Uždaryti

Japoniškos pirties etiketas

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Pasaulio pirtys » Japoniška pirtis » Japoniškos pirties etiketas

Per šimtmečius šalyje gyvuojančią pirties praktiką susiformavo paprastos ir racionalios naudojimosi onsen`u taisyklės. Jos savaime suprantamos higienos ir bendrabūvio įstatymų požiūriu. Dažnai sklinda kalbos, kad užsieniečiai neįleidžiami į onsen`us. Šiauriniame Hokaide nėra retenybė užrašas rusų klb.: „Įėjimas draudžiamas“. Šeimininkai, iš esmės, nemėgsta rusų jūreivių, kurie, toli gražu, ne visada nori suprasti ir laikytis vietinių taisyklių. Tenka pripažinti, kad dėl to kaltas ne tik kalbos barjeras. Pačios taisyklės ne tokios jau ir sudėtingos.

Japoniškos pirties maudymosi etiketas

Japonai dažnai kalba apie „apnuoginto bendravimo“ dorybes (hadaka no tsukei). Toks bendravimas sumažina barjerus tarp žmonių. Tai natūraliai vyksta ryokan atmosferoje šalia onsen`o. Japonų vietinė TV dažnai transliuoja reportažus iš onsen`ų.
Pasaulyje yra labai mažai dalykų, galinčių varžytis su maudymosi rotemburo (lauko pirtyje) malonumu. Tam,kad maudymasis nesukeltų įtampos, jums reikia prisilaikyti tam tikro etiketo. Net jeigu esate užsienietis, į jus nežiūrės kaip į keistuolį, jeigu elgsitės kaip visi. Žinoma, jeigu padarysite kvailystę (pavyzdžiui skalausite muiliną rankšluostį švariame maudyklos vandenyje atkreipsite į save įdėmius žvilgsnius).

1 žingsnis. Pasirengimas procedūrai

Nusirenkite persirengimo kambaryje ir sudėkite drabužius į pintinę. Apatinius tvarkingai sulankstykite ir kukliai paslėpkite apačioje. Vertingų daiktų į pirtį stenkitės nesinešti.
Moterys nusivalo visą makiažą – tai sustiprina gražinantį japoniškos pirtie poveikį. Kosmetika neleidžia jūsų odos poroms sugerti naudingas mineralines medžiagas kurios minkština seną suragėjusį odos sluoksnį ir pašalina nešvarumus. Švari nuo cheminės kosmetikos oda po maudymosi įgis švelnų šilkinį spindesį.
Japoniškose karštose versmėse maudomasi nuogi. Maudymosi kostiumai dažniausiai draudžiami, tad jus lydės nustebę žvilgsniai, jei dėvėsite „maudymuką“. Tačiau yra įprasta turėti su savimi nedidelį rankšluostėlį, kuriuo galėsite kukliai prisidengti išlipę iš vandens. Tačiau labai svarbu yra laikyti rankšluostį toliau nuo vandens, saugant kad į vandenį nepatektų nešvarumai.

2 žingsnis. Apsiplovimas

Prieš pasinerdami į versmę turite gerai apsiplauti iš čiaupo ar dubens, kurį gausite pirtyje. Apsiliekite šiltu vandeniu. Paprastai pakanka tik apsiplovimo, nebent jaustumėtės suprakaitavęs ir nešvarus. Tokiu atveju prauskitės su muilu ir plaušine. Tik saugokite, kad į kaitinimosi vandenį nepatektų muilo, o prausdamiesi neaptaškykite kaimynų.
Šiltas vanduo duoda žinią mūsų kūnui, kad jūs „einate maudytis“ Jeigu pasinersite į kubilą be pradinio apsiplovimo, jūsų kraujagyslės bus priverstos staigiai išsiplėsti, o jūsų kraujospūdis nukris. Norėdami padėti kraujagyslėms išsiplėsti lėtai ir žymiai palengvinti širdžiai darbą pirma sušildykite „tolimiausias“ kūno dalis – plaštakas ir pėdas. Šiltas vanduo taip pat svarbus kūno švarai. Venkite aptaškyti kaimynus, taigi prauskitės patogiai sėdėdami.

3 žingsnis. Pasinėrimas

Švelniai sušildykite kūną pasinerdami iki pusės į karštą kubilo vandenį. Pasinerkite iš lėto, vanduo gali būti labai karštas. Judėkite kiek galima mažiau. Idealu, jeigu pirmoje kaitinimosi pusėje būsite pasinėręs tik iki pusės. Onsenas dažnai turi kelias maudyklas, taigi susiraskite sau patogią temperatūrą.
Karšto mineralizuoto vandens spaudimas yra didesnis, nei įsivaizduojate, plaučiai jį jaučia kaip pasunkėjusį kvėpavimą ir lengvą galvos svaigimą. Tai normalu. Pasinėrę tik iki pusės galite jaustis šiek tiek nejaukiai, tačiau palaipsniui kraujas pradės cirkuliuoti aktyviau ir pasijusite geriau.

4 žingsnis. Kaitinimasis

Tinkamas visiško pasinėrimo į karštą vandenį laikas yra labai svarbus, jei norime didžiausio sveikatinimo ir grožio efekto. Yra įprasta pasinerti iki kaklo (ar širdies, jei jaučiatės silpniau) lygio 1-2 kartus ne ilgesniam kaip 10 min laikui vandens temperatūrai esant 42°C ar daugiau. Jei vanduo yra šiltas – 37-39°C maksimalus buvimo vandenyje laikas yra 20 min. Svarbiausia yra nepadauginti – ilgiau ir karščiau nereiškia sveikiau!
Būdami karštame vandenyje pabandykite masažuoti vidinę pėdos ir plaštakos sritį – tai padės atsipalaiduoti ir išlaikys hormoninę pusiausvyrą.
Kaitindamiesi galite kalbėtis su kaimynais, tačiau būkite jautrus. Nekalbėkite garsiai ir emocingai. Taip pat stebėkite žmones aplink jus – kai kurie mėgsta šnekas, o kai kurie – tylą. Jei nenorite kalbėtis – pamažu atsitraukite, tai duos ženklą aplinkiniams, kad norite tylos. Tačiau atsiliepkite kalbinamas – pirtyje kartais pasakomi labai svarbūs dalykai, jei nebendrausite – taip ir nesužinosite, ką praradote....

5 žingsnis. Prausimasis

Truputį pasikaitinęs išlipkite ir nusiprauskite su muilu (jeigu to nepadarėte anksčiau), geriausia tai daryti sėdint. Kai kuriose pirtyse gausite muilo ir šampūno. Saugokite maudyklą nuo muilo! Palikite prausyklą tvarkingą ir pasidėkite prausimosi priemones kur ir kiti.
Vėl pasinerkite į karštą vandenį ir pasikaitinkite dar. Galite tai pakartoti keletą kartų – kol jausite malonumą. Tačiau niekada neplaukiokite ir nesitaškykite – onsen tai ne baseinas!

6 žingsnis. Išlipimas

Jei maudėtės mineraliniame vandenyje išlipę iš karšto vandens neprauskite kūno, o tik apšlakstykite kojas žemiau kelių. Lėtai pakilkite iš vonios ir leiskite kūnui savaime nusausėti. Tik jeigu jūsų oda labai jautri ar jaučiate dilgčiojimą nusiplaukite vonios vandenį šiltu vandeniu. Procedūrą baikite apsipildami kojas nuo kelių žemyn, kad pasijustumėte žvaliau.
Pastaba. Venkite drabužių kontakto su mineraliniu vandeniu – ant jų gali atsirasti dėmių.

7 žingsnis. Poilsis

Pailsėkite apsigaubę rankšluosčiu, kol atvėsite ir nustosite prakaituoti. Atsigerkite iki soties, papildydami organizmą skysčiais. Maudantis gydomajame šaltinyje, mineralinio vandens valantis poveikis yra stiprus ir jūs prarasite nemažai skysčių prakaituodami. Išgerkite pakankamai japoniškos arbatos ar mineralinio vandens. Norėdami išlaikyti odą minkštą, patepkite ją losjonu kai tik prakaitavimas liausis, o keratininis odos sluoksnis yra dar drėgnas.

Pagal japonų spaudą parengė Rimas Kavaliauskas

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“