Praktinė aromatinių žolių alchemija
Jūs esate čia: Namai » Pirties akademija » Renginiai » Vasaros stovyklos » Praktinė aromatinių žolių alchemija
Seminaras-stovykla
2011 m. liepos 17 – 20 d.
ANGELŲ MALŪNE, Kūlio Daubos km., Luokės sen., Telšių r.
Mes esame sutverti gyventi medžių, gėlių, žolynų ir aromatų pasaulyje. Nes vargu ar kas nors Rojų – tobuliausią ir geriausią vietą gyventi žmogui – įsivaizduotų kaip sterilią betono dėžutę. Tam, kad būtume harmonijoje su savimi, mums reikalingas ir gamtos prisilietimas, glostantis visas mūsų jusles: gaivi lapijos žaluma, paslaptingas meldų šiugždėjimas, smilgų ir žemuogių lapai, glostantys per pievą brendančias kojas, prisirpusių miško aviečių skonis burnoje ir dieviška vasaros aromatų puokštė – gaivinanti, raminanti, gydanti, teikianti palaimą...
„Lietuviškos pirties akademija“ ir „Kvapų namai“ kviečia keturias vidurvasario dienas praleisti gamtos ir aromatų Rojuje, tyrinėjant augalų ir jų aromatų paslaptis, gilinantis į senąsias ezoterines žinias ir susipažįstant su naujausiais mokslo atradimais. Tai galimybė patiems viską pažinti, paliesti, ištyrinėti – ne iš vadovėlių ar interneto, bet gyvai, patiems dalyvaujant intensyviame ir įdomiame praktinio pažinimo procese: renkant augalus, juos distiliuojant, gaminant ekstraktus, sirupus, liečiant, uostant, ragaujant... Visų pirma – praktika. Tačiau ją lydės ir teorinės paskaitos, pasidalijimas įžvalgomis apie slaptąsias augalų savybes, žmogaus ir augalų ryšį.
Seminare kviečiame dalyvauti tiek besidominčius pirtimi, tiek visus, kas domisi augalais, natūraliu gydymu, sveika gyvensena. Ir tiesiog norinčius netradiciškai, prasmingai ir įdomiai praleisti kelias nuostabias vasaros dienas su įdomiais žmonėmis, kvapniais žolynais ir gera lietuviška pirtimi.
Seminaro dienotvarkė
Liepos 17 d.
19 – 20 val. Susirinkimas
20 – 21 val. Suneštinė vakarienė
21 – 23 val. Susipažinimas ir vakarinė paskaita
Liepos 18, 19, 20 d.
8 – 9 val. Ryto mankšta ir pusryčiai
9 – 13 val. Dienos užsiėmimai, praktika, paskaitos
13 – 14.30 val. Pietūs
15 – 19 val. Dienos užsiėmimai, praktika, paskaitos
19 – 24 val. Vakarienė. Neformalus bendravimas, laisvas laikas. Vieną pasirinktą vakarą bus iškūrenta pirtis.
Liepos 21 d.
Pusryčiai, diplomų įteikimas, pasidalinimas patyrimais ir pasigamintais produktais. Išvykimas namo iki 12 val.
Pagrindinės praktinės temos
Distiliavimas. Apylinkių augalų pažinimas, jų rinkimas ir distiliavimas.
Maceravimas. Aromatinių augalų fitolių gamyba.
Ekstrakto gaminimas. Susipažinimas su senųjų farmakopėjinių ekstraktų gamyba.
Sirupų gaminimas. Paprastųjų aromatinių vaistinių sirupų (Sirupus simplex) gaminimo metodika ir jų praktinis gaminimas.
Spagyric‘a: alcheminio preparato gamyba.
Paskaitos
Senoji klasikinė Europos medicina.
Augalų skirstymas pagal pradus, kokybes ir priklausomybę planetoms.
Temperamentai, jų nustatymas ir temperamentų sutrikimai.
Atvirosios ir paslėptosios augalų savybės: augalai kiekvienai kūno daliai.
Seminarą veda „Kvapų namų“ kūrybinių dirbtuvių vadovė Laimė Kiškūnė.
Seminaro dalyviai gaus dalyvavimą patvirtinančius diplomus.
Po seminaro galėsite pasiimti savo pasigamintus vertingus vaistažolinius hidrolatus, ekstraktus, sirupus.
Augalinės substancijos, kurias gaminsime seminaro metu
Hidrolatai – tai distiliuoti įvairių augalų vandenys. Gaminant hidrolatą specialiame inde kaitinami vandeniu užpilti augalai, kylantys garai atšaldomi ir iškrinta vandeniu. Šis vanduo ir vadinamas hidrolatu – ypatinga augaline substancija, pakeitusia savo būvį ir tapusia alchemiškai nemirtinga.
Distiliuoti gėlių vandenys laikomi pranašesniais už žolelių antpilus ar nuovirus. Hidrolatai yra labai stabilūs – kai kurie jų nekinta net iki 2 metų. O, pavyzdžiui, žolelių antpilas, mums žinomas kaip arbata, visiškai surūgsta per 2 dienas. Hidrolatai yra labai švelnios ir visiškai saugios naudoti medžiagos. Juos galima purkšti tiesiai ant odos, naudoti inhaliacijoms, pilti į vonią, kvėpintis. Hidrolatai turi nuostabų aromaterapinį poveikį – mėgstamo kvapo gėlių vanduo teigiamai veiks ne tik odą, bet ir jausmus.
Maceratai arba fitoliai – tai aliejinės augalų ištraukos. Paprastai daromi aliejuje mirkant kraujažoles, jonažoles, ramunėles, medetkas, arnikas, levandas, šlamučius ir kitus augalus tol, kol iš jų ląstelių veikliosios medžiagos palengva pereina į aliejų. Tai iš tiesų labai vertingos fitoterapinės, aromaterapinės ir kosmetinės medžiagos, naudojamos nuo senų senovės. Ypač juos vertino II a. gyvenęs garsusis graikų gydytojas Galenas, o ir nūdien fitoliai nė kiek neprarado savo reikšmės. Tačiau fitoliai gali būti ne tik vertingi vaistiniai Galeno preparatai, bet ir itin kvapūs eliksyrai. Tik tuomet užuot mirkius arnikas ar pelynus, augaliniame aliejuje yra maceruojami trapūs rožių, jazminų, karčiavaisių citrinmedžių žiedai (nerolis) ar brangiosios Madagaskaro vanilės lazdelės.
Ekstraktai arba ištraukos (lot. extractum „kas ištraukta“) – koncentruotos medžiagos, gautos augalinės, gyvūninės ar mineralinės kilmės žaliavą apdorojus specialiais tirpikliais – ekstrahentais. Ekstrahentai yra eteris, spiritas, vanduo. Atitinkamai pagal tai skiriamos ekstraktų rūšys: eteriniai, spiritiniai bei vandeniniai ekstraktai. Pagal konsistenciją ekstraktai skiriami į skystus (pvz., esencija), tirštus (drėgmės ne daugiau 25 %), bei miltelių pavidalo (drėgmės ne daugiau 5 %) koncentratus. Ekstrakte lieka sukoncentruotos aromatinės, vaistinės ir kitos vertingos veikliosios medžiagos, kurios buvo žaliavoje. Ekstraktas pasižymi apsauginiu, valomuoju, tonizuojančiu poveikiu. Vartojamas farmacijoje, kosmetikoje, kulinarijoje.
Sirupai (iš arabiškų žodžių siruph, sirap – gėrimas) yra didelės koncentracijos vandens arba vaisių sulčių cukraus tirpalai, prie kurių gali būti pridėta vaistinių ekstraktų, tinktūrų, maistinių vaisių ekstraktų ar vaistinių medžiagų. Tai tirštoki, skaidrūs, saldūs skysčiai, turintys jų sudėtyje esančių medžiagų skonį ir kvapą. Jau gilioje senovėje buvo vartojami sirupai, pagaminti iš medaus. Cukraus sirupai buvo labai vartojami XVI–XVII a. Sirupai gali būti suskirstyti į dvi grupes: skonį gerinantieji ir vaistiniai. Skonį gerinančių sirupų grupei priklauso paprastasis arba cukraus sirupas, vyšnių ir aviečių sirupai ir kt. Vaistinių sirupų grupei priklauso piliarožių, rabarbarų, saldišaknių, erškėčių sirupai, alavijų sirupai ir daugelis kitų.
Spagyric‘a – tai keliomis alcheminėmis procedūromis gautas žolinis preparatas. Jam gauti tradiciškai atliekamas distiliavimas, fermentavimas ir augalo pelenų ekstrahavimas. To keleriopo proceso metu pagamintas preparatas, manoma, pasižymi stipresnėmis ir veiksmingesnėmis savybėmis, nei preparatas, pagamintas kuriuo nors vienu metodu. Šis procesas žinomas iš viduramžių alchemikų darbų, o jam pavadinimą greičiausiai suteikė žymusis Renesanso alchemikas Paracelsas.
Seminaras vyks naujame pirties kultūros centre – „Angelų malūne“. Jis įsikūręs Varnių regioniniame parke, gražioje vietoje, Kūlio Daubos kaime, ant Virvyčios kranto. Vandens malūnas čia stovi nuo 1851 m. Malūnas pastatytas iš akmens mūro ir karkasinių medinių konstrukcijų. Nepakitęs išliko jis ir iki šių dienų. Vandens malūnas yra Kultūros paveldo objektas. 2010 m. buvo atlikta malūno rekonstrukcija, jis pritaikytias turizmo reikmėms, įrengta gero garo pirtis, kambariai poilsiautojams, banketinė salė, yra baidarės, dviračiai, vyksta seminarai ir t.t. Yra didelis didelis tvenkinys, upė, teritorijos plotas – 4 ha. Atgijus naujam malūno pastatui su išsaugotomis autentiškomis malūno technologinėmis dalimis, suteiktas ANGELŲ MALŪNO vardas.
Taip pat skaitykite
Plačiau
Taip pat skaitykite
Aromaterapija
Kvapas mus lydi visur, bet mes dažniausiai jo nepastebime... Nepastebime kuo augalai dalijasi su mumis, kaip jie mus džiugina… Toliau
Pirties garas
Gero garo buvimas skiria gurmanišką garinę pirtį nuo sauso oro „džiovyklos“, žmonių vadinamos „sauna“. Įdomu, kad suomiai lygiai… Toliau
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“