinimo, šalia žaliuoja augalai, o erdvę išplečia veidrodžiai. Vonioje nuolat palaikoma 37 °C temperatūra, tačiau vanduo neburbuliuoja - kad nebūtų pašalinio triukšmo. Kojų pėdas ir juosmens sritį maloniai masažuoja povandeninės čiurkšlės. Atsipalaiduoji ir, regis, galėtum čia praleisti visą laiką, tačiau tylios tavo savijautos sergėtojos pastebi, kad jau pakankamai atsigavai ir kviečia tęsti pojūčių kelionę - jau laukia kūno priežiūros procedūros.
Jų gali pasirinkti pagal skonį arba pasiklausti patarimo. Mes nutarėme išbandyti turkiškos pirties procedūrą ir romantišką masažą su aukso dulkėmis (!). Turkiškos pirties procedūros atliekamos nedidelėje jaukioje patalpoje, kurios sienos ir grindys išklotos tikro marmuro plokštėmis. Vidury - marmurinis procedūrų stalas, Turkijoje jį vadina čebek-tašy - pilvo akmeniu. Štai savo pilvą ir guldai ant šio drėgno beveik karšto akmens. Gulėti ant jo neįtikėtinai malonu, apima noras dar labiau atsipalaiduoti, nes kvėpuoti vėsu ir lengva
(modernus vėdinimas), o kūno raumenys ir sąnariai šyla nuo akmens.
Vos apsipranti su šiuo nauju pojūčiu, o tvirtos Linos rankos su šiurkščiomis arklio plauko pirštinėmis jau pradeda trinti tavo aptirpusį kūną. Pradeda nuo kojų pėdų - čia ypač daug jautrių taškų, kuriuos veikiant skatinama vidaus organų veikla, žadinama sustingusi organizmo energija. Patyrusios rankos kojomis, nugara kyla aukštyn, pamasažuoja pečius, paspaudžia reikšmingus taškus. Iš malonumo jau sunku išskirti detales, tačiau jauti - patekai į tinkamą vietą, kūnas džiaugiasi ir tau dėkoja. Mintyse pasižadi čia sugrįžti. Kol svajojai - procedūra baigta. Tačiau paleisti manęs niekas nesirengia, antra jos dalis - masažas muilo putomis. Muilo putą pirma reikia pagaminti - imamas nedidelis plonos drobės maišelis, išmuilinamas ir pripučiamas oro. Tada oras išspaudžiamas ir virsta tiršta kvapia muilo puta. Šia puta padengiamas visas kūnas, ji švelniai šildo. Atsipalaidavusiam ir jautriam kūnui nebereikia stiprių dirgiklių - pradedi justi subtilius prisilietimo niuansus. Regis, turėtų kutenti, tačiau atsiradęs pasitikėjimas masažuotojos rankomis neleidžia įsitempti. Vidinis dėmesys seka rankų judesius ir apeina visą kūną. Procedūra baigiama šilto vandens dušu, nuo jūsų nuplaunamas ne tik nutrintas plonas paviršinis senų odos ląstelių sluoksnis, bet, regis, ir visos būtos bei nebūtos nuodėmės - jautiesi naujas, pasirengęs naujam gyvenimui, pokyčiams.

Nuo laimingo žmogaus visuomet sklinda ypatinga, paslaptinga šviesa...

Tekančios saulės pasveikinimo procedūra

Daugelis su manim sutiks, kad auksas visų pirma - simbolis. Viena vertus, auksas - simbolinis materialinės gerovės ir svajonių apie aukščiausią gerovę ir malonumus įkūnijimas, kita vertus, - tai pakeistos sielos, vidinio švytėjimo metafora. Ieškodami „filosofinio akmens" arba „jaunystės eliksyro" viduramžių alchemikai auksą ir valgė, ir ant savęs dėjo, ir jo dulkėmis trynė kūną.
Pacituosiu šiuolaikinį šveicarų alchemiką Titą Burkchardtą: „Ne visai teisinga sakyti, kad auksas reprezentuoja saulę, o sidabras mėnulį, šie du kilmingi metalai ir tie du dangaus šviesuliai labiau yra tos pačios kosminės ar dieviškos realybės simboliai".
Kas gi vis dėlto vyksta su žmogumi, kai jį padengi auksine amalgama?
Pirmiausias ir stipriausias pojūtis - kūnas tapo labai lengvas, lyg būtų besvoris. Padidėjo bendras tonusas. Pagerėjo savijauta. Atsirado daug geros, teigiamos kūrybinės energijos. Stipriausias tauriojo metalo poveikis jautėsi, kai ant kūno buvo uždėti karšti magmos gabalėlių maišeliai. Galėjau patirti, kad alcheminis aukso ir žemės gelmių ugnies junginys turi
ne tik simbolinę prasmę, jis turi realų, konkretų poveikį konkrečiam organizmui. Leisdamasis į dar gilesnius pojūčių tyrimus, jauti, kaip padaugėjo vidinės šviesos, išryškėjo tam tikri vaizdiniai ar prisiminimai, kurie ilgai slypėjo šešėlyje, nes juos „pamatyti", ko gero, neužteko įprastinės sąmonės šviesos... Būtinai reikėtų pridurti, kad tos rankos, kurios kūną tepė, vyniojo, masažavo „auksinių" dumblių tepalu ir karštos lavos maišeliais, buvo ne tik meistriškai pasiruošusios teikti malonumą kitam žmogui, bet ir pačios nešančios žmogaus kūno išmintį.
Tai įspūdžiai prabėgus porai valandų po masažo su aukso dulkėmis bei „auksiniais" dumbliais ir kūno šildymo maišeliais su šilta magma...
Po procedūros grįžtant namo žmonės nustebę apžiūrinėjo mano spinduliuojantį veidą. Nuo laimingo žmogaus visuomet sklinda ypatinga, paslaptinga šviesa...

"Dainavos" pirtys Druskininkuose

Kitas mūsų aplankytas sveikatos centras įsikūręs Druskininkuose - tai sanatorijos „Dainava" pirtys. Jų lankytojams užsukti į pačią sanatoriją nereikia, čia patenkama paprastu sodo takeliu. Pirčių kompleksas įkurtas nedidelėje atskiroje teritorijoje, jis skirtas ir individualioms procedūroms, ir nedideliam bičiulių būriui, norinčiam panirti į kokybiškus pirties malonumus.
Pirmą kartą čia apsilankėme prieš metus kartu su suomių pirties mėgėjais, ieškojusiais pirties nuotykių. Dainavos pirtys yra tinkama vieta norintiesiems patirti, ką gali duoti šiuolaikinė lietuviška pirtis. Pirmas įspūdis nenuvilia - trumpos ekskursijos metu jautėmės lyg laimėję laimingą bilietą į atrakcionų parką ir mintyse planavome vakaro pirtyje scenarijų. Paslaugus „Dainavos" pirčių prižiūrėtojas visus malonumus pristatė iš eilės: garinę pirtį su universalia krosnele, prie kurios jau mirko tradicinės vantos, natūraliai ugnimi kaitinamų akmenų garinę pirtį, skirtą tikro garo gurmanams, karšto vandens kubilą jaukiame kiemelyje po stogeliu, sūkurinę vonią, dušą su mineralinio vandens čiaupu, šlapių ir sausų procedūrų masažo kabinetus. Po trumpos ekskursijos 15 žmonių draugija išsisklaidė po jaukius kampelius, kiekvienas vis kitaip lepindamas kūną ir stengdamasis atsipalaiduoti.
Norintieji tikro beržinių vantų kvapo ir karšto, bet švelnaus garo turėtų rinktis tradicinę pirtelę. Atvira ugnimi įkaitinti akmenys sugeria ne tik karštį, bet ir dūmo kvapą, todėl garas čia natūralus ir aromatingas. Pati akmenų įkrova įkaitinama lauke ir tik pakankamai įkaitusi įstumiama į garinę. Iš pradžių garinėje nė nebūna karšta, tik po to, kai ant akmenų pašlakstome vandens ir kylančiuose garuose palaikome vantą, nuostabus beržo ir vos juntamas dūmo aromatas pasklinda po garinę. Jis tuoj pat pakeičia erdvės pojūtį - kūnas, pajutęs glamonėjantį garą, atsipalaiduoja ir šiek tiek suglemba. Deja, šioje garinėje telpa tik keturi žmonės. Kiti tuo pat metu gali bandyti kitą garinę pirtį, turinčią programuojamą elektrinę krosnelę. Paprastai tikimasi, kad tokia krosnelė palaikys pastovią garinės temperatūrą, o įspūdį stengiamasi išgauti papildomai aromatizuojant garą kvapiaisiais mišiniais. Mes nutariame naudoti eterinius aliejus - specialus indelis su kvapiuoju skysčiu stovėdamas garinės kampe skleidžia malonų aromatą. Šioje garinėje daugiau vietos, čia galima atsigulus justi, kaip šiluma tolygiai apgaubia visą kūną, ir ramiai alsuoti karštu kvapu. Kūnas jau įpratęs prie karščio, nebijo, o prašo dar... Padarome išvadą, kad dvi garinės sudaro galimybę vienoje aktyviau vanotis, o kitoje ramiai ilsėtis.
Kita Dainavos pirčių atrakcija - karšto mineralinio vandens kubilas, pripildomas specialiu vandentiekiu, kuris tiekia „grožio šaltinio" aukštos mineralizacijos vandenį tiesiai iš 300 m gylio. Į žalsvos spalvos vandenį panyrame pamažu. Pirmas įspūdis - atrodo paneri ne į vandenį, o kažkokią substanciją, kuri ne tiek šildo, kiek ramina. Kūnas tampa lyg besvoris, mūsų kalbos savaime nutyla, nes mums sunku surinkti savąjį „aš" - jis tarsi ištirpsta ir tampa šiek tiek kolektyvinis. Gal šiltas panirimas išlaisvina mūsų ląstelėse slypinčią genetinę atmintį apie mūsų bendrą pramotę pirmykštę jūrą? Regis, pradedi suprasti, ką jaučia kaimynas, ir tikiesi, kad jis puikiai jaučia, ką pats patiri. Ši filosofija ateina jau vėliau, o plūduriuodamas vandeny apie tai nė negalvoji - viskas ir taip gerai, minčių nėra ir nereikia. Tačiau ilgai sūriame kubile neišbūsi - širdį tarsi apima silpnumas, vis dėlto ši procedūra ne iš lengvųjų, matyt, ji pareikalauja rimto energinio atsivėrimo, kurį patyrus taip ir norisi kažkur prigulti, užmerkti akis ir valandėlei „išplaukti". Dar sykį suvokiame, koks svarbus pirtyje poilsis, kaip kartais trūksta paprasto patogaus gulto.
Dainavos pirtyse šią problemą iš dalies išsprendžia masažo kabinetai - po intensyvių šilumos procedūrų mums pasiūlė atlikti šlapią masažą, aromatizuotą medumi, arba sausą, kvepiantį aliejumi. Masažas po pirties ypač efektyvus - masažuotojui nebereikia gaišti laiko mankštinant sustingusius sąnarius ir raumenis.
Kas masažuojasi, o kas gali atsipūsti vėsioje poilsio salėje, gurkšnodamas žolelių arbatą ar paprastą mineralinį vandenį. Už stalo mezgasi nereikšmingos ir nieko neįpareigojančios pirties šnekos, kurių potekstė paprasta: „Mums taip gera".

Rimas Kavaliauskas

Autoriaus ir „Idzumi" centro archyvo nuotraukos 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“