Uždaryti
Rimas Kavaliauskas

Rimas Kavaliauskas

Naugarduko 91-321, Vilnius
tel.: 8 655 47774
Elektroninis paštas
http://www.pirtis.lt

Nuotraukos

 • Vanojimas – tai mokslas, menas, pašaukimasVanojimas – tai mokslas, menas, pašaukimas
 • Pirmoji mano sukonstruota originali pirtis.Pirmoji mano sukonstruota originali pirtis.
 • Prisilietimui – 100% dėmesysPrisilietimui – 100% dėmesys
 • Pirties akademijos stovykloje 2007 m.Pirties akademijos stovykloje 2007 m.
 • Pirtininkų mokymuose Dvaro pirtyjePirtininkų mokymuose Dvaro pirtyje
 • Eketė gaivina ir klientą ir pirtininkąEketė gaivina ir klientą ir pirtininką
 • Ar gali būti kas maloniau už švelnų vanojimą, už garo prisilietimą?Ar gali būti kas maloniau už švelnų vanojimą, už garo prisilietimą?
 • Užsimerkęs geriau jauti situaciją. Vis viena piryje nieko nepamatysi!Užsimerkęs geriau jauti situaciją. Vis viena piryje nieko nepamatysi!
 • Pirties kosmetikaPirties kosmetika
 • Jei gali padaryti tik vieną procedūrą – padaryk pėdų masažą!Jei gali padaryti tik vieną procedūrą – padaryk pėdų masažą!
 • Pirties stovykloje su dviem NijolėmisPirties stovykloje su dviem Nijolėmis
 • Prie savo konstrukcijos dūminės lauko pirties. 2005 m.Prie savo konstrukcijos dūminės lauko pirties. 2005 m.
 • Suomijos pirčių muziejuje – pačią archaiškiausią pirtelę prisijaukinusSuomijos pirčių muziejuje – pačią archaiškiausią pirtelę prisijaukinus
 • Čempionato teisėjai. Su V. Liachovu ir R. Lamsters.Čempionato teisėjai. Su V. Liachovu ir R. Lamsters.
 • 2-ojo Tarptautinio vanojimo čempionato akimirka2-ojo Tarptautinio vanojimo čempionato akimirka
 • Prieš vertindamas kitus - įvertink savePrieš vertindamas kitus - įvertink save

Prekės

38,00 €
Pardavėjas: Rimas Kavaliauskas
Pirtininko vantų komplektas - 20 vien.

Trumpai apie

Lietuviškos pirties akademijos įkūrėjas, daugelio pirties inovacijų pradininkas, dėstytojas. Konsultuoja, projektuoja pirtis, stato krosnis. atlieka terapines ir relaksacines pirties procedūras. Aktyviai skaito paskaitas, rašo straipsnius. Eksperimentinio edukacinio projekto „Pirčių sodas“ autorius.Patirtis

Pirtimi domiuosi nuo 2003 m. Tų metų rudenį į Lietuvą pakviečiau žinomą Latvijos gydovą Ziedonį Karklinš ir organizavau pirmuosius profesionalius pagal tą laikmetį pirties kursus, kuriuos su manimi baigė dar 13 žmonių. 
Viską, ką darau, mėgstu padaryti gerai. Todėl 2004 m. įsteigiau Pirties akademiją, kurioje ir tęsiau pradėtą darbą. Nuo 2005 m. iki dabar sukurta plati pirtininkų parengimo programa, kurią jau baigė
48, o lankė – virš 500 žmonių. Visi yra šiek tiek ir mano mokiniai. Kartu su mokymais visokeriopai kėliau ir skatinau plačiosios pirties kultūros atsiradimą Lietuvoje, tapau įvairių renginių  iniciatorius bei organizatorius. Štai svarbiausi iš jų:

  * XIV Tarptautinis saunos kongresas, 2006 m. Suomija. Pranešimas apie Lietuviška pirtį *
  * Suomiška pirtis 2007, tarptautinis seminaras, Lietuva
  * Lietuviško vanojimo diena Suomijoje, 2008 m. Suomija, organizatorius
  * Paroda „Sauna Expo 2009“, 2009, Suomija, pranšimas
  * 1-asis Tarptautinis vanojimo čempionatas 2008 m. Lietuva, organizatorius
  * 2-asis Tarptautinis vanojimo čempionatas 2009 m. Suomija, organizatorius
  * XXV Tarptautinis saunos kongresas, 2010 m. Japonija. Programinis pranešimas.
 * 1-asis Lietuvos vanojimo čempionatas 2010m. Lietuva, organizatorius
 * Pirties diena, 2011 m. Lietuva, organizatorius
 * 3-asis Tarptautinis vanojimo čempionatas 2011 m. Lietuva, organizatorius

Visada rūpinausi, kad Lietuvoje atsirastų profesionalūs pirtininkai, pripažįstami savų pirties mylėtojų, svečių ir kitų šalių kolegų. Panašiai ir atsitiko.

Visa, ko mokau ir darau pirtyje – esu ir pats išbandęs. Labiausiai mėgstu paprastą klasikinę garinės pirties procedūrą, pagal nuotaiką ir sveikatos stovį papildytą įvairiomis darbo su kūnu technikomis. Tai ir klasikinio masažo elementai, ir  vanojimas įvairiomis vantomis, ir „šlapias masažas“ su įvairiais priedais, ir ekologiškas kūno šveitimas, ir odos puoselėjimas natūralios kosmetikos kaukėmis – viso ir nesuminėsi, kiek ko galima padaryti. Visus tuos metus dirbau pirtininku, ir mielai tai darau ir dabar.

Mano pirties patirtis susijusi su gyvenimo patirties vingiais. Pirtis –  tik vieningo gyvenimo dalis, joje kaip „jautriame taške“ - išryškėja žmogaus esmė. Ką jis sugeba, ką gali ir ką pasirenka. Būna, kad pirtyje prisireikia tiesiogiai su ja nesusijusių patirčių, kurias pavyko „susirinkti i savo taupyklę“, bet ir tai – tik tolimesnio kelio pradžia.  Pirtininko amatas, kaip ir bet kuris kitas, yra vidujinio, dvasinio tapsmo žmogumi dalis. Lygiai kaip kiekvienas jūsų, esu daug skaitęs, praėjęs įvairius psichologinio ir dvasinio ugdymo kursus, neabejotinai naudoju jų patirtį ir pirtyje, ypač neeilinėse, proginėse ir ritualinėse pirtyse. Ta proga dėkoju reikšmingiausiems savo Mokytojams, kurių gyvas žodis ir meistriškumo perdavimas padarė ir tebedaro man įtaką. 

Procedūros

Yra du dalykai, kuriuos darau tikrai gerai – tai klasikinis vanojimas vantomis bei universalus pirties masažas. Šias dvi procedūras kombinuoju pagal kliento savijautą, psichotipą, nuotaiką.

Kartais jos takiai ir harmoningai pereina viena į kitą, tarsi po vakaro saulės nusileistų maloni prieblanda, o kartais – skiriasi kaip diena ir naktis. Pirtyje išties esama ir neprognozuojamų dalykų...

 Aktyviai panaudoju garinės mikroklimatą, kurį suvokiu kai gyvą savo pagalbininką, manau, kad geras garas pats negimsta, jį reikia „sukurti, pakviesti“, kad ir šiaip maloni lietuviška garinė pirtis taptų išvis stebuklinga. Kai kada pasiseka nuostabiai, o kai kada prireikia „pakovoti“ su per karšta ir sausa pirties atmosfera.

Sugebu pakeisti žmogaus būseną ir nors valandėlei kilstelti jį virš kasdienybės, ištraukti jį iš nevilties, padėti jam tada, kai atrodo „visos šviesos užgęsta“. Darau tai atsakingai ir palieku jam pačiam pasirinkti ką su tuo toliau daryti. Pirtyje neskubu ir nesiekiu greitų rezultatų ar rekordų.

Prireikus derinu pirties procedūrą ir minimalią astrologinę konsultaciją, siekdamas subalansuoti subtilių energijų išsiderinimą. Tai darydamas remiuosi universaliais pirminių „stichijų“ arba „pradų“ pusiausvyra – panašiai kaip ir senosiose medicinos sistemose. Randu be galo daug sąsajų tarp Ajurvedos, Tibeto medicinos, Graikų-Arabų medicinos ir kiek moku – naudoju jų principus  savo procedūrose. Tam naudoju vantų, žolių ir ypač – eterinių aliejų savybes, refleksoterapiją, šalto, drungno, šilto bei karšto vandens voneles ir apipylimus, šalto oro bei karšto garo vonias.

Moterys mano rankose atsigauna nuo švelnaus prisilietimo, kurio meno ir pats mokau, bei nuostabių pirties kaukių ir masažo mišinių, kuriuos ruošiu pats.

Vyrams daugiau skiriu kontrastines procedūras - iki ekstremaliai karšto vanojimo, po kurio - natūraliai norisi panerti į eketę. Norintiems patirti visą pirties procedūros galia taikau dviejų ar net trijų vanojimų iš be pertraukos schemą, po kurio įvyksta visiškas kūno atsinaujinimas, o Sieloje pateka saulė, o sąmonėje - išaušta nauja diena.

Neigiamai žiūriu į alkoholį pirtyje ir šias pažiūras išsakau atvirai ir be užuolankų.

Renginių archyvas

Atsiliepimus gali rašyti tik registruoti pirtis.lt lankytojai.

Atsakymai į klausimus

Laba diena, noriu vyrui padovanoti ,,Sveikos pirties ABC" seminarą. Kaip galėčiau įsigyti dovanų kuponą? Kada planuojamas artimiausias seminaras? Kuriame mieste? Iš anksto ačiū. Lauksiu atsakymo.

Sveikos pirties ABC seminarai dažnaiusiai vyksta šalia didžiųjų miestų - Vilnaius ir Kauno. Dovanų kuponą galite įsigyti bet kada čia. Įsigijus reiktų pasiūlyti kupono gavėjui registruotis Pirtis.lt kaip skaitytojui, nes taip jis laiku gaus pranešimą apie seminarą.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties meistriškumo kursai
Tėtis serga lėtiniu bronchitu ir net naudoja deguonį. Skaičiau, kad pirtis gali truputį padėti situacijoje su plaučiu sutrikimais. Ar turi būti tam tikri akmenys, o gal kažkokios medžiagos? Ar tiesiog įprasta pirtis su įprastais akmenimis gali padėti ?

Situacija nėra visiškai aiški. Iš vienos pusės - pirties šiluma (jei saikinga) padeda atsipalaiduoti bronchams ir kvėpuoti darosi lengviau. (Plačiau apie plaučius). Iš kitos - pirtyje deguonies koncentracija visada mažesnė nei normaliomis sąlygomis.

Pirmas (atpalaidavimo) efektas ženkliai padeda astma sergantiems. Tačiau yra sąlygų. Svarbiausia - pirtis turi būti biorezonansinė. Žmogus turi jausti malonią šilumą ir šilti pamažu. Pirtis turėtų būti maloni net mažam vaikui  - ne karštesnė. Akmenys ir pirties tipas - ne tiek svarbu. Nors geriausią rezultatą gausite pirtyje su periodinio kūrenimo krosnimi.

Jei pirtis „normali“, t.y. su „geležine kroenele“, tai savarankiškai ją parengti bus gerokai kebliau. Rekomeduojame išklausyti Pirties meistriškumo kursų temą Nuolatinės krosnelės valdymas. Tokią pirtį turėtų mokėti kiekvienas mūsų kursus baigęs pirtininkas - profesionalas.

Yra ir kita problema. Pirtis tiesiogiai negydo susirgimų, ypač lėtinių. Ji greičiau pažadina organizmo sveikimo resursus, paskatina teigiamus medžiagų apykaitos ir detoksikacijos procesus. Jūsų tėtis per visą savo ligos istoriją garantuotai „prisivalgė“ tradicinių vaistų, kurių likučiai iki šiol glūdi organizmo riebaliniuose audiniuose. Švelni pirtis ir prakaitavimas tikrai padės juos valyti, bet reikės ir laiko ir kantrybės. Lėtinių ligų atvejais nebūna staigių pagerėjimų ir situacija gerėja labai pamažu. Tai gali trukti ir metus ir daugiau. 

Būtų gerai, kad ir pats sveikstantysis gerai suprastų pirties niuansus, juos pajustų ir būtų motyvuotas siekti rezultato. O svarbiausia - kad iš pat pradžių gautų realų pirties vaizdą, o ne dažnai pasitaičiančią „pirties agitaciją“, žadančia stebuklingus išgijimus.

Dar keli patarimai segantiems lėtiniu bronchitu

 1. Naudoti EA mišinį „Kvėpavimui palengvinti“. Užteks įlašinti kelis lašus šio mišinio į vandenį ir naudoti pirtyje.
 2. Naudoti geras beržo vantas. Būtent beržo. Dažniau kvėpuoti per kvapnią vantą.
 3. Pities metu (ir po jos) gerti vandenį su įlašintu „Toksinus valančio“ EA mišinio 1-2 lašais (dieliam buteliui vandens)
Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties poveikis
Nuo pirties krosnelės (akmenų) iki gulto šono yra apie 14cm atstumas. Kiek įkaista šoniniai (apatiniai) akmenys malkinėje krosnelėje? Ir kuo galėčiau atitverti ar apvynioti medieną?

Šoniniai akmenys kaita įvairiai - priklausomai nuo krosnelės tipo. Tačiau dažniausiai jų temperatūra nebūna labai aukšta - apie 100-120°C. Taigi, gulto mediena normalsus saikingo kūrenimo atveju užsiliepsnoti neturėtų, nes tam jai reiktų įkaisti bent iki 200°C, kas vargiai atsitiks.

Kitas dalykas yra krosnelės metalas. Jei kūrenimo metu krosnelės šonas kad ir akmenimis pridengtas, įkaista iki raudonumo - jis kaitins orą, o oras - medį. Todėl karštą orą reiktų iškart nukreipti į viršų įrengiant vertikalią nedegios medžiagos sienelę tarp krosnelės ir artimiausios gutų konstrukcijos. Ją galima išmūryti iš 10 cm pločio keraminių plytų arba pritvirtinti specialią mineralinę karščiui atsparią plokštę, kurių rasite „senukuose“ arba „ermitaže“. Jos yra 70x100 cm dydžio berods.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Norėčiau įstoti į Pirties meistriškumo klubą, tačiau savo veiklos zonoje nerandu registracijos formos. Reikalingas įskaitas turiu. Ką man daryti?

Net jei turite reikalingas įskaitas (o jų yra trys), vis viena mes dar turime rankiniu būdu atnaujinti „kandidatų sąrašą“. Atsakymo rašymo momentu (2017 m. sausis) ši funkcija nėra automatizuota. Tad patarimas - kreiptis į LPA administraciją el. paštu info[eta]pirtis.lt ir klausimas bus bemet išspręstas. Tačiau tas sąrašas ir be priminimų yra atnaujinamas bent 2 kartus per mėnesį.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties meistriškumo klubas
Užsiregistravau jūsų puslapyje. Bandau dabar užsiregistruoti renginiui, tačiau svetainė neleidžia to padaryti. Kodėl?

Registracija Pirtis.lt puslapyje Jums jau yra naudinga, nes galite skaityti, pavyzdžiui platesnius studijų temų aprašymus. Taip pat galite matyti straipsnių komentarus bei juos rašyti.

Jūs taip pat laiku gausite infomaciją apie renginius. Tiesa, didelė dalis renginių visų pirma yra skiriama tiems, kas jau turi temos Sveikos pirties dėsniai įskaitą (yra buvę Sveikos pirties ABC seminare). Taip mes užtikriname, kad į pirties renginius nepatenka nepasiruošę, atsitiktiniai asmenys. Tai daroma visų pirma dėl jūsų saugumo. Kas gali dalyvauti renginyje - pateikiama kiekvieno renginio aprašyme.

Po prisiregistravimo Pirtis.lt skaitytoju jums yra suformuojama asmeninė pirties veiklos zona, kurioje jūs vienoje vietoje matysite VISUS renginius, kuriuose galite dalyvauti ir iš ten taip pat galite registruotis. Pravartu pasiskaityti ir registracijos renginiuose taisykles.

Mūsų patarimas būtų kuo greičiau apsilankyti Sveikos pirties ABC renginyje ir įsilieti į „privelegijuotų“ lankytojų gretas.

Ir vis tiktai Lietuviškos pirties akademija bei jos pirtininkai skelbia nemažai renginių, kuriuose gali dalyvauti ir visi norintys.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties akademija
Mane dominta pagal kokias savybes galima būtų atsirinkti tinkamus lietuviškus pirties akmenis. Galbūt yra kokia metodika, kaip juos galima patikrinti ar jie karšti ,,nešaudys" užpilus vandenį.

Visų pirma man nežinoma metodika, kaip atskirti lietuviškus akmenis nuo lenkiškų, baltarusiškų, latviškų... O jei rimčiau, tai užpylus vandens (tai yra staigiai atvėsinus) „šaudo“ stambaus grūdo akmenys ir akmenys, turintys intarpų. Daugiausiai tai yra balti ar geltoni lauko špato kristaliniai intarpai. Seniau Lietuvoje tokia vadinti „arkliadunčiais“. Jų vengiame. Jei norite būti visiškai tikras, galite kiekvieną akmenį įkaitinti iki raudonumo ir įmesi į vandenį. Jei kuris akmuo ir turės vidinių įtampų - jis su trenskmu sprogs tiesiog šio bandymo metu. Tačiau pats bandymas yra pavojingesnis už akmens buvimą krosnyje.

Kadangi nėra aiškios metodikos kaip atrinkti garantuotai nešaudančius akmenis, belieka tik iki minimumo sumažinti tokių įvykių riziką sukraunant akmenis į krosnį tam tikru būdu.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Mūriniam name turiu 30 m2 laisvo ploto. Sienų storis 55 cm (3 plytu eilės). Kanalizacija ir vanduo yra. Kiek reiktu investiciju norint irengti pirtelę rusišką (tiksliau ne sausą). šeima 2+1 ir keletsa draugų apsilanko. Kiek medžiagos ir darbai išeitu? Ačiū iš anksto.

Tokio tipo klausimai yra dažni. Deja, į juos nėra vienareikšmių atsakymų tol, kol nėra padarytas individualus pirties įrengimo projektas, kuriame būtų apibrėžta:

 • patalpų planas su naujomis atitvaromis
 • patalpų zonavimas į atskiras pirties „pėrimosi, prausimosi, poilsio ir bendravimo zonas“
 • reikalingos papildomos komunikacijos iki zonų (šaltas ir karštas vanduo, kanalizacijos įvadai, elektra, ventiliacijos kanalai)
 • grindų ir lubų plokštumų aukščiai zonose ir jų įrengimo technologija
 • sienų apdailos klausimai (hidroizoliacija, šiltinimas, garo izoliacija, dekoratyvi apdaila)
 • plautų scehma ir pasirinktos medžiagos
 • krosnies tipas ir konkretus išpildymas arba konkretus modelis (jei perkama gatava)
 • karšo vandens ruošimo būdas (krosnies bakas, tūrinis ar srautinis šildytumas ir pan.)
 • langai ir durys (pirties patalpoms dažnai jie būna nestandartiniai)
 • apšvietimo prietaisai

Turint gatavą su šeiminiku apartą naujos pirties įrengimo planą su komentarais ir svarbiausia - medžiagų pasirinkimu (bei jų įsigijimo būdais) jau galima imtis gana nedėkingo pirties įrengimo sąmatos skaičiavimo darbo.

Ir visai nesvarbu kas atliks darbus - giminės „meistras“ ar žinomas „pirties UAB`as“ - be atsakymų į išvardytus klausimus neįmanoma pasakyti pirties įrengimo kainos. Viena aišku  - vadinamajai „nesausai“ pirčiai pirmeilis klausimas yra koks bus pasirinktas kronsnies tipas - periodinio ar nuolatinio kūrenimo? Vien nuo šio pasirinimo kaina gali jau skirtis vienu ir net  daugiau tūkstančių eurų.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Įrengimas
Ar granitas tinka į pirtį? Pečius metalinis, malkomis kūrenamas.

Granitas yra viena kiečiausių uolienų. Granito riedulių forma daug randama Lietuvoje. Nuo seno jis būdavo naudojamas pirčių krosnyse šilumai sukaupti. Be jokios abejonės granitas tam tikslui tinka, tačiau nelygu koks. Netiks stambiagrūdė granito forma su stambiais baltais ar opaliniais lauko špato intarpais. Tokie akenys gali „šaudyti“ neatlaikę temperatūros svyravimų. Kuo granitas labiau smulkiagrūdis - tuo geriau.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Norėčiau sužinoti apie galimybę lankyti pirtininko kursus Vilniuje. Ar šią žiemą jau būtų įmanoma tuom užsiimti?

Šią, kaip ir kitomis žiemomis tikrai yra galimybė mokytis Pirties meistriškumo kursuose. Jie vyksta gerose tam tinkamose pirtyse apie Vilnių ir Kauną. Apie kursus pranenešama Pirtis.lt tinklapyje, o taip pat tiesioginiais el. pašto pranešimais Pirtis.lt skaitytojams (tiems, kas gali mokytis monkrečiame seminare).

Mokymosi pažangą ir jau praeitas temas (štai visas temų sąrašas) studentas mato savo „veiklos zonoje“, prisijungęs prie pirtis.lt tinklapio.

Dažniau ir aktyviau lankantiems verta tapti Pirties meistriškumo klubo nariais ir gauti nuolaidas bei specialius pasiūlymus. Tai apsimoka!

Kursus pradėti kviečiame nuo Sveikos pirties ABC - kurso kurį veda Akademiją baigę geriausi pirtininkai - dėstytojai.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties meistriškumo kursai
Ar pirties garinės patalpos luboms ir sienoms tinka pušinės dailylentės ?

Pušinės dailylentės būna įvairios - kaip ir pirtys. Jei pirtis numatoma labai karšta (a lia „suomiška“ - virš 100°C), o dailylentės - paprastos, nebrangios, skirtos vidaus darbams, tai netinka, nes bėgs sakai.

Tačiau ir pušinėmis dailylentėmis galima sėkmingai apkalti garinę, jei yra viena, kelios ar visos iš šių išlygų:

 1. Garinėje bus sveikas pirties mikroklimatas, tai yra lubos ir viršutinė sienų dalis neįkais virš 80°C
 2. Naudosite kokybiškas, nusakintas arba aukštoje temperatūroje kaitintas dalilylentes.
 3. Pirmus pirtį kūrensite karščiau, kad „išvarvintumėte“ sakus ir pradžioje į juos nekreipsite dėmesio, o vėliau juos nugramdysite.
Atsakymas paskelbtas puslapyje Garinė
Turiu Harvia elektrinę cilindro formos 9kW krosnelę. Sudėjau 4 dėžes po 25 kg akmenų taip kad kuo daugiau uždengtų šildymo elementus. Reikia kaitint 5 val., kad temperatūra pasiektų 80 laipsnių. Kaitindamiesi visada pilam visokius užpilus ar ekstraktus kad gautume kvapų. Pasitaręs pirties reikmenų parduotuvėje nusprendžiau išimti akmenis ir perdėti kitaip, tačiau isešėmus pastebėjau, kad dauguma akmenų pajuodavę - nuo tų visų užpilų, kaip suprantu. Ar šitie nešvarūs akmenys vis dar tinkami naudojimui juos nuplovus? Kaip juos nuplauti? Kaip teisingai juos sudėti atgal?

Jūsų minima krosnelė HARVIA FORTE yra akumuliacinio tipo ir skirta daugiau akmenims kaitinti ir geram garui gaminti nei garinės orui įkaitinti. Orą ji kaitina leisdama oro srautą „per save“ pro angą apačioje ir esant viršutiniam dangčiui atidarytam. Jeigu akmenis dėjote labai kruopščiai - jūs „užkimšote“ krosnelę ir oras pra ją „nevaikšto“. Pardavėjas gerai patarė - akmenis reikia krauti kiek laisviau.

Jei akmenys pajuodo - reiškia naudojote labai koncenruotus ekstraktus su ddeliu organikos kiekiu. Atskieskite juos švariu vandeniu žymiai labiau. Juodumas ant akmenų - tai suanglėję organinių medžiagų likučiai. Juos galima būtų išdeginti, įkaitinus akmenis iki skaistaus raudonumo ir atvėsiusius dar pašveitus metaliniu šepečiu. Išvis idealu būtų valyti smėliapūte. Manau, kad tai daryri verta, nes akmenys turi būti švarūs.

Beje, puikiai kaitintis bei garintis galima ir prie kokių 70°C, tačiau tai, žinoima yra skonio reikalas.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Sveiki, ar balandzio 3 atvaziuodamas i sveikos pirties ABC tureciiau ka nors atsivezti? Dariusm

Atvykstant į „Sveikos pirties ABC“ reiktų turėti: maudymosi kostiumėlį ar kelnaites, pirties šlepetes, rankšluostį ar du. Labai rekomanduojame turųti butelį mineralinio vandens ir kokį gaivinantį vaisių jei staiga išalktumėte. Galima, tačiau nebūtina turėti pirties kepurę, chalatą. Sočių užkandžių vežtis nerekomanduojame, o bet koks alkoholis apskritai nesudarinamas su pirtimi ir pirtyje kategoriškai nelaukiamas.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Sveikos pirties ABC
Noriu įsirengti pirtį ūkiniame pastate. Mūro storis 35 cm. Koks turi būti šiluminės izoliacijos storis ir kuo geriausiai geriausiai šiltinti?

Mūro storis neįtakoja apšiltnimo. Praktiškai visą garinės sienos šiluminę varžą sudarys izoliacios sluoksnis. Ir jis neturi būti labai storas - pirčiai pakanka 50-75 mm paprastos statybinės akmens vatos sluosksnio, nes per trumpą pirties naudojimo laiką nespėja susidaryti ženklūs šilumos nuostoliai.

Kur kas svarbiau yra įrengti visiškai drėgmei nepralaidų garo izoliacijos sluoksnį - kad į vatą nepatektų drėgmės.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties konstrukcija
Pirtyje galvuoju statyti ventiliatorių. Kokioje vietoje reikėtų statyti?

Tikriausiai turite galvoje priverstinę ištraukiamąją ventiliaciją. Tik neaišku ko klausiate - kur turi būti išėjio anga ar kur fiziškai turi stovėti ventiliatorius. Angą pabandykite įrengti po plautais, apie 60 cm nuo grindų, na o patį ventiliatorių - kuo toliau nuo garinės, kad nesigirdėtų. Žinoma tai tik bendri patarimai, konkrečiu atveju galimi ir kitokie sprendimai.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Ventiliacija
Noriu statyti iš rastį pirtų. Kokie geriausi išmatavimai?

Rastų pirtys gali būti iš prabangios - su daug papildomų patalpų, tačiau klausimas, matyt, ne apie tai, o apie nebrangią, racionalalią nedidelę pirtelę, kurią būtų galima pasistatyti ūkio būdu.

Sakyčiau yra 2 rastinės pirtelės dydžio kategorijos:

Minimali pirtelė. Susidedanti tik iš garinės ir iš mažo priepirtuko. Tokia galėtų būti maždaug 2,7x4,5 m. Pavyzdys - Gurmaniška pirtelė.

Maža pirtelė. Vidutinė garinė, prausyklos zona ir poilsio patalpa - viso 3 zonos, kurių išsidėtymas gali kisti pagal individualų skonį. Dydis maždaug 4x6 m. Pavyzdys - Sodybos pirtis.

Didesnių matmenų pirtys jau stipriai priklauso nuo jūsų pageidavimų ir gali skirtis. Patarčiau įvertinti savo norus pagal metodiką, pateiktą strauipsnyje Pirties projektas, o tada kreiptis į mus konsultacijoms.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Rąstinė
Koks rekomenduojamas temperatūrų skirtumas garinės "viršuje" ir "apačioje" ir kur būtų temperatūrų matavimo vietos- palubėje ir prie grindų ar garo pagalvės viduryje ir ties darbiniu plautu?

Geriau, kad temperatūros skirtumo visai nebūtų. Tada sėdinčio žmogaus kojos šiltų taip pat kaip ir galva. Matuoti reiktų ties sėdinčio žmogaus pėdomis ir jo galva.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Mikroklimatas
Pagrindinis pirtelės plautas planuojamas gaminti iš ąžuolo dilių. Kokie būtų privalumai ir trūkumai naudoti ąžuolą?

Privalumas - solidus vaizdas. Taip pat didelis atsparumas drėgmei. Jei pirtis nebus labai karšta, tai ąžuolinis plautas maloniai šildys gulintį žmogų.

Trūkumai: sunki konstrukcija, galimas specifinis kvapas, aukštesnėje temperatūroje ąžuolinis plautas gali svilinti odą.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Plautai
Labai patinka garinės pirtys. Ar yra galimybė garinę pirtį įsirengti lauke, sodyboje, su medienos apdaila iš išorės? Jei taip, tai gal galite rekomenduoti gamintoją?

Akivaizdu, kad pirtį su medine apdaila iš išorės įsirenti lauke galima. Daugumos pastatų išorinė apdaila yra medis. Čia net klausimas neturėtų kilti. Gamintojas gali būti beveik bet koks, svarbu, kad pirties projektas būtų geras. Siūlau pasiskaityti straipsnį Pirties projektavimas.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties konstrukcija
Gaminant garą įprasta ant akmenų pilti karštą vandenį. Ar galima pilti šaltą ir kas nuo to keistųsi?

Vanduo į pirties krosnį (ar ant jos) pilamas su vieninteliu tikslu - jį išgarinti. Tam vandens kiekį reikia: a)pašildyti iki 100°C ir b) išgarinti (išvirinti) paverčiant jį vandens garais. Akivaizdu, kad abu procesai reikalauja tam tikro šiluminės energijos kiekio, kuris paimamas iš pirties akmenų, kurių masė paprastai yra labai didelė palyginus su garinamo vandens kiekiu. Kuo mažiau šiluminės energijos akmenys praranda šildydami vandenį - tuo daugiau jos lieka pagrindiniam tikslui - vandens garinimui. Būtent todėl stengiamasi ant akmenų pilti ne šaltą, o iš anksto pašildytą vandenį. Sakoma, kad tokiu atveju pirties krosnies akmenys „ilgiau laiko šilumą“. Taip ir yra, tačiau nereikia pamiršti, kad vandens šildymas taip pat reikalauja energijos sąnaudų, o kartais ir visokių papaildomų įrengimų bei išlaidų jų įrengimui bei ekspolatacijai. Kartais pirtyje karštą vandenį turime taupyti (klasikinis pavyzdys - pernelyg mažas karšto vandens šildytuvas). Todėl verta šiek tiek paskaičiuoti kiek iš tikro energijos sutaupoma ant krosnies akmenų pilant ne karštą, o šaltą vandenį.

Tegu „karštas“ tai būna 80°C, o „šaltas“ - 20°C. Šiek tiek pirtyje pastovėjęs vanduo kubiliuke įgyja panašias temperatūros vertes. Paprastumo dėlei susitarkime, kad garinsime 1 litrą arba 1 kg vandens. Iš vidurinės mokyklos fizikos kurso prisimename, kad specifinė vandens šiluma yra 4,19*103 J/kgK , o specifinė vandens garavimo šiluma (esant 100°C) yra 22,6*105 J/kg.

Primenu, kad J yra energijos vienetas džaulis, kg - kilogramas, o K - temperatūros laipsnis Kelvinas (dyžiu lygus °C).

Šalto vandens išgarinimui reikalinga energija

Šaltas vanduo pirma įšyla nuo 20° iki 100°C, paskui išgaruoja. Šildymui bus sueikvota 4,19*(100-20)*103 J arba 335,2 kJ. Toliau tas pats 1 kg vandens kiekis virs garais sunaudodamas 2260 kJ. Sudedam a ir b kad gautume galutinį šilumos kiekį, reikalingą išgarinti 1 kg šalto vandens ir turime 335,2+2260=2595,2 arba suapvalintai 2595 kJ.

Karšto vandens išgarinimui reikalinga energija

Šaltas vanduo pirma įšyla nuo 80° iki 100°C, paskui išgaruoja. Šildymui bus sueikvota 4,19*(100-80)*103 J arba 83,8 kJ. Toliau tas pats 1 kg vandens kiekis virs garais sunaudodamas 2260 kJ. Sudedam a ir b kad gautume galutinį šilumos kiekį, reikalingą išgarinti 1 kg šalto vandens ir turime 83,8+2260=2343,8 arba suapvalintai 2344 kJ.

Taigi: šaltas vanduo 2595 kJ, karštas vanduo 2344 kJ arba 2595-2344=251 kJ mažiau. Procentine išraiška (nuo 2595) tai yra 9,7% mažiau.

Išvada. Naudodami garo gamybai šaltą vandenį vietoje karšto sutaupome apie 10% akmenų šiluminės energijos. Toks taupymas nėra labai reikšmingas. Tiesą sakant kur kas didesni garo kiekiai yra prarandami dėl nemokėjimo elgtis su pirtimi, dėl prastos lubų izoliacijos, per aukštų durų ar nedrausmingo jų varstymo vanojimosi metu. Jei po ranka jau yra karstas vanduo - verta naudoti būtent jį. Tačiau jei kaštas vanduo yra už durų prausykloje, o garinėje būtent šaltas - tokiu atveju neverta eiti karšto vandens, galima (ir ko gero labiau apsimoka) naudoti šaltą. Gero garo!

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties krosnis
Statomame namelyje, yra numatyta vieta pirčiai, be dušo. Ar jei reikalinga kanalizacija? Ar galima daryti grindis su 5mm. tarpais, o po grindimis palikti atvira, kad vanduo susigertu i gruntą?

Toks sprendimas yra galimas, jeigu gruntas yra pralaidus vandeniui, tačiau reikia turėti omenyje, kad šaltą gilią žiemą vanduo po pirtimi gali sušalti į ledą ir nubėgimas sutrikti. Todėl toks sprendimas yra labiau tinkamas vasaros pirčiai...

Atsakymas paskelbtas puslapyje Garinė
Norisi pasisemti žinių apie pirties įrengimą nes tai planuoju daryti pats. Kokie mano tolimesni veiksmai?

Jums reikėtų pradėti nuo bendrų žinių apie pirtį įgijimo, kad galėtumėte suprasti ir pajusti jos įrengimo prioritetus ir nesivadovautumėte šablonais, net jei juos girdėtumėt iš mūsų. Tuo tikslu Jums reikėtų sudalyvauti Sveikos pirties ABC , o vėliau užsirašyti į Pirties konstrukcijos, Pirties krosnių, Pirties mikroklimato temų laukimo sąrašą. Būtų taip naudinga susipažinti su Pirties įrengimo skyriaus turiniu.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties meistriškumo kursai
Vieni sako, kad Ievos vantas galima naudoti, kiti sako, kad reikia jų vengti. Kaip yra iš tikrųjų ir kodėl?

Ieva priklauoso itin kvapių vantų kategorijai. Turint omenyje, kad žmogus pirtyje tampa jautresnis bet kokiam poveikiui (ir kvapo taip pat) elgtis su ja reiktų atsargiai. Mažomis dozėmis ievos vanta visada sukelia teigiamą reakciją - „o, kaip skaniai kvepia...“ ir tokia reakcija padeda sukurti šventinę atmosferą garinėje. Todėl ją galima naudoti kaip „kvapo fejerverką“, kuris nors pats savaime yra pavojingas žaislas, tačiau be jo šventė daug praranda.

Besidomintys subtiliuoju augalų poveikių (kurį dažnai sunku logiškai paaiškinti) priskiria ievai žmogaus lauką valančias savybes. Tačiau apibūdinti tai moksliškai nepajėgia.

Daugiau apie ievą ir vantas iš jos.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Augalų savybės
Norėčiau sužinoti ar galima pirties patalpas šildyti (šiltu oru) nuo pirties krosnelės.

Žiūrint kaip tai darysi. Jei turite omenyje garinės oro tiekimą į gretimą patalpa pro skylę sienoje ar lubose  - tikrai ne. Be kalbų. O jei modifikuosite pačią krosnelę taip, kad pro ją praeitų ortakis, kuriuo cirkuliuos gretimos patalpos oras  - kodėl gi ne? Juk taip daroma židiniuose su kapsulėmis. Tik tai pakankamai techniškai sudėtinga. Paprasčiau ir gražiau įsirengti papildomą krosnelę (buržuiką).

Atsakymas paskelbtas puslapyje Mikroklimatas
Kas yra taškai kuriais galima atsiskaityti už įvairius renginius ir kaip jie gaunami?

Taškais pažymimas studento aktyvus ir sąmoningas dalyvavimas mokomuosiuose renginiuose. Jie yra gaunami už:

 1. Renginio anketos užpildymą (apie 5 t.)
 2. Už pagalbą dėstytojui ir sąmoninga dalyvavimą seminare (5-10 t.)
 3. PMK nariai gauna daug taškų kaip nuolaidą už dalyvavimą seminare (15-40 t.)

Ateityje planuojame ir kitus taškų gavimo (ir panaudojimo) būdus. TAškus kiekvienas gali pamatyti savo veiklos zonoje.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Pirties meistriškumo kursai
Norime įsirengti pirtį namo rūsyje. Ar galima garinę apšildyti purškiamomis poliuretano putomis?

Šiltinti garinę poliuretanu nėra dažnas sprendimas. Tačiau galimas. Kaip ir kitais šiltinimo atvejais svarbiausia yra įrengti gerą garo izoliacijos sluksnį, kad garinės garai nepatektų į izoliaciją ir ją prilaikančias medines konstrukcijas.

Purškiamos poliuretano putos yra brangus ir sudėtingas sprendimas, tinkamas gal tik ant kreivų, lenktų sienų, kur netinka plokštės.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Garinė
Turime pirtelę, virš durų sumontuotas apšvietimas, tačiau lemputė nuolat perdega. Koks būtų sprendimas - keisti vietą, o gal lemputę? Jei taip, tai į kokią? Ačiū, Audra.

Vienareikšmiškai pasakyti sunku, tačiau panašu, kad lemputė dažnai perdega nuo durų uždarymo sukeltos vibracijos. Įkaitęs lemputės siūlelis vibracijai yra jautresnis. Siūlau:

 1. Atsukti šviestuvą ir patikrinti ar jis pritvirtintas, ar nekliba.
 2. Pakeisti lemputę į halogeninę - jų siūlelis kompaktiškas ir atsparesnis vibracijai.

Pastaba. Geras sprendimas būtų pasirinkti LED lemputę, tačiau pirtyje virš durų jai bus „per karšta“, jos nepritaikytos degti tokioje temperatūroje ir drėgmėje.

Keisti apšvietimo vietą verta tik tuo ateju, jei kartu darysite kapitalinį garinės sienų remontą. Tokiu atveju siūlau pasitarti su pirčių specialistu.

Atsakymas paskelbtas puslapyje Apšvietimas
 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“

Užduokite klausimą

Prisijunkite ir klauskite pirties žinovų ir pirtininkų.

Renginiai

Intensyvus vanojimas

2018-01-21
Visos vietos užimtos
Renginio vieta: Senųjų Tarpupių km., Trakų r., Vilnius

Sveikos pirties ABC su vanojimo mokymu

2018-01-21
Visos vietos užimtos
Renginio vieta: Senųjų Tarpupių km., Trakų r., Vilnius

Sveikos pirties ABC Plius

2018-01-27
Liko 1 vieta
Renginio vieta: Pirčių sodas. Melkio km. Pikeliškių sen. Vilniaus raj.