Sanna Ilmarinen
Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Gydymas » Sanna Ilmarinen
Daugelis esame girdėję, kad seniau pirtyse ligoniams būdavo nuleidžiamas kraujas. Gerokai anksčiau nei atsirado šiuolaikinė medicina, kraujo nuleidimas jau buvo atliekamas norint pašalinti skausmus ir išgydyti ligas. Šis seniau tradiciniu laikytas gydymo būdas buvo plačiai paplitęs visoje Europoje, o taip pat ir Lietuvoje. Paskutiniai „kraujaleidžiai", kaip seniau vadindavo žmones, užsiimančius šiuo amatu Lietuvoje išnyko 19 a. Pabaigoje. Tačiau jie išnyko ne visur. Pasirodo, kad Suomijoje ši tradicija yra iki šiol gyva ir priskiriama senoviniams Suomijos tautiniams papročiams. Besidomint Suomijos pirčių papročiais suradau ir Sannos Ilmarinen, moters, nuleidžiančios kraują pavardę. Kraujo nuleidėjos amato mokėsi Kaustinen mieste esančiame liaudies medicinos centre. Ji yra taip pat liaudies medicinos draugijos narė. Pirmą kartą teko tik pabendrauti telefonu. Tada ir sutarėme plačiau pasikalbėti apie jos amatą. Pagaliau 2006 m. spalį, atsiradus galimybei aplankyti Suomijos sostinę, susitariau dėl ilgesnio susitikimo.
Susitikome mes pirmadienį, dieną, kai visuomeninė pirtis Helsinkio Kotiharju rajone nedirba. Buvau pakviestas į pirties persirengimo patalpą, kur, už švaraus klijuote užtiesto stalo ir įvyko mūsų pokalbis.
Kodėl nusprendėte mokytis šio meno?
Kai buvau dar vaikas, savo namuose mačiau nuotraukas, jos buvo vieno mūsų giminaičio, kuris užsiiminėjo kraulaleidyste. Paskui dažnai pagalvodavau, kad norėčiau tai išbandyti, pati ir pagaliau 1984 m. Kuopio atsirado proga pačiai pabandyti, ir man tai labai patiko. Tuo metu jau mokėjau daryti masažą. 10-ajame dešimtmetyje nebuvo labai daug savanorių, sutinkančių tai išbandyti. O aš jau tada jaučiau, kad tai yra kažkas ypatinga.
Ar galite šiek tiek papasakoti apie tai ar kraujaleidystės menas yra opuliarus Suomijoje?
Dabar jis yra vėl populiarus, nors jis ir nebuvo niekada išnykęs. Per pastaruosius 5-10 metų darytis kraujo nuleidimo procedūras pasidarė vėl labai populiaru. Taip pat jauni žmonės ėmė labai domėtis šiomis procedūromis, o taip pat tie, kurie žinojo apie tai iš savo tėvų. Dabar ateina labai daug naujų žmonių, kuri išgirdo apie tik dabar , tačiau nori tai išbandyti.
Kur išmokote šio meno?
Anksčiau dirbau masažuotoja, bet kraujo nuleidimas mane kažkodėl visada domino, ir štai jau dvidešimt metų užsiiminėju kraujo nuleidimu. Mano pirma mokytoja buvo iš Suomijos šiaurės – Laplandijos. Ten gyvenai metus ir mokiausi iš jos – stebėjau kaip ji daro procedūras, paskui padariau procedūrą jai pačiai. Tačiau po to aš turėjau labai daug kitų mokytojų kitose Suomijos vietose. Viena iš svarbiausių vietų buvo Kaustinen, kur 1991 m. įvyko pirmieji oficialūs Suomijos kraujaleidystės kursai. Ten dalyvavo labai daug senų žmonių, žinančių tradicinius gydymo būdus, taip pat ir daug kraulaleidžių.
Ar jūsų mokytoja paaiškino kraujo nuleidimo poveikį?
Na, ji nekalbėjo labai daug. Tiesiog aš dalyvavau daugelyje procedūrų, daug stebėjau, paskui bandžiau pati. Ji sakė, kad svarbiausia tai, kad blogas kraujas yra išleidžiamas lauk.
oks buvo tas pirmas kartas, ką ypatingo pajutote?
Taip, kai aš atsistojau, pajutai, tarsi man akys būtų atsivėrę. Tarsi pasaulis būtų tapęs šviesesnis. Efektas kažkodėl buvo didžiausias būtent akims, galbūt turėjau problemų su galvos kraujotaka. Ir žinoma, dėl endorfinų antplūdžio turėjau tam tikrą „nerealumo jausmą. Pirmas kartas buvo labai įspūdingas. Aš manau pirmas kartas dažniausiai būna pats „stipriausias".
Ar tai buvo saunoje?
Tai, Suomijoje mes tai darome tik pirtyje, na, ne visada pačioje garinėje, tačiau po pasikaitinimo. Pasikaitinus pirtyje ne tik suaktyvėja kraujotaka, tačiau ir oda tampa minkštesnė, nejautri pradūrimui. Be to, kaip jūs pats pasakėte, pirtyje žmogus gerai atsipalaiduoja ir tampa labiau atsivėręs pirties procedūroms.
O kokia yra oficialiosios Suomijos medicinos pozicija šiuo klausimu?
Na, jį yra įvairi. Seniau ji buvo labai priešiškai nusiteikusi. Tačiau dabar ji keičiasi, tarkim Kuopio universitetas atliko labai plačius kraujaleidystės poveikio tyrimus. Ir jie nustatė labai daug gerų dalykų, susijusiu su kraujo nuleidimu. Buvo nustatyta daugelio ligų klinikinės eigos ir kraujo nuleidimo ryšys. Pavyzdžiui, kraujo leidimas padeda esant aukštam kraujo spaudimui, fibroneuralgijai... Turbūt negalima pasakyti, kad kraujo nuleidimas padeda kiekvienu atveju, tačiau tyrimai parodė, kad pagerėja kraujo sudėtis.
Kaip atrodo pati procedūra?
Klientas visų pirma pasako, kokias problemas turi. Svarbu nustatyti tuos nedaugelį atvejų, kada ši procedūra yra nepageidautina. Pavyzdžiui, jei pacientas turi labai žemą hemoglobino lygį – geriau taikyti kitas terapijos rūšis. Taip pat jeigu vyksta stiprus medikamentinis gydymas, yra geriau pirma užbaigti jį, o tik paskui imtis kraujo nuleidimo. Paskui jis (ar ji) nusirengia, nusiprausia duše ir eina pasikaitinti karštoje garinėje. Pasikaitinimas yra labai svarbus, nes taip sužadinama kraujotaka. Paskui jis truputį pailsi ir kviečiamas į specialų kambarėlį, kur gulasi ant klijuote aptiesto masažinio stalo. Tada aš dar nuplaunu jo odą ir kartais padarau nedidelį masažą. Tada gerai apžiūriu kūną, ir reikiamose vietose mažu aštriu kirstuku arba specialiu perforatoriumi negiliai prakertu odą ir tose vietose statau specialias stiklines taures, kuriose guminiais siurbtukais sukuriamas vakuumas. Į taures, nuo seno vadinamas „ragais" pradeda rinktis kraujas. Dažniausiai pirma nubėga labai tamsus, beveik juodas kraujas, o po jo pasirodo šviesus skystis – limfa. Procedūros tikslas ir yra leisti iš kūno pavirš iaus pasišalinti užsistovėjusiam blogam kraujui. Blogas kraujas dažnai turi ir labai aiškiai juntamą nemalonų kvapą. Blogas kraujas išeina iš pačio odos paviršiaus – smulkių poodinių venų. Iš viso vienos procedūros metu nubėga apie 200-500 ml kraujo, kiekvienu atveju individualiai. Tarkim, jeigu atėjo aukštas, stambus vyras, kraujo bus daugiau. Bet taip pasitaiko nedažnai.
Kokiose vietose prakertate odą?
Tai tikrai priklauso nuo paciento. Apžiūri jį, paklausi. Kokios problemos, ir nusprendi. Dažnai tiesiog matai kūno paviršiuje charakteringus iškilimus, kur susikaupia blogas kraujas. Tiesiog matosi raumenų asimetrija. Nuleidus kraują kūnas tampa lygesnis, raumenų piešinys simetriškesnis. Dar yra tam tikri taškai, kurie atitinka specifines ligas, pavyzdžiui yra „plaučių taškai", kuriuos naudojame astmos atvejais.
Koks kraujo nuleidimo poveikis organizmui?
Visų pirma, kraujo nuleidimas išvalo odos paviršių ir iš kraujotakos pašalina pieno rūgštis. Kraujo nuleidimas gana gerai pagelbėja nuo galvos, raumenų skausmo ir aukšto spaudimo kenčiantiems žmonėms. Taip pat kraujo nuleidimas mažina reumato skausmus ir padeda nuo įvairiausių kitų sveikatos sutrikimų, kurių gydymui neberandama tinkamų priemonių.
Iš esmės kraujo nuleidimas priskiriamas prie taip vadinamų „stimuliuojančių" gydymo būdų. Tai reiškia, kad gydymo rezultate organizme išsiskiria endorfinai, kas iš dalies ir sustiprina geros savijautos jausmą.
Ar jūs konsultuojate pacientus?
Kai to reikia. Svarbiausia yra atsijoti tuos, kuriems kraujo nuleidimo procedūra yra nepatartiną. Pavyzdžiui jeigu žmogus vartoja medikamentus, skystinančius kraują, reikia būtinai pasitarti su gydytoju. Šiais laikais gydytojai elgiasi labai išmintingai, jie dažnai rekomenduoja naudoti kraujo nuleidimą vietoje medikamentinio gydymo. Nors dažniausiai nereikia laukti gydytojo kvietimo, į šias procedūras ateinama, kai pajuntamas sveikatos pablogėjimas, įvairūs skausmai, hormonų pusiausvyros sutrikimai, ypač vyresnių moterų tarpe.
Suomijoje kraujo nuleidimas niekada ir nebuvo išnykęs, kiekvienas kažkaip žino, kada jam laikas turėti šią procedūrą, kiekvienas gyventojas virš 25 m. jau būdavo išbandęs tai. Ir kiekvienas žinojo, kad apsivalyti reikia 2 kartus į metus – rudenį, kai pabaigti lauko darbai ir pavasarį, prieš pat jų pradžią. Taip pat būdavo ir neeilinės procedūros – svarbiais žmogaus gyvenimo momentais. Visi čia žino apie kraujo nuleidimą.
Didžioji dalis mano klientų yra darbinio amžiaus ir vyresni. Šiuolaikinė, kupina streso darbo aplinka sąlygoja įvairiausius skausmu, kuriuos galima pašalinti kraujo nuleidimo pagalba. Dažnai kraujo nuleidimu domisi bernvakarių dalyviai, o „kankiniu" tampa būsimas jaunikis. Atsitinka, kad jaunikis ar kitas kompanijos narys labai susidomi kraujo nuleidimo nauda ir kiek vėliau pas kraujo nuleidėją apsilanko dar ir dar kartą.
Kaip susiradote šitą darbą?
Kai kas iš mano draugų kažkaip prasitarė, kad jiems Harjutorin saunoje reikia žmogaus, mokančio nuleisti kraują, aš paskambinau ir jie su džiaugsmu sutiko. Tuo metu aš dar turėjau kitą darbą, bet jaučiau , kad man reikia kažko naujo. Man labai gera čia, aš kažkaip p jaučiu, kad ši vieta man yra labai svarbi. Aš čia esu arti žmonių, ir ši pirtis yra tradicinė, o šiais neramiais kompiuterių laikais mums reikia bazinių mus maitinančių dalykų. Čia susitinka jauni ir seni žmonės ir man čia gera dirbti. Kiekvieną dieną aš padarau nuo 3-6 procedūrų, dar darau ir masažą. Masažuoju įvairiai, dažniausiai masažuoju prieš nuleisdama kraują,specialiai tam skirtu jonažolių aliejumi, šis masažas yra skirtas meridianų atidarymui.
Kiek kainuoja kraujo nuleidimas?
Aš tikiuosi, kie neatrodo brangiai – tai kainuoja 40 eurų. Procedūros trukmė priklauso nuo kliento – vieniems kraujas pasirodo labai greitai, kitiems reikia gerokai pagulėti. Tokiems aš parastai dar darau masažą. Visa procedūra su pirties lankymu trunka apie pusantros valandos. Po procedūros klientui leidžiama grįžti į pirtį, tačiau kitas 3 dienas rekomenduoju susilaikyti nuo pirties, kad greičiau užgytų žaizdelės.
Klientai po procedūros
Kitą kartą apsilankius Harjutorin pirtyje pamačiau Sanna dirbančią. Jos darbiniai rūbai paprasti – guminiai batai ir prijuostė, chirurginės guminės pirštinės. Kambarėlis, kur vyksta pati procedūra – nedidelis, jame vos telpa kušetė, spintelė su įrankiais ir dar pati procedūros atlikėja. Mums nesunkiai pavyko prikabinti vieną klientą papasakoti mums apie savo pojūčius.
Kaip jaučiatės?
Tai sunku apsakyti, tačiau tiesą sakant nejaučiu nieko labai ypatingo. Gal pačios procedūros metu ir jaučiau lengvą perštėjimą tose vietose, kur buvo pradurta oda, tačiau dabar nėra didelio skirtumo tarp būsenos prieš procedūrą ir po jos. Nežinau kaip bus po kelių dienų...
Kodėl jūs nutarėte atlikti šią procedūrą?
Aš nežinau, netgi neprisimenu, kaip atsirado ši idėja, tačiau ji sukosi mano galvoje jau keletą metų. Tai yra kažkas ypatingo, niekas iš mano amžiaus draugų dar nebandė ir aš nutariau tai išbandyti.
Neturėjote jokių sveikatos problemų?
Ne, tiesiog jaučiau, kad turiu tai padaryti... Šiaip į pirtį einu visada, kai turiu tam progą. O nuleidimas nėra tai, ką darai kiekvieną dieną – tai kažkas ypatingo. Girdėjau, kad tai daryti geriausia po pirties, kadangi tuo metu kraujas gerai cirkuliuoja odos paviršiuje ir geriau pasišalina. Jeigu reiktų atsakyti dabar, sėdint čia aš pasakyčiau taip, aš tai pakartosiu. Tačiau aš juk nežinau, kaip jausiuosi ateityje. Kai kurie žmonės kraujo nuleidimą daro prieš pat jungtuves, paskutiniąją viengungystės naktį. Tai jau simbolinė procedūra. Ir daugumai žmonių tai yra kažkas ypatingesnio, ko žmonės nedaro kiekvieną dieną, beveik visi mano amžiaus daro, daro tai pirmą kartą.
Dar norėčiau pasakyti, kad nors nejaučiu nieko ypatingo, jaučiuosi labai gerai – atsipalaidavęs, nurimęs.
Pakalbinau ir vieną moterį. Ji buvo tokios puikios nuotaikos, kad vargiai galėjo žodžiais apsakyti savo pojūčius.
Norėčiau paklausti jūsų, kaip jaučiatės po procedūros?
O, jausmai yra puikūs, man patinka jausmas po kraujo nuleidimo.
Ar turėjote kažkokių sveikatos problemų?
O ne, tiesiog po procedūros jaučiu lengvumą, šviežumą. Praeitą kartą buvau pavargusi ir jaučiausi sunkiai, tačiau dabar visai kitas jausmas. Apie tai pasakoju ir savo draugams, bet jie dar nesiryžta ateiti – nežinau kodėl. Mano tėvas ir mama tai darydavosi jaunystėje. Aš taip pat norėjau tai išbandyti. Aš taip pat turiu sauną.
Su Sanna Ilmarinen kalbėjosi ir parengė
Rimas Kavaliauskas
Helsinkis, Suomija. 2006 10 09.
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“