Uždaryti

Aleksandra Mankievič

Jūs esate čia: Namai » Kultūra » Gydymas » Aleksandra Mankievič

Garsų terapija pirtyje

Pristatome unikalią garsų terapijos techniką, atrastą vokiečių mokslininko ir muziko Peterio Hesso. Masažas garsu atsirado Indijoje seniau kaip prieš 5000 metų. Rytų filosofai manė, kad žmogus sudarytas iš garso vibracijų, tai yra jis pats yra garsas. Ir jeigu jis yra susiderinęs su aplinka, jis gyvena kūrybingą ir laisvą gyvenimą. Šiuolaikinio masažo garsais techniką sukūrė ir išpopuliarino Peteris Hesas (g. 1941), atlikęs daug radiostezinių tyrimų jėgos vietose Škotijoje ir Nepale. Nuo 1984 m. jis labai susidomėjo garso poveikiu žmogui. Kuriant garsų terapijos sistemą buvo naudojamasi vokiečių muzikos tyrinėtojo Dr. Gert Wegner darbais, buvo eksperimentuojama daug metų. Šio didelio darbo rezultatas yra garsų masažas pagal Peterį Hesą ®. Šį garsų terapijos metodą toliau vysto Garsų masažo terapijos institutas, įkurtas Uenzen`e, Vokietijoje. Lietuvoje pirmą kartą garsų terapija buvo panaudota Pirties akademijos praktinių seminarų metu 2004 m. lapkričio mėn. ir gauti rezultatai maloniai nustebino. Garsų masažą atliko Aleksandra Mankievič, baigusi šio masažo kursus Lenkijoje ir jau keli metai aktyviai dirbanti šioje srityje.

Gydantys garsai iš Nepalo

Aleksandra sėdėjo salės gilumoje, užsimerkusi ir nustebusi klausėsi be galo subtilių garsų, kuriuos juto visu savo kūnu. Jie gramzdino į malonų miegą, leido persikelti į visiškai kitokią būseną. Atmerkusi akis, Aleksandra pamatė, jog vyras groja dubenimis. Atsiklaupęs prieš ant stalo išdėliotus didelius ir mažus metalinius dubenis, jis tarsi žaidė su jais. Liesdamas indus plona lazdele išgaudavo be galo subtilius garsus. Aleksandra Mankievič dar nenujautė, kad ši nepaprasta muzika vėliau taps jos pačios gyvenimo dalimi.

Staigus Aleksandros posūkis

Jai atrodė, kad gerai žino, ko nori. Ukrainiečių kalbos studijos turėjo Aleksandrai padėti dirbant firmoje, kuri prekiavo su Ukraina. Tačiau studijų moteris nebaigė. Ji sutiko žmogų, kuris sudomino maori masažu. Tai masažas, kurio metu kūnas ištepamas specialiu aliejumi, o patį procesą masažistai atlieka judėdami šokio ritmu. Baigusi pirmo lygio kursus, mergina mokytis išvyko į Daniją. Ten pirmą kartą išgirdo nepaprastus paprastų dubenų skleidžiamus garsus ir susipažino su garsų terapijos specialistu iš Vokietijos Peteriu Hessu. Išgyvenimai, kuriuos Aleksandra patyrė per garsų masažo seansus buvo tokie dideli, jog, grįžusi į Lenkiją, ji pradėjo mokytis garsų terapijos subtilybių. Pasiekusi trečią lygį pati pradėjo praktikuoti.

Garso pavojus

„Mes visi gyvename garsų pasaulyje. Norime to ar ne – visas mūsų kūnas yra veikiamas garso. Mus supa garsai, kuriuos mėgstame ir kurie trukdo, nervina. Yra ir tokių garsų, kurie atpalaiduoja. Tylos būsena yra neįmanoma, o garsai kartais būna labai negailestingi. Jie gali mums trukdyti, teršti mūsų kūną ir jausmus.
Tačiau garsas yra ne vien tai, ką girdime. Mūsų kūną veikia ir tie garsai, kurių nesame pajėgūs išgirsti, tačiau jie gali sutrikdyti mūsų pusiausvyrą. Mes jaučiamės pavargę, susinervinę, pikti, bet patys nežinome kodėl. Yra tokių technikos priemonių, mašinų, kurios net sukelia vibracinę ligą. Mes susergame ir net patys nesuprantame, jog ligą sukėlė garsai, nes jie sukėlė disharmoniją mūsų kūne. Todėl labai svarbu pasirinkti aplinką, kurioje garsai mus veiktų teigiamai.

Stebuklingi dubenys

Su nepaprastu garso poveikiu Peteris Hessas susidūrė buvodamas Nepale. Šios šalies žmonėms muzika nepaprastai svarbi. Kartą lankydamasis mažame miestelyje jis pateko į pudžos religinę ceremoniją, kurioje susirinko daugybė muzikantų. Jie grojo įvairiausias instrumentais. Šie muzikantai nebuvo baigę didelių muzikinių studijų, jų galimybę groti nustatydavo tam tikra taryba. Muzikantas gaudavo diplomą tuomet, kai jo atliekama muzika paveikdavo tarybos narių emocijas. Šventėje visi jie grojo nepaprastai gerai. Tokio koncerto metu Peteris Hessas staiga pajuto, jog turi palikti salę, nors nuo koncerto pradžios tebuvo praėję penkiolika minučių. Daugelyje kūno vietų fizikas pajuto skausmą. Jis buvo ganėtinai stiprus. Mokslininkui kilo mintis – jei garsas sukelia skausmą, vadinasi jis gali veikti organizmą, o jeigu taip, tai gali ir gydyti.
Vėliau Peteris sužinojo, jog garsais Nepale gydoma jau penki tūkstančiai metų. Tam skirti įvairūs muzikiniai pasirodymai. Mokslininką užvaldė mintis gydymą garsais perkelti į Europą. Tačiau, kaip? Vežiotis tokią krūvą nacionalinių nepalietiškų instrumentų neįmanoma. Į pagalbą atėjo profesorius Gertas Vagneris. Jis daug metų gyveno Nepale ir tyrinėjo, kaip nepaliečių muzika veikia kūną ir sielą. Profesorius garsus išgaudavo įvairių ritualinių indų ir gongų pagalba. Peteriui labai pravertė Gerto Vagnerio tyrimai ir jis pats pradėjo klausytis, kokie garsai sklinda palietus ritualinius dubenis, kokie – paprastus.
Didžiausia bėda buvo ta, kad šių indų jau 60 metų Nepale niekas nebegamino. Peteris leidosi į keliones po Nepalą ir Tibetą, ieškodamas terapijai tinkamų indų. Jis vaikščiojo po kaimus, klausinėjo žmonių, tačiau dauguma jo surastų indų garsų masažui netiko. Iš viso Peteris 1999 metais surado vienuolika tūkstančių įvairių dubenų, tačiau iš jų tik trys šimtai penkiasdešimt pasirodė tinkami terapijai. Gydymui indus reikėjo pasigaminti, tačiau kokius? Niekas nebegalėjo pasakyti, kaip jie buvo gaminami. Receptūros paieškos užtruko septynerius metus. Indai, kuriais atliekamas masažas, yra dvylikos metalų lydinys. Jį sudaro atitinkamos proporcijos. Jos ir lemia, kodėl dubuo skleidžia vienokį , o ne kitokį garsą. Nepale ritualinius indus gamina ištisos kartos. Gamintojai valo metalą, darbus jie atlieka rankomis. Vienas dubuo gaminamas kelias ar net keliolika valandų. Dubenys gabenami į Vokietiją, į Peterio Hesso įkurtą garsų terapijos institutą. Institute dirba grupė žmonių, kurie kruopščiai tikrina indų kokybę. Priimamas tik tas dirbinys, kuris atitinką standartą. Garsų masažo specialistas gauna tik tuos indus, kurie turi sertifikatą."
Pati Aleksandra dirba iš viso su dešimčia indų. Trys iš jų yra mažyčiai, šeši dideli, ketvirtas vidutinis. Tačiau dažniausia naudoja tris – indą, kuris gydo pilvo ertmę, jis veikia kepenis, skrandį ir dubenį, antrasis – kaulus, sąnarius, raumenis, o trečiasis – širdies ir galvos sritį. Į jos turimą komplektą įeina ir dvi medinės lazdelės, kurių galūnės apvyniotos veltiniu. Atliekant masažą šie indai pastatomi ant tam tikrų kūno vietų. Kiekvienas indas vibruoja kitaip. Švelnūs smūgiai lazdele sukelia garso bangas. Kiekvieno indo garsai būna skirtingi, jie sukurti taip, kaip reikalauja mūsų atitinkami organai.
Tokius indus patartina pastatyti ir biure, namuose. Labai gerai kartas nuo karto juos paliesti, garsas išvalys atmosferą, pagerins tarpusavio santykius.

Kodėl jo garsas veikia mūsų kūną?

Kalba Aleksandra: „Nepale sako, kad pasaulis yra garsas. Ir mes visi esame kilę iš garso. Mokslas šį teiginį patvirtino. Būdami motinos įsčiose mes taip pat girdime tam tikrus garsus. Tai motinos širdies plakimas, kraujo tekėjimas. Girdėdami tuos garsus jaučiamės saugūs. Klausydamiesi garsų, kuriuos skleidžia lazdele paliesti dubenis, tarsi vėl būtume motinos įsčiose , toje aplinkoje, kurioje jautėmės saugūs.
Mūsų kūnas vibruoja tam tikru dažniu, o kiekvienas organas turi savo dažnį. Galvos srityje yra ypatingai aukšta vibracija, pilvo – mažesnė. Tai girdimi ir negirdimi garsai. Svarbu rasti pusiausvyrą, harmoniją, kuri dėl įvairių priežasčių sutrinka. Garsų masažo tikslas nėra išgydyti, bet padėti atgauti pusiausvyrą, pajusti harmoniją, o harmoningas organizmas pats geba kovoti su ligomis.
Norint tapti garsų masažo specialistu nereikia pačiam būti muziku, nereikia muzikinio išsilavinimo, svarbu žinoti, kokius garsus skleidžia kuris nors indas. Padirbus valandą su žmogumi, garsai keičiasi. Sergantis organas keičia garso vibraciją.
Varšuvoje jau treji metai turiu savo privatų kabinetą. Žmonės pas mane ateina dažniausiai tuomet, kai būna viskuo nusivylę ir nebežino, kur kreiptis pagalbos.
Teko gydyti moterį, kurios ranka buvo sulaužyta. Kai dariau garsų masažą, šito nežinojau. Garsas, kuris sklido nuo rankos buvo kitoks, tarsi duslesnis. Kita pacientė buvo patyrusi gimdymo traumą, jai buvo išnirę klubai ir virš jos kryžkaulio išgirdau netikrą, negyvą skambesį. Pacientė prisipažino, kad po masažo jai skaudėjo kryžkaulį, bet po kelių seansų skausmas dingo.
Kai įmano kabinetą ateina žmonės, besiskundžiantys įvairiais negalavimais, neskubu jiems daryti masažo, bet pirmiausia ilgai kalbuosi. Daugelis atėjusių yra įsitempę, tarsi įsispraudę į per ankštus drabužius jie nesijaučia laisvi, nėra pajėgūs ramiai galvoti ir svarstyti savo problemas. Kai jie išsisako, pradedame darbą, po kurio laiko žiūrime kas pasikeitė, kaip žmogus jaučiasi. Daugelis pacientų garsų masažo metu miega. Paskui stebisi, kad pailsėjo, nes miegodami naktį jie nepailsi. Garsų masažo metu jie tarsi grįžta į save, į savo harmoniją. Mūsų kūnas pastoviai vibruoja, indų sukeliamų garsų vibravimas pasiekia kiekvieną mūsų ląstelę. Kai kuriose organizmo vietose būna susidarę blokai, žmonės klausydami garsų patys jaučia, kur garsas tarsi užkliuvo ir kaip paskui eina tolyn.
Jokiu būdu nenoriu pasakyti, jog kiekviena reakcija į garsą būna gera. Vieniems tokie garsai patinka , kitiems – ne. Kai garsai nepatinka, žmogus tarsi pats juos blokuoja. Gali nepatikti ir pats gydymo metodas, tuomet patariu kreiptis į klasikinę masažistę. Reikia jausti, ką sako mūsų kūnas. Kartais protas kalba vieną, o kūnas kitą. Galime protu nutarti, jog mums reikia garsų masažo, tačiau mūsų kūnas jo nepriims. Garsų masažo negalima daryti nėščioms moterims pirmus tris nėštumo mėnesius. Vėliau masažas nėščiajai padeda atsipalaiduoti, ji lengviau gimdo. Vaikai, girdėję garsus būdami motinos įsčiose, jau juos pažįsta ir teigiamai reaguoja.
Garsų masažą mėgsta darželinukai, ypač tuomet, kai į indus pripilta vandens ir juos galima judinti. Darželio grupėse paprastai vienas vaikas groja, o kiti klausosi. Vokietijoje tokius užsiėmimus labai mėgsta tie žmonės, kurie dirba didelio intelekto reikalaujantį darbą. Dažnai jie būna pervargę, įsitempę, nejaučia savo kūno, galva - sau, rankos sau. Jie net prisiliesti prie savęs neleidžia, nes yra nepaprastai įsitempę. Garsų masažo metu pradeda jausti save, išsivaduoja iš dvasinių kančių, tuomet ir kūne atsiranda harmonija.
Vienas garsų masažo seansas trunka 15 minučių, kartais 20, o būna, kad užsitęsia iki 40 minučių. Tai priklauso nuo žmonių savijautos. Būna taip, kad visas seansas trunka valandą.
Dirbdama Lietuvoje, susidariau įspūdį, kad žmonės yra atviri šitam gydymui, gerai priima garsą, gražiai kalba apie savo patyrimus. Garsų masažą atlieku kiekvienam individualiai, o į meditacinį koncertą gali ateiti daug žmonių. Visuomet ne tik groju, bet ir pasakoju apie garsus."

Garsų masažas ir pirties procedūra

Su Aleksandra Mankievič susipažinome Pirties akademijos seminaro pirtyje metu. Abiems mums iš karto tapo aišku, kad pirties procedūra ir garsų terapija turi labai daug bendro. Abi procedūros atpalaiduoja, nuteikia nekasdieniškai, ramina. Garsų terapija daugiau veika subtilųjį žmogaus kūną, jo energetinį lauką, tačiau pirties procedūra puikiai parengia žmogų gilesniam atsivėrimui ir atsipalaidavimui. Jau po pirmųjų bendrų pirties ir garsų terapijos seansų tapo aišku, kad pirtis garso masažą daro žymiai efektyvesnį, terapeutui reikia žymiai mažiau laiko, norint įvesti žmogų į garsui atvirą būseną.
Šis bendras darbas bus tęsiamas. 2005 m. sausio 16-17 dienomis Vilniuje vyko kombinuoti garsų terapijos ir pirties seansai, kuriuose buvo kviečiami dalyvauti visi, ypač turintys savireguliacijos problemų.

Parengė Eglė Kulvietienė ir Rimas Kavaliauskas. Panaudotas Eglės Kulvietienės žurnale „Būrėja" išspausdintas straipsnis. 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“