Uždaryti
Rimas Kavaliauskas, LPA vadovas

Rimas Kavaliauskas, LPA vadovas

Naugarduko 91-321, Vilnius
tel.: 8 655 47774
Elektroninis paštas
http://www.pirtis.lt

Prekės

38,00 €
Pardavėjas: Rimas Kavaliauskas
Pirtininko vantų komplektas - 20 vien.

Trumpai apie

Lietuviškos pirties akademijos įkūrėjas, daugelio pirties inovacijų pradininkas, dėstytojas. Konsultuoja, projektuoja pirtis, stato krosnis. atlieka terapines ir relaksacines pirties procedūras. Aktyviai skaito paskaitas, rašo straipsnius. Eksperimentinio edukacinio projekto „Pirčių sodas“ autorius.Patirtis

Pirtimi domiuosi nuo 2003 m. Tų metų rudenį į Lietuvą pakviečiau žinomą Latvijos gydovą Ziedonį Karklinš ir organizavau pirmuosius profesionalius pagal tą laikmetį pirties kursus, kuriuos su manimi baigė dar 13 žmonių. 
Viską, ką darau, mėgstu padaryti gerai. Todėl 2004 m. įsteigiau Pirties akademiją, kurioje ir tęsiau pradėtą darbą. Nuo 2005 m. iki dabar sukurta plati pirtininkų parengimo programa, kurią jau baigė
48, o lankė – virš 500 žmonių. Visi yra šiek tiek ir mano mokiniai. Kartu su mokymais visokeriopai kėliau ir skatinau plačiosios pirties kultūros atsiradimą Lietuvoje, tapau įvairių renginių  iniciatorius bei organizatorius. Štai svarbiausi iš jų:

  * XIV Tarptautinis saunos kongresas, 2006 m. Suomija. Pranešimas apie Lietuviška pirtį *
  * Suomiška pirtis 2007, tarptautinis seminaras, Lietuva
  * Lietuviško vanojimo diena Suomijoje, 2008 m. Suomija, organizatorius
  * Paroda „Sauna Expo 2009“, 2009, Suomija, pranšimas
  * 1-asis Tarptautinis vanojimo čempionatas 2008 m. Lietuva, organizatorius
  * 2-asis Tarptautinis vanojimo čempionatas 2009 m. Suomija, organizatorius
  * XXV Tarptautinis saunos kongresas, 2010 m. Japonija. Programinis pranešimas.
 * 1-asis Lietuvos vanojimo čempionatas 2010m. Lietuva, organizatorius
 * Pirties diena, 2011 m. Lietuva, organizatorius
 * 3-asis Tarptautinis vanojimo čempionatas 2011 m. Lietuva, organizatorius

Visada rūpinausi, kad Lietuvoje atsirastų profesionalūs pirtininkai, pripažįstami savų pirties mylėtojų, svečių ir kitų šalių kolegų. Panašiai ir atsitiko.

Visa, ko mokau ir darau pirtyje – esu ir pats išbandęs. Labiausiai mėgstu paprastą klasikinę garinės pirties procedūrą, pagal nuotaiką ir sveikatos stovį papildytą įvairiomis darbo su kūnu technikomis. Tai ir klasikinio masažo elementai, ir  vanojimas įvairiomis vantomis, ir „šlapias masažas“ su įvairiais priedais, ir ekologiškas kūno šveitimas, ir odos puoselėjimas natūralios kosmetikos kaukėmis – viso ir nesuminėsi, kiek ko galima padaryti. Visus tuos metus dirbau pirtininku, ir mielai tai darau ir dabar.

Mano pirties patirtis susijusi su gyvenimo patirties vingiais. Pirtis –  tik vieningo gyvenimo dalis, joje kaip „jautriame taške“ - išryškėja žmogaus esmė. Ką jis sugeba, ką gali ir ką pasirenka. Būna, kad pirtyje prisireikia tiesiogiai su ja nesusijusių patirčių, kurias pavyko „susirinkti i savo taupyklę“, bet ir tai – tik tolimesnio kelio pradžia.  Pirtininko amatas, kaip ir bet kuris kitas, yra vidujinio, dvasinio tapsmo žmogumi dalis. Lygiai kaip kiekvienas jūsų, esu daug skaitęs, praėjęs įvairius psichologinio ir dvasinio ugdymo kursus, neabejotinai naudoju jų patirtį ir pirtyje, ypač neeilinėse, proginėse ir ritualinėse pirtyse. Ta proga dėkoju reikšmingiausiems savo Mokytojams, kurių gyvas žodis ir meistriškumo perdavimas padarė ir tebedaro man įtaką. 

Renginių archyvas

Atsiliepimus gali rašyti tik registruoti pirtis.lt lankytojai.

Atsakymai į klausimus

Sveiki, norėčiau Užsiregistruoti į klasikinio vanojimo pamoką?

Klasikinio vanojimo mokome tada, kai studentas jau yra praėjęs pirmas e praktines temas- „Sveikos pirties dėsniai“, „Pirtininko darbo įvadas“ , „Efektyvios darbo technikos“. Jums reikia likti užsiregitravus Pirtie.lt ir laukti kvietimo.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties akademija
Laba diena, jei gerai supratau, po vakar paskaitos per 24val. turiu išsisaugoti ir atlikti įskaitą, bet jos prie šios temos nerandu:)

Taip, teorinėms temoms mes taikome žinių patikrinimą, bet anketų atsakymams studenti turi 90 dienų. Šis laikas duotas tam, kad studentas (jei nori) galėtų įsigilinti į temą ir ją papildomai pastudijuoti. 24 val. terminas yra duotas jau pradėtos pildyti anketos pabaigimui. Atsakant į klausimus studentas gali išsaugoti tarpinį rezultatą, papildomai pasigilinti ir vėl atsidaręs - pratęsti anktos pildymą. Po 24 val. anketa bus pateikta automatiškai - tokia kokia yra.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Studijų tvarka
Sveiki. Negaliu rasti praeito vebinaro anketos, kad ją užpildyti. Ar aš kažkaip ne taip prisiregistravau? Tema buvo kūno reakcija į šilumą.

Dažnai būna, kad užimtas dėstytojas ne iš karto pažymi studentų dalyvavimą renginyje. Kol tai nepadaryta - anketa neprieinama. Taip pat būna, kad anketa yra taisoma, tobulinama, pritaikome prie besikeičiančios metodikos. Tokiu atveju ji gali šiek tiek vėluoti. Jaudintis reiktų, jei anketos nematote daugiau nei savaitę. Tada verta ir paklausti - ar viskas tvarkoje.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Studijų tvarka
Užsiregistravau į vebinarą kaip PMK narys, bet savo studijų skiltyje nematau tų minėtų lojalumo taškų, ten vis 0. Noriu pasitikslinti, jie automatiškai būna priskiriami po registracijos, ar kiekvieną kartą reikia tikslintis ?

Taškai Klubo nariams (ir visais kitais atvejais) yra priskiriami tik po to, kai studentas sudalyvauja renginyje ir jo dalyvavimas yra dėstytojo atžymėtas. Tada juos ir pamatysite savo veiklos zonoje ir galėsite pasinaudoti registruojantis į kitus renginius.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties meistriškumo klubas
Laba diena, Turiu dovanu kupona „Pirties ABC“. Norečiau, kad informuotumėt apie artimiausias šio pirties renginio datas. Dėkui.

Norėdami būti informuoti turėtumėte užsiregistruoti kaip tinklapio Pirtis.lt skaitytojas - registracijos nuoroda „užeik“ randama viršuje, dešinėje. Jūs gausite el. pašto laišką apie kiekvieną artėjantį reginį, kuriame galite dalyvauti. Gavus kvietimą, Jums beliks registruotantis įvesti savo kupono kodą. Pamiršę kodą prarasite galimybę registruotis.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties dovanų kuponai
Laba diena nesuprantu taškų sistemos. Pas mane nėra priskaičiuota taškų už kovo mėn seminarus.

Patiktrinus matosi, kad 2021 kovą Jūs dalyvavote 2 seminaruose - 8 ir 15 d. 8 dieną buvo „Augalų naudojimo pirtyje pagrindai“ ir už šį seminarą taškai Klubo nariams nebuvo žadėti. Kovo 15 d. seminaro studentų dalyvavimas buvo pažymėtas šiek tiek vėliau, nes reikėjo atnaujinti žinių patikrinimo anketą (tai užtrunka). Vos tik dalyvavimas buvi pažymėas - Jūs kaip Klubo narė gavote 20 taškų. Taigi, šiuo atveu viskas veikė gerai.

Primename, kad taškų skyrimas yra paskatinimas, o ne prievolė. Tačiau mes stegiamės beveik visuose renginiuose PMK nariams skirti taškų. Kai kuriuose renginiuose taikoma Klubo narių išankstinė registracija, o kei kurie renginiai pasiekiami tik Klubo nariams.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties meistriškumo klubas
Visą garinę šiltinsiu su ff-pir 3cm plokštėmis. Ką daryti už krosnelės ir kamino? Ar izoliacijos plokštės atlaikys karštį nuo krosniies. Zoną už krosnelės ir kamino noriu apklijuoti plytelėmis.

Jei krosnelė bus gera (tai yra tokia, kuri nekaitina pirties oro ir kurios paviršius neįkaista daugiau kaip 80°C)  - tai problemų nebus. O jei jūs pasirinkdamas krosnelę pratęsite perkaitintų „džiovyklinių“ pirčių tradiciją  -tada izoliacijos plokštės NEATLAIKYS ir jums reikia arba naudoti karščiui atsparią izoliacinę medžiagą už krosnies arba apsieiti be jos. Patariu pasiskaityti: Pirties garas.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Garinė
Norėjau užsiregistruoti į vebinarą Šeimos pirtininko studijos: Sveikos pirties dėsniai. Bet niekaip nepavyksta padaryti apmokėjimo per paysera. Ar jau pavėlavau ar dar galėčiau kaip nors prisijungti prie vebinaro?

Jei tokį klausimą uždavėte kelios valados iki seminaro - greičiausiai atsakymo gauti nespėsite. Todėl mes rekomenduojame registruotis bent 1 dieną prieš. Gera žinia, kad mokėjimų sutrikimų beveik nebūna. Kritiniu atveju prie kiekvieno seminaro yra skalbiama kas jį veda ir tas vedėjas turi telefono nr.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Sveikos pirties ABC
Nerandu studijų zonos, kur pildyti žinių patikrinimo anketą.

Studijų zoną pamatysite esant 2 išpildytoms sąlygoms: 1) Jūs sudalyvavote BENT VIENAME seminare ir jūsų dalyvavimas jame JAU pažymėtas administratoriaus, 2) Jūs esate prisijungęs prie Pirtis.lt su savo vartotojo vardu (tai - el. paštas) ir slaptažodžiu (jei pamiršote - jundamiesi panaudokite funkciją - „priminti“).

Atsakymas paskelbtas puslapyje Sveikos pirties ABC
Planuoju statyti karkasinę pirtį. Noriu paklausti ar galima kamino vamzdį išvesti iš garinės į priepirtį, tada priepirtyje jis būtu apie 2 metrus horizontaliai, išeitų per sieną į lauką ir tik tada užsisuktų į viršų. Gautųsi trys 90° kampai. Tokiu būdu noriu kad kaminas šildytų priepirtį. Arba bent ar galima būtų iš garinės atvesti į priepirtį ir tik tada į lubas? Tada gautusi du 90° kampai ir nebebūtų horizontalo. Ir kokio aukščio turėtu būti kaminas kad užtektu traukos? Ir dar paskutinis klausimas, kokio storio vata reikia apšildyti pačią garinę ir priepirtį?

Kamino traukos efektyvumas priklauso nuo diferencialinio slėgio - tai pačio kamino aukščio. Mano galva 1 metras aukščio „pramuša“ vieną 90° alkūnę. 2 m horizontaliai - tai dar papildomai 1 m vartikalės, kad įveiktų pasipriešinimą. O pačiai krosnelei pakaks 2 m. Taigi, jei kamino aukštis bus 5 m - viskas turėtų būti gerai. Tačiau aš pats kaminu priepirčio nešildyčiau - šildti eikia patalpos apačią, o ne viršų, yra ir daugiau prieštaravimų. Karkasinei pirčiai pakaks 5cm vatos sienose ir 10cm ant lubų.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Karkasinė
Noriu turėti greitai paruošiamą pirtį kurioje kurioje būtų 60/60/60 taisyklė. Mano garinės tūris 12m3. Apšildyta. Ventiliacija 200 mm skersmens vamzdis viršuje ir skylė apačioje. Be lango. Galvoju apie Narvi steam master wt. Klausimas ar ji mano garinėje neperšildys oro, kol joje įkais akmenys? Kokie dar rekomenduojami krosnių variantai?

Klausimas konkretus, tau konkretus ir atsakymas. Peršildys. Akmenims įkaitus, garinės oras tikrai pasieks 90°C , o gal ir daugiau. Taigi, teks pirma kūrenti, paskui vėdinti. Variantai vis tie patys - nori mažiau Ugnies - dėk daugiau Žemės, tai yra  terminės masės, arba gamink šilumą ir ją išmesk į aplinką. Apart periodinio kūrenimo krosnies kitų variantų nėra.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Iškūrenimas
Sveiki, kaip ir su kuo nuplauti apdegusius žadeito akmenis? Turejau svečiu palaistė alumi, nors buvau įspėjęs , kad to daryti negalima...

Alus sudėtyje esantys organiniai junginiai sudarė tvirtą nuodegų sluoksnį, skleidžiantį pašalinį kvapą. Deja, šias nuodegas galima nuvalyti tik 3 būdais: 1) mechaniškai (smeliapūte) , 2) stipria rūgštimi, 3) įkaitinus akmenis iki raudonumo. Visi trys yra rizikingi saugumo technikos prasme. Kadangi žadeitas yra brangus akmuo - bandyti verta. Saugiausias būdas, matyt būtų nuvežti juos ten, kur veikia smėliapūtė ir užsakyti jų išvalymą (pateikiant sąskaitą jūsų pirties svečiams). Kaimo vietovėje galima būtų pabandyti iškaitinti akmenis lauže, tačiau mes negarantuojame, kad bangus akmuo tokios procedūros metu nesuskils.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Elektrinė krosnelė
Koks panašiai aukštis turi būti nuo viršutinės laktos iki lubų? dėkui, Laimis

Tai priklauso nuo to, kam skirtas tas plautas - vanoti ar vanotIS. Taip pat šiek tiek nuo krosnies tipo. Jei krosnis galinga, periodinė, tai galima palikti šiek tiek daugiau, jei maža - nuolatinė, tai reiktų laikytis minimalių dydžių. VanojimuiSI prašomas aukštis yra 90-110 cm, o vanojimui 100-130 cm. Tiksliau sprendžia individualiai projekuotojas - jis atsako už rezultatą.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties konstrukcija
Įsirengėme sauną karkasiniame name ir tik dabar pastebėjome viena Jūsų atsakymų, kuris suneramino, dėl OSB plokštės. Pas mus ji žinoma panaudota ne kaip apdailinė, bet lubų ir sienų konstrukcijai. Atrodo taip: dailylentė, 2 cm tąšelis, popierius su folija, OSB, mineralinė akmens vata. Ar viskas tvarkoje dėl to?

Tokios konstrukcijos garinėje OSB lengvai įkais iki 70-80°C ir daugiau, ypač sienų viršuje. Mokslinėje literatūroje aukštesnė temperatūra įvardijama kaip stiprus rizikos faktorius, tai yra aukštoje temperatūroje OSB išskiria žymiai daugiau fenolinių junginių, kurie yra žinomi kancerogenai. Taip pat radau paminėtą ir ciano vandenilį. Aliuminizuotas popierius, žinoma, sumažins emisiją į garinės vidų, tačiau visiškai jos nepanaikins. Mano manymu OSB naudojimas garinei nėra gera idėja. Apskritai, pirčiai netinka bet kokios sintetinės medžiagos ir bet, kaip žinote, nelabai tinka spygiliuočių mediena. Tačiau pastaroji yra nors natūrali...

Konkretus rizikos laisnis priklauso jūsų atveju nuo daug veiksnių - maudymosi temperatūros, dažnumo, ventiliacijos, garo izoliacijos (aliuminizuoto popieriaus) kokybės ir jo siūlių sandarinimo. Tačiau bet kuriuo atveju jūs padarėte klaidą, panaudodami garinės konsntrukcijoje medžiagą, prisotintą organine chemija. Beje, nei vienoje knygoje, nei viename straipsnyje apie pirtį (sauną) jokia kalba nėra minima OSB plokštė kaip garinės konstrukcijnis elementas. Matyt šiuo atveju nugalėjo noras pirtį turėti kuo greičiau, ir kuo pigiau, spėju, kad bus prikišę nagus ir „ekspertai“ patentininkai, statantys namus „ant greičio“ ...

Atsakymas paskelbtas puslapyje Įrengimas
Turim nebenaudojamą akmeninį tvartą, kuriame norime įsirengti pirtį. Šiuo metu įėjus jokio kvapo nėra, bet esam girdėję, kad veikiant šilumai, tokiose patalpose pradeda skirtis amoniako kvapas. Kokias medžiagas naudoti, kaip izoliuoti pirtį, kad jai užkaitus nepradėtų skirtis nemalonus kvapas?

Įrengiant pirtį akmeniniame pastate neišvengiamai teks gerai izoliuoti ją (garo ir termoiziliacija), taigi sienos neįkais ir vargu ar „kvepės“. Taigi, lieka grindys. Jei po būsimąja pirties patalpa įrengsite tradicines betonines grindis, tai iš kur atsiras kvapas? Problemų gali kelti ir vantiliacijos padavimas - bet tik tuo atveju jei oras bus paimmamas iš buvusio tvarto. Paduokite orą iš lauko ir jis bus grynas. Kitaip sakant nuogastavimai šiuo atveju perdėti.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties konstrukcija
Noriu prisijungti prie Pirties meistriškumo klubo. Kaip galiu tai padaryti?

Atsakymo rašymo metu į Pirties meistriškumo klubą kviečiame po Sveikos pirties ABC bei Pirtininko darbo įvado seminarų, o jei tiksliau - po tai studentui bus užskaitytos temos, dėstomos šiuose 2 seminaruose. Vos tk tai padaroma - studentas savo veiklos zonoje (pasiekiama prisijungus prie tinklapio Pirtis.lt) mato kvietimą stoti į Kluba sumokant metinį nustatytą mokestį. Jei studentas dalyvauja mokomuosiuose seminaruose jam taškų forma grįžta didesnė suma, nei jis sumoka.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties meistriškumo klubas
Kodėl neišeina registruotis į vanojimo konferenciją?

Registracija į Konferencija yra atvira. Tai reiškia, jeigu jūs esate naujas skaitytojas tai Konferencijos renginio aprašyme matote registracijos formą. O jei esate jau registruotas Pitis.lt skaitytojas - visus kvietimus registruotis matote savo veiklos zonoje. Veiklos zona yra individualizuota, norėdami ją pamatyti, turite prisijungti (mygtukas „UŽEIK“ puslapio viršuje dešinėje, vartotojo vardas - tai jūsų el paštas, slaptažodį jūs turit žinote, o jei pamiršote - pasinaudokite funkcija „pamiršote-atsisiųsti slaptažodį“).

Ant mūrinio pečiaus viršaus yra uždėta metalinė plokštė. Plokštė yra 12 mm. storio, 70 cm. pločio ir 1,3 m. ilgio. Plokštės perimetras apvirints 10x10 cm. kampuočiu. Ant plokštės viršaus sudėti akmėnys. Bėda ta, jog atvėsusi metalinė plokštė susiklaipo. Viena pusė pakyla apie 7 cm. nuo pečiaus. Kai pradedi kurenti krosnį, ploktė kaisdama išsitiesia. Ką galėtumėte parekomenduoti, kad plokštė mažiau klaipytusi? Pagarbiai, Nerijus

Labai tiksliai nupasakojote situaciją. Turite didžiulę plieninę plokštę, kuri „pagavo“ vidinius įtempimus ir greičiausiai ne nuo pirties kūrenimo, bet nuo apvirinimo kampuočiu. Dabar ją ir kraipo.
Jūs galite pabandyti nuimti akmenis, iškūrenti karštai krosnį, karštoje būklėje ją privirinti kampuose ir dar papildomai sutvirtinti kampuočiais. Tačiau vėsdama ji gali suplėšyti likusios krosnies metalą. Vienintelis rimtas sprendimas - gaminti naują dealę. Arba keiskite krosnį, nes tokio tipo akmenų kaitinimas nuo plokštumos yra labai neefektyvus.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
kokia pirties krosnis tiktų šių matmenų pirčiai. Pirties sienos iš rastų 20cm. Garinės dalies išmatavimai: 2,95x2,08, aukštis 2,15m. Sienos grynų rastų, langelis 50x50, stiklinės durys 70x190, pertvarinė siena 12,5 cm storio nuo priešpirčio, sumūryta iš molinių plytu, šios sienos kvadratūra 9,5m2. Reiktų jog krosnis būtų pritaikyta rusiškos pirties tipui su lengvu garu ir tiktų tokios kubatūros garinei, atsižvelgiant į tai jog murinė siena, durys, langelis, bei rastinės sienos didina šilumos poreikį.

Labai geras klausimas, tačiau neišku kokį garinės klimatą turite omenyje. „Lengvas garas“ - tai nėra fizikinis ar techninis terminas. Taip pat pasakymas „rusiška pirtis“ bent jau man nieko nesako. Jei būtumėte parašęs kokios oro temperatūros ir kokios santykinės drėgmės norėtumėte prieš pilant garą ir užpylus - būtų gerokai aiškiau. Tačiau bandykime spėti, kad užpylus garo oro temperatūros tikitės maždaug 60°C, o santykinės drėgmės - 60% - tai atitinka „garo maksimumą“ vanojantis, kai garas tampa „labai karštas“ ir žmogus gali jį toleruoti 10-20 sek. Tarp garo pylimų temperatūra tokia pati, o santykinė drėgmė krenta iki 40%. Man asmeniškai tokia pirtis labai patinka, toks klimatas yra 2 mano pirtyse ir dar nebuvo nei vieno lankytojo (o jų buvo labai įvairių - tame tarpe pirčių specialistai iš Rusijos, Suomijos, Japonijos), kuriam šis klimatas nepatiktų.

Tokį klimatą galima išgauti 2 būdais:

 1. Nuolatinio kūrenimo krosnele
 2. Periodinio kūrenimo krosnimi

Pirmu atveju jums reiks „gaudyti“ momentą, kai klimatas „pataiko“ į norimą temperatūros/drėgmės intervalą, o garas „laikysis“ trumpai. Taip pat krosnelę reikės nuolat kūrenti. Garinės kaitinimo laikas iki maudymosi - apie 2 val.

Antruoju atveju krosnį iki maudymosi reikės kūrenti apie 4 val., tačiau paskui jos kūrenti nereikės ir klimatas bus stabilus.

Malkų kiekis, reikalingas iškūrenti pirčiai antruoju atveju bus maždaug dvigubai mažesnis.

Plytų sieną geriau būtų apšiltinti, nes jai įkaitinti reikės išeikvoti papildomą kūrenimo valandą. Durys į garinę yra per aukštos, reikės saugoti, kad „garas neišeitų“. Langelis kažkoks mažokas, tačiau skonio klausimas.

Suprantu, kad po tokio mano atsakymo jums kilo dar daugiau klausimų, bet taip jau yra su pirtimis - jei nori geros, turi gilintis į daug niuansų.

Pasiskaitymui: nuolatinio kūrenimo krosnelė, periodinio kūrenimo krosnis, pirties garas.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties konstrukcija
Ką galvojate apie žadeito akmenis pirčiai?

Patiko formuluotė „ką galvojate“ :) Ji leidžia rašyti iš tiesų, ką galvoju. O galvoju štai ką.
Žadeitas yra kietas, išvaizdus ir retai kur randamas akmuo. Tai leidžia jį išskirti iš kitų ir „paprašyti geros kainos“. Jo savybės šiuo atveju yra nesvarbios - pakanka, kad jis bent kažkiek atitiktų besiperiančiųjų lūkesčius.Aš galvoju, kad pirkdami žadeitą jūs tiesiog permokate už gaunamą produktą tiek, kiek kartų jis kainuoja daugiau, nei paprastas „vulkaninis akmuo“. Be to, žadeitas nėra pakankamai atsparus aukštoms temperatūroms ir gana greitai suyra periodinio kūrenimo krosnyje. Dar galvoju apie tai, kad jeigu žmogus sumoka „kosminę kainą“ už tokį dalyką kaip pirties akmuo - jis ne tik save psichologiškai įtikina, kad pasielgė teisingai, bet ir kitus ima agituoti , kad nesijaustų vienas „apgautas“.
Žadeito „išskirtinimą“ galėtų kažkiek patvirtinti nepriklausomi testai pagal dvigubą aklą sistemą, tačiau tokie yra brangūs ir niekas jų dar nedarė. O būtų verta...

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Įrengiu sauną ir noriu pasitikslinti dėl ventiliacijos. Oro įtraukimas bus pro durų apačią ir taip pat po krosnele. O dėl ištraukimo labiausiai neramu. Planuoju daryti ištraukimą viršuje ir link apacios. Kokie atstumai turėtu būti nuo lubų ir grindų?

Jūsų rūpestis labai suprantamas. Įtraukimas po durimis ir po krosnele - gerai. Tačiau po krosnele  - geriau. O štai ištraukimo angos aukštis džaniausiai rekomenduojamas maždaug 50 cm žemiau viršutinio plauto lygio. Tačiau tokiu atveju ventililiacijos kanalas arba turi turėti savo natūralią trauką (būti tiesus ir aukštas) arba reiktų jame montuoti tylų ištraukimo ventiliatorių. Nes jei aukščių skirtumas tarp įtraukimo ir ištraukimo angų mažas - mažas ir slėgių skirtumas nuo kurio tiesiogiai priklauso trauka ir būsimos ventiliacijos intensyvumas.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Ventiliacija
Planuoju darytis pirtį, norėjau pasidomėti ar galima iškalti pirties sienas uosinėmis lentomis? Ar tai galima ar butinai daililentėm? Turiu gana nemažai uosinių, beržiniu lentų, jei tai įmanoma tai ženkliai sumažėtų statybos sąmata.

Dailylentės - tai taip pat lentos, beje :) Tik plonesnės. Riba tarp lentų ir dailylenčių neegzistuoja, ypač, jei pjaunate (obliuojate) jas pats ar pagal individualų užsakymą.

Apkalant garinę (būtent garinę, o ne poilsio patalpą ar prausyklą) yra gerai turėti storesnes (masyvesnes) apkalos lentutes, nes didesnė medžio masė sugers (ir atitinkamai atiduos) didesnį drėgmės kiekį iš (į) orą. Garinė ilgiau neišsausės  - laikys drėgmę. Žinoma, garinės mikroklimatas kur kas labiau priklauso nuo garinės krosnies, nei nuo sienų, tačiau ir jos vaidina pakankamai svarbų vaidmenį, kad apie tai verta būtų kalbėti.

Taigi tikslus atsakymas į jūsų klausimą būtų - taip, savo turimas lentas panaudoti ne tik galima, bet ir rekomenduotina, jei tik siekiate gero garo, o ne „standartinės garinės vaizdo“.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties konstrukcija
Pas mane sistemoje neaktyvūs žinių patikrinimo anketų laukai. Ar galėtumėte juos aktyvuoti visoms temoms, kuriomis dalyvavau seminaruose, bet nelaikiau įskaitos.

Turite omenyje ne įskaitą, bet žinių patikrinimo anketą, kurią studentai paprastai pildo po seminaro - namie, o dėstytojai vėliau patikrina.

Nuo 2018 03 01 Lietuviškos pirties akademija perėjo prie liberalesnės studijų sistemos, kurioje galimi studijų kuratoriai (Pirtininko mėgėjo studijų rėmuose) bei žinių temų žinių patikrinimas eksternu. Taip pat nuo šiol į sudėtingesnius seminarus bus kviečiami ne tik studentai, turintys studijų temų įskaitas, bet ir tie, kurie viso labo jas tik išklausė - tai yra tie, kurie išvis neturi atitinkamos temos įskaitos. Tai padaryta vardan tų žmonių, kurie studijuoja „sau asmeniškai“ ir jiems nėra aktualus žinių tarpinis įvertinimas bei temos įskaita.

Iš čia seka, kad nebėra privaloma pildyti žinių patikrinimo anketų kaip seniau. Taip pat techniškai tapo galima pateikti prašymus (ties atitinkama tema studijų zonoje) išlaikyti temą eksterno tvarka. Pridedant motyvacinį laišką. Akademija pasilieka teisę nepatvirtinti prašymo, jei kyla abejonių dėl studento sąžiningumo ir geranoriškumo. Tačiau gera žinia yra ta, kad atitinkamą temą IŠKLAUSĘ studentai automatiškai ir neribotai GALI pildyti žinių patikrinimo anketas eksternu.

Ryšium su šiais pakeitimais žinių patikrinimo anketas tapo galima pildyti 3 būdais:

 1. Per 30 dienų po to kai dėstytojas pažymėjo jūsų dalyvavimą seminare - nemokamai.
 2. Pateikus prašymą eksternui  ir gavus patvirtinimą - už nedidelį nustatytą mokestį
 3. Po 30 dienų termino esant išklausytai temai - su 50% nuolaida nuo standartinio eksterno kainos
 4. Anketą pildant pakartotinai - su 50% nuolaida nuo standartinio eksterno kainos

Apie šios tvarkos įsigalėjimą 2018 vasario mėn. visi studentai (Pirtis.lt registruoti skaitytojai) buvo įspėti naujienlaiškiais.

Taip pat atkreipiame jūsų dėmesį, kad studijų temų įskaitai (ir anketos pildymui) taip dažnai galioja reikalavimas turėti kitų, prieš tai lanktytų temų įskaitas. Tai daugiausiai liečia sudėtingas temas, dėstomas po Mėgėjo kurso. Jei neturite reikalingų įskaitų - sistema neleis atsidaryti žinių patikrinimo anketos tol, kol neturėsite reikalingų „jaunesnių“ temų įskaitų.

Pavyzdys (jūsų atvejis)

Pirties konstrucija temos įskaitai yra būtinas šių temų iskaitų turėjimas: Sveikos pirties dėsniai, Savęs vanojimas, Darbo su kūnu įvadas.

Jūsų konkrečiu atveju jūs nepasinaudojote galimybe iki 2018 kovo 1 d. užpildyti 2 savo lankytų temų anketų: Savęs vanojimas (seminaras 2018 01 20 Kaune) ir Pirties konstrukcija (seminaras 2017 11 29 Pilaitės pirtyje), tačiau turite galimybę pateikti paraišką šių temų anketų pildymui eksternu - už 50% kainos.

Beje, jūs jau pasinaudojote naujos tvarkos privalumais, nes iki 2018 03 01 (pagal seną tvarką)  jūs nebūtumėte galėjęs dalyvauti seminare Pirties mikroklimatas be temos Pirties konstrukcija įskaitos. Buvote į šį seminarą pakviestas pagal liberalesnę „naują tvarką“ - kaip TIK IŠKLAUSĘS temą Pirties konstrukcija.

Jūs galite ir toliau nepildyti anketų, tačiau jei kartais norėtumėte pabaigti nors Pirtininko mėgėjo studijas - užpildyti jas rekomenduojame.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Studijų moduliai
Norėčiau sužinoti specialistų nuomonę šiuo klausimu: Ar galima pirties vėdinimą jungti į bendrą namo rekuperacijos sistemą? Jei taip, kur geriausiai įrengti oro padavimą ir ištraukimą. O gal užtenka tik ištraukimo angos? Pirties krosnelė elektrinė. Rekuperatorius rotacinis. Vėdinimo sistemą montuojantys specialistai tvirtina, kad niekada nėra to darę ir nerekomenduoja.

Teoriškai nėra kliūčių tai daryti jei rekuperatorius yra idealus. Tačiau paprastai jų galimybės nėra begalinės. Vėdidnat pirtį reikia žinoti, kad užpylus garo absoliutus oro drėgnumas sieks 70g/m3. Toliau reikia žiūrėti kokiu greitumu orą „trauksite“. Suomiai rekomenduoja 12 garinės tūrių per valandą. Jei jūsų garinės matmenys vidutiniai - tai jos tūris bus 12m3. Ventiliacijos srautas bus lygus 144 m3/h arba 2,4 m3/min. Internete radau, kad rotacinis rekuperatorius gali apdoroti apie 630m3/h. Reiškia - su tūriu viskas gerai. Tačiau negerai su drėgme. Pirties garas lengvai neša savyje 70 g/m3 drėgmės prie sakykim 70°C. Tokios temperatūros ir drėgmės orą paduoti tiesiogiai į rekuperatorių negalima. Pasak specialistų rotacinis rekuperatorius netinka VISIŠKAI, nes jis net nepritaikytas surinkti kondensaciniam vandeniui ir jame įeinančio ir išeinančio oro srautai dalinai maišosi. Jie yra matę tokių atvejų - įrenginys varva, koroduoja, šalia elektros instaliacija... Negerai... Plokštelinės konskrukcijos rekuperatorius turi vandens nubėgimą. Tai daug, ir net plokšteliniai taip pat nepritaikyti naudoti prie temperatūrų didesnių nei 40°C. Dings garantija.

Vadinasi vienintelė likusi galimybė - ištraukinėti orą palei pirties grindis, kur jis bus atvėsęs iki 40°C arba dar geriau - iš gretimos prausyklos patalpos. Tačiau tada reikia atidžiai žiūrėti kokia bus temperatūra po rekuperacijos ir kokia bus išeinančio pirties oro rasos taško temperatūra. Jei išeinančio oro temperatūra daugiausiai bus didesnė nei rasos taško temperatūra ties ventiliacijos ištraukimu - eksploatuoti galima ir net garantinio aptarnavimo taisyklės nebus pažeistos.

Reikia daugiau duomenų apie pirtį, rekuperatorių ir montavimo schemą, kad būtų galima pasakyti tiksliau. Ventiliacijos specialistų abejonės yra suprantamos - jie negali rekomanduoti jums negarantinių režimų.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Ventiliacija
Su parafino aliejumi ištepėme pirties gultus, sienas, lubas ir dabar savaitę kaitinam pirtį, kad aliejus isigertų, aliejus įsigėrė, bet kiekvieną kartą įkaitinus pirtį iki 100 laipsnių, atsiranda daug kažkokių dūmų. Gal mes per daug pritepėm parafino aliejaus? Kodėl tie dūmai vis atsiranda? Ką darome ne taip? Ką patartumėt?

Labai pamokanti situacija. Visų pirma - kodėl neskaitoje Pirtis.lt skyriaus „pirties įrengimas“? Ten jau seniai atsakyta į panašius klausimus. Atsakysime ir dar kartą. Pradėsu nuo jūsų klaidų, nes pati to klausiate. Taigi, jūsų klaidų sąrašas:

 1. Nesidomite savo pirtimi, nebendraujate su mąstančiais pirtininkais
 2. Pirties paviršiams, kurie lies jūsų kūną, perkate neorganinės kilmės medžiagas. Šiuo atveju - skystą parafiną, kuris iš esmės tėra išgrynintas žibalas, arba aviacinis kuras.
 3. Pritepėte jo tiek, kad neįsigėrė ir jums prireikė kaitinti medieną, kaip tai daro staliai impregnuodami dirbinius sėmenų aliejumi.
 4. Kaitinate pirtį iki 100°C. Tiek nereikia ir tai pavojinga jūsų sveikatai (Skaitykite „Karščio poveikis“ ir „Pirties garas“)
 5. Tepėte „aliejumi“ ne tik plautus, bet ir sienas bei lubas (!!!) - labiausiai kaistančias garinės vietas

Dabar situacija tokia. Pakaitinus pirtį, skystas parafinas dalinai garuoja, dalinai reaguoja su oro deguonimi, sudarydamas dūmus. Dūmų sudėtyje esantys skysto parafino garai kondensuojasi pirtyje esančių žmonių kvėpavimo sistemoje (trachėja, broncahai, mažiau- plaučiai). Skystas parafinas plaučiuose kelia lipidinės pneumonijos riziką. Kadangi „aliejus“ dar ir dega (lėtai reaguodamas su deguomimi), tai garinėje atsiranda CO - anglies monoksido. Yra didelė tikimybė, kad viršyjate leidžiamą 40 ppm (0,04%) CO kiekį. Anglies monoksidas reaguoja su kraujo hemoglobinu, sudarydamas karboksihemoglobiną, kuris nebeleidžia kraujui pernešti deguonies. Blogiausia, kad CO yra besikaupiantus nuodas, nes jo pašalinimo iš organizmo pusperiodis yra 5-6 val. Jis kaupiasi jūsų kraujyje kiekvieną kartą kai tik sėdite savo garinėje, prikaitintoje iki 100°C. Rezultatas - garinė jus po truputį nuodija. Didelė tikimybė, kad skaudės galvą, bus papildomai apkraunamos kepenys.

Įtariu, kad situacija gali būti tokia bloga, kad garine nebagalima naudotis visai. Tiksliau galima būtų pasakyti tik atlikus garinės atmosferos testą. Deja. net mes čia padėti negalime, nors ir užsiimame garinės mikroklimato tyrimais. Mes tik rengiamės atitinkamos aparatūros įsigijimui (rašyta 2018 m. kovo 6 d.), kad galėtume pamatuoti ore esantį CO kiekį.

Aš rekomenduočiau perkalti bent jau garinės lubas ir kurenti pirtį tik iki 70-80°C bent pirmus 20-30 kartų, o paskui iškūrenti iki 100°C ir pamatuoti CO arba bent pasikviesti testavimui patyrusius Lietuviškos pirties akademijos pirtininkus. Esu tikras, kad po tam tikro laiko, kai skystas parafinas išgaruos garine bus galima naudotis.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Plautai
Labas, 1965 m .rastinė pirtis 2,5x2,5x2 m. Kai lauke -10°C pastebėjau, kad viršuje temperatūra 80 ir daugiau, o apačioje - tik 20. Kodėl toks skirtumas? Kaip būtų galima apšiltinti kokius 3 apatinius rastus?

Temperatūros skirtumas tarp garinės palubės ir grindų yra visada. Žiemą, kai pirties grindys įšala, jis dar padidėja. Galimas dalykas, kad tarp senos pirtelės rastų atsivėrė plyšiukai, per kuriuos karštas oras išeina (sienos viršuje) ir ateina (sienos apatinėje dalyje). Šaltas oras yra sunkesnis ir jis „guli“ apačioje tol, kol grindys bent kiek ženkliau nesušils ir jo nesušildys.

Šiuo atveju patariu visų pirma patikrinti garinės lubas ir sienų viršų - ten neturi būti jokių, net mažiausių plyšelių. Jei jie yra - užkaišykite. Tarp apatinių 3 vainikų maži plyšiukai net gali likti - jų įtaka nedidelė, jei viršus sandarus. Jei tai nepadės - galima būtų žiemą kūrenant garinę panaudoti 3-4 kW statybinį kaloriferį, kad jis per valandą - pusantros pašildytų grindis. Maudymosi metu, žinoma, šildytuvą reiktų išnešti. Kažką daugiau pasakyti nepamačius  konkrečios situacijos yra sunku.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Mikroklimatas
Norėjau paklausti patarimo dėl sausos pirties. Neseniai nusipirkau apvalią medinę kubilo formos pirtelę su malkiniu pečiumi. Pirtimi naudojomės jau keletą kartį, bet pastebėjome, kad joje labai truksta oro. Pirtis sausa, nors ant akmenų pilame vandenį, susidaro mažai garo. Pirtis yra 5m2 dydzio, turi įrengtą ventiliaciją grindyse ir viršuje sienoje. Gal galėtumete patarti, ką daryti, jog pirtis nebūtų tokia sausa?

Jūs gana tiksliai apibūdinote mažos karkasinės pirtelės su nuolatinio kūrenimo krosnele problemas. Turiu jus nuliūdinti - būtent toks klimatas jose ir nusistovi. Jos labiau primena džiovyklą, nei pirtį. Įdomu, ką jums žadėjo pirtelės gamintojas? Ar įspėjo kokio šilumos/drėgmės režimo tikėtis?

Dabar jums belieka vienas kelias - laistyti pirties sienas šaltu vandeniu, šiek tiek palaukti ir bandyti eiti į garinę. Taip sakant „rankų miklumu“ imituoti realią pirtį. Pirties meistriškumo kursuose mes mokome kaip tik jums reikalingų technikų temoje Nuolatinės krosnelės valdymas. Gal verta pasimokyti? Kitas kelias - susisiekti su manimi asmeniškai ir apprašyti, kad parodyčiau kaip tai daroma teisiai jūsų pirtyje. Ar maniškėje. Nes pats turiu tokią kaip jūsų, tai labai gerai įsivaizduoju apie ką kalbate.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Planuoju statyti pirtį, bus plytinė krosnis kūrenama iš priepirčio, koks turėtų būti garinės dydis, kad laisvai galėtų atsigulti du žmonės?

Iš klausimo supratau, kad dar neturite pirties projekto. Priešingu atveju šis klausimas nebūtų kilęs, ar ne? O jei neturite pirties projekto, tai spėju neturite atsakymo ir į kitus svarbius klausimus:

 • Kaip bus prausiamasi pirtyje?
 • Verta ar neverta įsirengti šildomas grindis?
 • Kokiame aukštyje bus garo išleidimo angą, plautai, ventiliacija?
 • Koks turėtų būti garinės apšvietimas? Langai?
 • Kokios bus durys ir koks jų aukštis?
 • Kur bus trapai ir koks turėtų būti kanalizacijos skersmuo?
 • Kaip bus sandarinamos lubos?
 • Koks bus kaminas?

Ar turėsite galimybę prieš apsipręsdamas pasirinkti iš 3-4 variantų? Jūsų klausimas ištraukė iš konteksto tik vieną pirties projekto aspektą ir kažkokio konkretaus atsakymo negli būti. Nes atsakymas 250x250 cm neįtikins, nes 200x200 cm taip pat gali būti atsakymas. Ir 320x320 cm. Ir 200x320 cm. Reikia kalbėti apie visos pirties projektą, kad galėtumėte rinktis iš kelių variantų.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties vizija
Įsirengiau medinę pirtį. Gultai is abači medienos, krosnelė malkinė Harvia. Noriu paklausti ar nieko jei įsigysiu 4kW garo generatorių, t.y. ar jis dera prie medinės pirties? Dėl didelės drėgmės nepakenks aliejuotai medienai? Kiek žiuriu internete tai turkiškos pirtys klijuojamos plytelemis dažniausiai.

Truputis skaičių ir fizikos.

2260 kJ/kg - specifinė vandens garavimo šiluma; c = 4 200 J / (kg K) - specifinų vandens šiluma.
Garo generatoriaus galia 4kW. 1 vatas - tai džaulis per sekundę. P=A/t
Toks generatorius per sekundę išskirs nei daugiau nei mažiau, bet 4000 J. Joks prietaisas nedirba su 100% efektyvumu. Tikėtini garo gereneratoriaus energijos nuostoliai (daugiausia korpuso šildymui) bus 5% (optimistinis atvejis). Vadinasi per sekundę jis atiduos vandeniui 0,95x4000=3800 J

1 gramui vandens pašildyti nuo 15°C iki 100°C prireiks A=4200x(0,001x(100-15))=4200x0,085=357 J. Tam pačiam gramui išgarinti reikės 2260 000 x 0,001=2260 J. Viso sušildymui bei išgarinimui 2260+357=2617 J.

Vadinasi mūsų generatorius per sekundę išgarins 3800/2617=1,45 g vandens. Ir ne daugiau. Per savo veikimo vieną minutę - 87 gramus.

Dabar atsakykite sau į klausimą - o kiek vandens per minutę gali išgarinti bet kuri malkinė krosnelė? Manau, kad nesunkiai kokį 100 g kaušelį kas 20 sek. Tai yra apie 300 g arba 3,5 karto daugiau. Iš to kas pasakyta darosi neaišku kokiu tikslu montuojamas garo generatorius, jei jau turima krosnelė puikiai susidoroja su garo gamyba?

Matyt norima išgauti drėgnos garinės efektą, kai temperatūra apie 50°C, o drėgmė pakyla iki apytikriai 65%. Taip padaryti galima, tačiau reikės įsigudrinti kurenti krosnelę tokiu specifiniu mažos galios režimu, kad temperatūra ant plautų nekiltų aukščiau 50°C. Priešingu atveju turėti generatorių neprasminga.

Kas liečia garinės medines dalis, tai joms iš esmės 60-70% santykinė drėgmė niekaip nepakenks. Problemos gali kilti ne dėl garo, bet dėl jūsų elgesio pirtyje. Jei net neatliksite jokių procedūrų - nuo jūsų tekės prkaitas ir kondensatas, kuris galimai kaupsis tarp medinių dalių, jau nekalbant apie prausimąsi. O silpnai kūrenama krosnelė vargiai jas išdžiovins. Su laiku atsiras bakterijų - pelėsių - grybelio sluoksnis, arba reikės dažnai ir intensyviai valyti pirtį. Arba kas antrą kartą ją eksploatuoti žymiai karštesniame režime.

Griežtai kalbant jokių techninių kliūčių tokiam sprendimui aš nematau, tačiau įžvelgiu daug galimų eksploatacijos niuansų, priklausančių nuo jūsų pirties eksploatacijos režimo.

Kas liečia „saunos aliejų“ - tai yra skystas parafinas, gaminamas iš naftos, artimas lempų kurui, tik kiek didesnio molekulinio svorio. Kam jums jis pirtyje? Juk jūs nesitepate odos dyzeliniu kuru ar pan.? Ramiai pagalvokite apie tai prieš duodamas uždirbti Suomijos dažų koncernui.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties konstrukcija
Laba diena, noriu vyrui padovanoti ,,Sveikos pirties ABC" seminarą. Kaip galėčiau įsigyti dovanų kuponą? Kada planuojamas artimiausias seminaras? Kuriame mieste? Iš anksto ačiū. Lauksiu atsakymo.

Sveikos pirties ABC seminarai dažnaiusiai vyksta šalia didžiųjų miestų - Vilnaius ir Kauno. Dovanų kuponą galite įsigyti bet kada čia. Įsigijus reiktų pasiūlyti kupono gavėjui registruotis Pirtis.lt kaip skaitytojui, nes taip jis laiku gaus pranešimą apie seminarą.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Studijų moduliai
Tėtis serga lėtiniu bronchitu ir net naudoja deguonį. Skaičiau, kad pirtis gali truputį padėti situacijoje su plaučiu sutrikimais. Ar turi būti tam tikri akmenys, o gal kažkokios medžiagos? Ar tiesiog įprasta pirtis su įprastais akmenimis gali padėti ?

Situacija nėra visiškai aiški. Iš vienos pusės - pirties šiluma (jei saikinga) padeda atsipalaiduoti bronchams ir kvėpuoti darosi lengviau. (Plačiau apie plaučius). Iš kitos - pirtyje deguonies koncentracija visada mažesnė nei normaliomis sąlygomis.

Pirmas (atpalaidavimo) efektas ženkliai padeda astma sergantiems. Tačiau yra sąlygų. Svarbiausia - pirtis turi būti biorezonansinė. Žmogus turi jausti malonią šilumą ir šilti pamažu. Pirtis turėtų būti maloni net mažam vaikui  - ne karštesnė. Akmenys ir pirties tipas - ne tiek svarbu. Nors geriausią rezultatą gausite pirtyje su periodinio kūrenimo krosnimi.

Jei pirtis „normali“, t.y. su „geležine kroenele“, tai savarankiškai ją parengti bus gerokai kebliau. Rekomeduojame išklausyti Pirties meistriškumo kursų temą Nuolatinės krosnelės valdymas. Tokią pirtį turėtų mokėti kiekvienas mūsų kursus baigęs pirtininkas - profesionalas.

Yra ir kita problema. Pirtis tiesiogiai negydo susirgimų, ypač lėtinių. Ji greičiau pažadina organizmo sveikimo resursus, paskatina teigiamus medžiagų apykaitos ir detoksikacijos procesus. Jūsų tėtis per visą savo ligos istoriją garantuotai „prisivalgė“ tradicinių vaistų, kurių likučiai iki šiol glūdi organizmo riebaliniuose audiniuose. Švelni pirtis ir prakaitavimas tikrai padės juos valyti, bet reikės ir laiko ir kantrybės. Lėtinių ligų atvejais nebūna staigių pagerėjimų ir situacija gerėja labai pamažu. Tai gali trukti ir metus ir daugiau. 

Būtų gerai, kad ir pats sveikstantysis gerai suprastų pirties niuansus, juos pajustų ir būtų motyvuotas siekti rezultato. O svarbiausia - kad iš pat pradžių gautų realų pirties vaizdą, o ne dažnai pasitaičiančią „pirties agitaciją“, žadančia stebuklingus išgijimus.

Dar keli patarimai segantiems lėtiniu bronchitu

 1. Naudoti EA mišinį „Kvėpavimui palengvinti“. Užteks įlašinti kelis lašus šio mišinio į vandenį ir naudoti pirtyje.
 2. Naudoti geras beržo vantas. Būtent beržo. Dažniau kvėpuoti per kvapnią vantą.
 3. Pities metu (ir po jos) gerti vandenį su įlašintu „Toksinus valančio“ EA mišinio 1-2 lašais (dieliam buteliui vandens)
Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties poveikis
Nuo pirties krosnelės (akmenų) iki gulto šono yra apie 14cm atstumas. Kiek įkaista šoniniai (apatiniai) akmenys malkinėje krosnelėje? Ir kuo galėčiau atitverti ar apvynioti medieną?

Šoniniai akmenys kaita įvairiai - priklausomai nuo krosnelės tipo. Tačiau dažniausiai jų temperatūra nebūna labai aukšta - apie 100-120°C. Taigi, gulto mediena normalsus saikingo kūrenimo atveju užsiliepsnoti neturėtų, nes tam jai reiktų įkaisti bent iki 200°C, kas vargiai atsitiks.

Kitas dalykas yra krosnelės metalas. Jei kūrenimo metu krosnelės šonas kad ir akmenimis pridengtas, įkaista iki raudonumo - jis kaitins orą, o oras - medį. Todėl karštą orą reiktų iškart nukreipti į viršų įrengiant vertikalią nedegios medžiagos sienelę tarp krosnelės ir artimiausios gutų konstrukcijos. Ją galima išmūryti iš 10 cm pločio keraminių plytų arba pritvirtinti specialią mineralinę karščiui atsparią plokštę, kurių rasite „senukuose“ arba „ermitaže“. Jos yra 70x100 cm dydžio berods.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Norėčiau įstoti į Pirties meistriškumo klubą, tačiau savo veiklos zonoje nerandu registracijos formos. Reikalingas įskaitas turiu. Ką man daryti?

Net jei turite reikalingas įskaitas (o jų yra trys), vis viena mes dar turime rankiniu būdu atnaujinti „kandidatų sąrašą“. Atsakymo rašymo momentu (2017 m. sausis) ši funkcija nėra automatizuota. Tad patarimas - kreiptis į LPA administraciją el. paštu info[eta]pirtis.lt ir klausimas bus bemet išspręstas. Tačiau tas sąrašas ir be priminimų yra atnaujinamas bent 2 kartus per mėnesį.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties meistriškumo klubas
Užsiregistravau jūsų puslapyje. Bandau dabar užsiregistruoti renginiui, tačiau svetainė neleidžia to padaryti. Kodėl?

Registracija Pirtis.lt puslapyje Jums jau yra naudinga, nes galite skaityti, pavyzdžiui platesnius studijų temų aprašymus. Taip pat galite matyti straipsnių komentarus bei juos rašyti.

Jūs taip pat laiku gausite infomaciją apie renginius. Tiesa, didelė dalis renginių visų pirma yra skiriama tiems, kas jau turi temos Sveikos pirties dėsniai įskaitą (yra buvę Sveikos pirties ABC seminare). Taip mes užtikriname, kad į pirties renginius nepatenka nepasiruošę, atsitiktiniai asmenys. Tai daroma visų pirma dėl jūsų saugumo. Kas gali dalyvauti renginyje - pateikiama kiekvieno renginio aprašyme.

Po prisiregistravimo Pirtis.lt skaitytoju jums yra suformuojama asmeninė pirties veiklos zona, kurioje jūs vienoje vietoje matysite VISUS renginius, kuriuose galite dalyvauti ir iš ten taip pat galite registruotis. Pravartu pasiskaityti ir registracijos renginiuose taisykles.

Mūsų patarimas būtų kuo greičiau apsilankyti Sveikos pirties ABC renginyje ir įsilieti į „privelegijuotų“ lankytojų gretas.

Ir vis tiktai Lietuviškos pirties akademija bei jos pirtininkai skelbia nemažai renginių, kuriuose gali dalyvauti ir visi norintys.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties akademija
Mane dominta pagal kokias savybes galima būtų atsirinkti tinkamus lietuviškus pirties akmenis. Galbūt yra kokia metodika, kaip juos galima patikrinti ar jie karšti ,,nešaudys" užpilus vandenį.

Visų pirma man nežinoma metodika, kaip atskirti lietuviškus akmenis nuo lenkiškų, baltarusiškų, latviškų... O jei rimčiau, tai užpylus vandens (tai yra staigiai atvėsinus) „šaudo“ stambaus grūdo akmenys ir akmenys, turintys intarpų. Daugiausiai tai yra balti ar geltoni lauko špato kristaliniai intarpai. Seniau Lietuvoje tokia vadinti „arkliadunčiais“. Jų vengiame. Jei norite būti visiškai tikras, galite kiekvieną akmenį įkaitinti iki raudonumo ir įmesi į vandenį. Jei kuris akmuo ir turės vidinių įtampų - jis su trenskmu sprogs tiesiog šio bandymo metu. Tačiau pats bandymas yra pavojingesnis už akmens buvimą krosnyje.

Kadangi nėra aiškios metodikos kaip atrinkti garantuotai nešaudančius akmenis, belieka tik iki minimumo sumažinti tokių įvykių riziką sukraunant akmenis į krosnį tam tikru būdu.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Mūriniam name turiu 30 m2 laisvo ploto. Sienų storis 55 cm (3 plytu eilės). Kanalizacija ir vanduo yra. Kiek reiktu investiciju norint irengti pirtelę rusišką (tiksliau ne sausą). šeima 2+1 ir keletsa draugų apsilanko. Kiek medžiagos ir darbai išeitu? Ačiū iš anksto.

Tokio tipo klausimai yra dažni. Deja, į juos nėra vienareikšmių atsakymų tol, kol nėra padarytas individualus pirties įrengimo projektas, kuriame būtų apibrėžta:

 • patalpų planas su naujomis atitvaromis
 • patalpų zonavimas į atskiras pirties „pėrimosi, prausimosi, poilsio ir bendravimo zonas“
 • reikalingos papildomos komunikacijos iki zonų (šaltas ir karštas vanduo, kanalizacijos įvadai, elektra, ventiliacijos kanalai)
 • grindų ir lubų plokštumų aukščiai zonose ir jų įrengimo technologija
 • sienų apdailos klausimai (hidroizoliacija, šiltinimas, garo izoliacija, dekoratyvi apdaila)
 • plautų scehma ir pasirinktos medžiagos
 • krosnies tipas ir konkretus išpildymas arba konkretus modelis (jei perkama gatava)
 • karšo vandens ruošimo būdas (krosnies bakas, tūrinis ar srautinis šildytumas ir pan.)
 • langai ir durys (pirties patalpoms dažnai jie būna nestandartiniai)
 • apšvietimo prietaisai

Turint gatavą su šeiminiku apartą naujos pirties įrengimo planą su komentarais ir svarbiausia - medžiagų pasirinkimu (bei jų įsigijimo būdais) jau galima imtis gana nedėkingo pirties įrengimo sąmatos skaičiavimo darbo.

Ir visai nesvarbu kas atliks darbus - giminės „meistras“ ar žinomas „pirties UAB`as“ - be atsakymų į išvardytus klausimus neįmanoma pasakyti pirties įrengimo kainos. Viena aišku  - vadinamajai „nesausai“ pirčiai pirmeilis klausimas yra koks bus pasirinktas kronsnies tipas - periodinio ar nuolatinio kūrenimo? Vien nuo šio pasirinimo kaina gali jau skirtis vienu ir net  daugiau tūkstančių eurų.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Įrengimas
Ar granitas tinka į pirtį? Pečius metalinis, malkomis kūrenamas.

Granitas yra viena kiečiausių uolienų. Granito riedulių forma daug randama Lietuvoje. Nuo seno jis būdavo naudojamas pirčių krosnyse šilumai sukaupti. Be jokios abejonės granitas tam tikslui tinka, tačiau nelygu koks. Netiks stambiagrūdė granito forma su stambiais baltais ar opaliniais lauko špato intarpais. Tokie akenys gali „šaudyti“ neatlaikę temperatūros svyravimų. Kuo granitas labiau smulkiagrūdis - tuo geriau.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Norėčiau sužinoti apie galimybę lankyti pirtininko kursus Vilniuje. Ar šią žiemą jau būtų įmanoma tuom užsiimti?

Šią, kaip ir kitomis žiemomis tikrai yra galimybė mokytis Pirties meistriškumo kursuose. Jie vyksta gerose tam tinkamose pirtyse apie Vilnių ir Kauną. Apie kursus pranenešama Pirtis.lt tinklapyje, o taip pat tiesioginiais el. pašto pranešimais Pirtis.lt skaitytojams (tiems, kas gali mokytis monkrečiame seminare).

Mokymosi pažangą ir jau praeitas temas (štai visas temų sąrašas) studentas mato savo „veiklos zonoje“, prisijungęs prie pirtis.lt tinklapio.

Dažniau ir aktyviau lankantiems verta tapti Pirties meistriškumo klubo nariais ir gauti nuolaidas bei specialius pasiūlymus. Tai apsimoka!

Kursus pradėti kviečiame nuo Sveikos pirties ABC - kurso kurį veda Akademiją baigę geriausi pirtininkai - dėstytojai.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Studijų moduliai
Ar pirties garinės patalpos luboms ir sienoms tinka pušinės dailylentės ?

Pušinės dailylentės būna įvairios - kaip ir pirtys. Jei pirtis numatoma labai karšta (a lia „suomiška“ - virš 100°C), o dailylentės - paprastos, nebrangios, skirtos vidaus darbams, tai netinka, nes bėgs sakai.

Tačiau ir pušinėmis dailylentėmis galima sėkmingai apkalti garinę, jei yra viena, kelios ar visos iš šių išlygų:

 1. Garinėje bus sveikas pirties mikroklimatas, tai yra lubos ir viršutinė sienų dalis neįkais virš 80°C
 2. Naudosite kokybiškas, nusakintas arba aukštoje temperatūroje kaitintas dalilylentes.
 3. Pirmus pirtį kūrensite karščiau, kad „išvarvintumėte“ sakus ir pradžioje į juos nekreipsite dėmesio, o vėliau juos nugramdysite.
Atsakymas paskelbtas puslapyje Garinė
Turiu Harvia elektrinę cilindro formos 9kW krosnelę. Sudėjau 4 dėžes po 25 kg akmenų taip kad kuo daugiau uždengtų šildymo elementus. Reikia kaitint 5 val., kad temperatūra pasiektų 80 laipsnių. Kaitindamiesi visada pilam visokius užpilus ar ekstraktus kad gautume kvapų. Pasitaręs pirties reikmenų parduotuvėje nusprendžiau išimti akmenis ir perdėti kitaip, tačiau isešėmus pastebėjau, kad dauguma akmenų pajuodavę - nuo tų visų užpilų, kaip suprantu. Ar šitie nešvarūs akmenys vis dar tinkami naudojimui juos nuplovus? Kaip juos nuplauti? Kaip teisingai juos sudėti atgal?

Jūsų minima krosnelė HARVIA FORTE yra akumuliacinio tipo ir skirta daugiau akmenims kaitinti ir geram garui gaminti nei garinės orui įkaitinti. Orą ji kaitina leisdama oro srautą „per save“ pro angą apačioje ir esant viršutiniam dangčiui atidarytam. Jeigu akmenis dėjote labai kruopščiai - jūs „užkimšote“ krosnelę ir oras pra ją „nevaikšto“. Pardavėjas gerai patarė - akmenis reikia krauti kiek laisviau.

Jei akmenys pajuodo - reiškia naudojote labai koncenruotus ekstraktus su ddeliu organikos kiekiu. Atskieskite juos švariu vandeniu žymiai labiau. Juodumas ant akmenų - tai suanglėję organinių medžiagų likučiai. Juos galima būtų išdeginti, įkaitinus akmenis iki skaistaus raudonumo ir atvėsiusius dar pašveitus metaliniu šepečiu. Išvis idealu būtų valyti smėliapūte. Manau, kad tai daryri verta, nes akmenys turi būti švarūs.

Beje, puikiai kaitintis bei garintis galima ir prie kokių 70°C, tačiau tai, žinoima yra skonio reikalas.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Noriu įsirengti pirtį ūkiniame pastate. Mūro storis 35 cm. Koks turi būti šiluminės izoliacijos storis ir kuo geriausiai geriausiai šiltinti?

Mūro storis neįtakoja apšiltnimo. Praktiškai visą garinės sienos šiluminę varžą sudarys izoliacios sluoksnis. Ir jis neturi būti labai storas - pirčiai pakanka 50-75 mm paprastos statybinės akmens vatos sluosksnio, nes per trumpą pirties naudojimo laiką nespėja susidaryti ženklūs šilumos nuostoliai.

Kur kas svarbiau yra įrengti visiškai drėgmei nepralaidų garo izoliacijos sluoksnį - kad į vatą nepatektų drėgmės.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties konstrukcija
Pirtyje galvuoju statyti ventiliatorių. Kokioje vietoje reikėtų statyti?

Tikriausiai turite galvoje priverstinę ištraukiamąją ventiliaciją. Tik neaišku ko klausiate - kur turi būti išėjio anga ar kur fiziškai turi stovėti ventiliatorius. Angą pabandykite įrengti po plautais, apie 60 cm nuo grindų, na o patį ventiliatorių - kuo toliau nuo garinės, kad nesigirdėtų. Žinoma tai tik bendri patarimai, konkrečiu atveju galimi ir kitokie sprendimai.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Ventiliacija
Noriu statyti iš rastį pirtų. Kokie geriausi išmatavimai?

Rastų pirtys gali būti iš prabangios - su daug papildomų patalpų, tačiau klausimas, matyt, ne apie tai, o apie nebrangią, racionalalią nedidelę pirtelę, kurią būtų galima pasistatyti ūkio būdu.

Sakyčiau yra 2 rastinės pirtelės dydžio kategorijos:

Minimali pirtelė. Susidedanti tik iš garinės ir iš mažo priepirtuko. Tokia galėtų būti maždaug 2,7x4,5 m. Pavyzdys - Gurmaniška pirtelė.

Maža pirtelė. Vidutinė garinė, prausyklos zona ir poilsio patalpa - viso 3 zonos, kurių išsidėtymas gali kisti pagal individualų skonį. Dydis maždaug 4x6 m. Pavyzdys - Sodybos pirtis.

Didesnių matmenų pirtys jau stipriai priklauso nuo jūsų pageidavimų ir gali skirtis. Patarčiau įvertinti savo norus pagal metodiką, pateiktą strauipsnyje Pirties projektas, o tada kreiptis į mus konsultacijoms.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Rąstinė
Koks rekomenduojamas temperatūrų skirtumas garinės "viršuje" ir "apačioje" ir kur būtų temperatūrų matavimo vietos- palubėje ir prie grindų ar garo pagalvės viduryje ir ties darbiniu plautu?

Geriau, kad temperatūros skirtumo visai nebūtų. Tada sėdinčio žmogaus kojos šiltų taip pat kaip ir galva. Matuoti reiktų ties sėdinčio žmogaus pėdomis ir jo galva.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Mikroklimatas
Pagrindinis pirtelės plautas planuojamas gaminti iš ąžuolo dilių. Kokie būtų privalumai ir trūkumai naudoti ąžuolą?

Privalumas - solidus vaizdas. Taip pat didelis atsparumas drėgmei. Jei pirtis nebus labai karšta, tai ąžuolinis plautas maloniai šildys gulintį žmogų.

Trūkumai: sunki konstrukcija, galimas specifinis kvapas, aukštesnėje temperatūroje ąžuolinis plautas gali svilinti odą.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Plautai
Labai patinka garinės pirtys. Ar yra galimybė garinę pirtį įsirengti lauke, sodyboje, su medienos apdaila iš išorės? Jei taip, tai gal galite rekomenduoti gamintoją?

Akivaizdu, kad pirtį su medine apdaila iš išorės įsirenti lauke galima. Daugumos pastatų išorinė apdaila yra medis. Čia net klausimas neturėtų kilti. Gamintojas gali būti beveik bet koks, svarbu, kad pirties projektas būtų geras. Siūlau pasiskaityti straipsnį Pirties projektavimas.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties konstrukcija
Gaminant garą įprasta ant akmenų pilti karštą vandenį. Ar galima pilti šaltą ir kas nuo to keistųsi?

Vanduo į pirties krosnį (ar ant jos) pilamas su vieninteliu tikslu - jį išgarinti. Tam vandens kiekį reikia: a)pašildyti iki 100°C ir b) išgarinti (išvirinti) paverčiant jį vandens garais. Akivaizdu, kad abu procesai reikalauja tam tikro šiluminės energijos kiekio, kuris paimamas iš pirties akmenų, kurių masė paprastai yra labai didelė palyginus su garinamo vandens kiekiu. Kuo mažiau šiluminės energijos akmenys praranda šildydami vandenį - tuo daugiau jos lieka pagrindiniam tikslui - vandens garinimui. Būtent todėl stengiamasi ant akmenų pilti ne šaltą, o iš anksto pašildytą vandenį. Sakoma, kad tokiu atveju pirties krosnies akmenys „ilgiau laiko šilumą“. Taip ir yra, tačiau nereikia pamiršti, kad vandens šildymas taip pat reikalauja energijos sąnaudų, o kartais ir visokių papaildomų įrengimų bei išlaidų jų įrengimui bei ekspolatacijai. Kartais pirtyje karštą vandenį turime taupyti (klasikinis pavyzdys - pernelyg mažas karšto vandens šildytuvas). Todėl verta šiek tiek paskaičiuoti kiek iš tikro energijos sutaupoma ant krosnies akmenų pilant ne karštą, o šaltą vandenį.

Tegu „karštas“ tai būna 80°C, o „šaltas“ - 20°C. Šiek tiek pirtyje pastovėjęs vanduo kubiliuke įgyja panašias temperatūros vertes. Paprastumo dėlei susitarkime, kad garinsime 1 litrą arba 1 kg vandens. Iš vidurinės mokyklos fizikos kurso prisimename, kad specifinė vandens šiluma yra 4,19*103 J/kgK , o specifinė vandens garavimo šiluma (esant 100°C) yra 22,6*105 J/kg.

Primenu, kad J yra energijos vienetas džaulis, kg - kilogramas, o K - temperatūros laipsnis Kelvinas (dyžiu lygus °C).

Šalto vandens išgarinimui reikalinga energija

Šaltas vanduo pirma įšyla nuo 20° iki 100°C, paskui išgaruoja. Šildymui bus sueikvota 4,19*(100-20)*103 J arba 335,2 kJ. Toliau tas pats 1 kg vandens kiekis virs garais sunaudodamas 2260 kJ. Sudedam a ir b kad gautume galutinį šilumos kiekį, reikalingą išgarinti 1 kg šalto vandens ir turime 335,2+2260=2595,2 arba suapvalintai 2595 kJ.

Karšto vandens išgarinimui reikalinga energija

Šaltas vanduo pirma įšyla nuo 80° iki 100°C, paskui išgaruoja. Šildymui bus sueikvota 4,19*(100-80)*103 J arba 83,8 kJ. Toliau tas pats 1 kg vandens kiekis virs garais sunaudodamas 2260 kJ. Sudedam a ir b kad gautume galutinį šilumos kiekį, reikalingą išgarinti 1 kg šalto vandens ir turime 83,8+2260=2343,8 arba suapvalintai 2344 kJ.

Taigi: šaltas vanduo 2595 kJ, karštas vanduo 2344 kJ arba 2595-2344=251 kJ mažiau. Procentine išraiška (nuo 2595) tai yra 9,7% mažiau.

Išvada. Naudodami garo gamybai šaltą vandenį vietoje karšto sutaupome apie 10% akmenų šiluminės energijos. Toks taupymas nėra labai reikšmingas. Tiesą sakant kur kas didesni garo kiekiai yra prarandami dėl nemokėjimo elgtis su pirtimi, dėl prastos lubų izoliacijos, per aukštų durų ar nedrausmingo jų varstymo vanojimosi metu. Jei po ranka jau yra karstas vanduo - verta naudoti būtent jį. Tačiau jei kaštas vanduo yra už durų prausykloje, o garinėje būtent šaltas - tokiu atveju neverta eiti karšto vandens, galima (ir ko gero labiau apsimoka) naudoti šaltą. Gero garo!

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Statomame namelyje, yra numatyta vieta pirčiai, be dušo. Ar jei reikalinga kanalizacija? Ar galima daryti grindis su 5mm. tarpais, o po grindimis palikti atvira, kad vanduo susigertu i gruntą?

Toks sprendimas yra galimas, jeigu gruntas yra pralaidus vandeniui, tačiau reikia turėti omenyje, kad šaltą gilią žiemą vanduo po pirtimi gali sušalti į ledą ir nubėgimas sutrikti. Todėl toks sprendimas yra labiau tinkamas vasaros pirčiai...

Atsakymas paskelbtas puslapyje Garinė
Norisi pasisemti žinių apie pirties įrengimą nes tai planuoju daryti pats. Kokie mano tolimesni veiksmai?

Jums reikėtų pradėti nuo bendrų žinių apie pirtį įgijimo, kad galėtumėte suprasti ir pajusti jos įrengimo prioritetus ir nesivadovautumėte šablonais, net jei juos girdėtumėt iš mūsų. Tuo tikslu Jums reikėtų sudalyvauti Sveikos pirties ABC , o vėliau užsirašyti į Pirties konstrukcijos, Pirties krosnių, Pirties mikroklimato temų laukimo sąrašą. Būtų taip naudinga susipažinti su Pirties įrengimo skyriaus turiniu.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Studijų moduliai
Vieni sako, kad Ievos vantas galima naudoti, kiti sako, kad reikia jų vengti. Kaip yra iš tikrųjų ir kodėl?

Ieva priklauoso itin kvapių vantų kategorijai. Turint omenyje, kad žmogus pirtyje tampa jautresnis bet kokiam poveikiui (ir kvapo taip pat) elgtis su ja reiktų atsargiai. Mažomis dozėmis ievos vanta visada sukelia teigiamą reakciją - „o, kaip skaniai kvepia...“ ir tokia reakcija padeda sukurti šventinę atmosferą garinėje. Todėl ją galima naudoti kaip „kvapo fejerverką“, kuris nors pats savaime yra pavojingas žaislas, tačiau be jo šventė daug praranda.

Besidomintys subtiliuoju augalų poveikių (kurį dažnai sunku logiškai paaiškinti) priskiria ievai žmogaus lauką valančias savybes. Tačiau apibūdinti tai moksliškai nepajėgia.

Daugiau apie ievą ir vantas iš jos.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Augalų savybės
Norėčiau sužinoti ar galima pirties patalpas šildyti (šiltu oru) nuo pirties krosnelės.

Žiūrint kaip tai darysi. Jei turite omenyje garinės oro tiekimą į gretimą patalpa pro skylę sienoje ar lubose  - tikrai ne. Be kalbų. O jei modifikuosite pačią krosnelę taip, kad pro ją praeitų ortakis, kuriuo cirkuliuos gretimos patalpos oras  - kodėl gi ne? Juk taip daroma židiniuose su kapsulėmis. Tik tai pakankamai techniškai sudėtinga. Paprasčiau ir gražiau įsirengti papildomą krosnelę (buržuiką).

Atsakymas paskelbtas puslapyje Mikroklimatas
Kas yra taškai kuriais galima atsiskaityti už įvairius renginius ir kaip jie gaunami?

Taškais pažymimas studento aktyvus ir sąmoningas dalyvavimas mokomuosiuose renginiuose. Jie yra gaunami už:

 1. Renginio anketos užpildymą (apie 5 t.)
 2. Už pagalbą dėstytojui ir sąmoninga dalyvavimą seminare (5-10 t.)
 3. PMK nariai gauna daug taškų kaip nuolaidą už dalyvavimą seminare (15-40 t.)

Ateityje planuojame ir kitus taškų gavimo (ir panaudojimo) būdus. TAškus kiekvienas gali pamatyti savo veiklos zonoje.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Studijų moduliai
Norime įsirengti pirtį namo rūsyje. Ar galima garinę apšildyti purškiamomis poliuretano putomis?

Šiltinti garinę poliuretanu nėra dažnas sprendimas. Tačiau galimas. Kaip ir kitais šiltinimo atvejais svarbiausia yra įrengti gerą garo izoliacijos sluksnį, kad garinės garai nepatektų į izoliaciją ir ją prilaikančias medines konstrukcijas.

Purškiamos poliuretano putos yra brangus ir sudėtingas sprendimas, tinkamas gal tik ant kreivų, lenktų sienų, kur netinka plokštės.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Garinė
Turime pirtelę, virš durų sumontuotas apšvietimas, tačiau lemputė nuolat perdega. Koks būtų sprendimas - keisti vietą, o gal lemputę? Jei taip, tai į kokią? Ačiū, Audra.

Vienareikšmiškai pasakyti sunku, tačiau panašu, kad lemputė dažnai perdega nuo durų uždarymo sukeltos vibracijos. Įkaitęs lemputės siūlelis vibracijai yra jautresnis. Siūlau:

 1. Atsukti šviestuvą ir patikrinti ar jis pritvirtintas, ar nekliba.
 2. Pakeisti lemputę į halogeninę - jų siūlelis kompaktiškas ir atsparesnis vibracijai.

Pastaba. Geras sprendimas būtų pasirinkti LED lemputę, tačiau pirtyje virš durų jai bus „per karšta“, jos nepritaikytos degti tokioje temperatūroje ir drėgmėje.

Keisti apšvietimo vietą verta tik tuo ateju, jei kartu darysite kapitalinį garinės sienų remontą. Tokiu atveju siūlau pasitarti su pirčių specialistu.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Apšvietimas
Noriu sužinoti, kaip kurenti dūminę pirtį?

Jau iš pavadinimo aišku, kad tokia krosnis kūrenama periodiškai – po vieną kūrenimą prieš kiekvieną pirties seansą. Nors joje būna kur kas daugiau akmenų, nei geležinėje nuolatinio kūrenimo krosnelėje, tačiau jos kūrenimo laikas yra nedaug ilgesnis – dažniausiai apie 2-3 val. Turint omeny tai, kad pirties procedūros metu krosnies kūrenti nereikia visai, naudotis tokia pirtimi yra malonu ir komfortiška, galima atsiduoti pirties malonumams, nes akmenų įkrovoje sukauptos šilumos užteks kelioms valandoms.

Atsakymas paskelbtas puslapyje testinis

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“