Uždaryti

Pirties dienos

Jūs esate čia: Namai » Pirties akademija » Renginiai » Šventės » Pirties dienos

Pirties diena šeimojePirties diena tradiciškai yra vadinamas šeštadenis arba sekmadienis, kai šeimyna po savaitės darbų gali ramiai sušilti ir apsišvarinti pirtyje. Be pirties dienos - ir savaitė - ne savaitė...

Tikslią datą ši šventė igijo tik XX a. pabaigoje, kai Suomijos draugija 1988 m. ėmė ją minėti antrąjį birželio šeštadienį. Tai metas, kuris gali būti laikomas vasaros pradžia, kai į pirtį jau galima atsinešti pirmąsias šviežias, kvepiančias vantas.
TArptautyine ši diena laikoma todėl, kad ją švenčia ir Švedijos pirties organizacijos. Prie jų prisijungus ir lietuviškai Pirties akademijai, pirties diena galutinai tapo tarptautine. 

Pirties taikos deklaracija

Pirtis - vieta šventa. Suprantama, egzistuoja ir tą šventumą apibrėžiančios taisyklės. Kiek mums žinoma, seniausios rastos pirties etikos taisykės - tai vadinamoji Pirties taikos deklaracija, kuriai jau yra maždaug 200 metų. Jos tekstas XX a. pabaigoje buvo surastas Švedijos Karališkajame archyve.

  • kiekvienas turi teisę praustis savo pamėgtoje pirtyje,
  • Visi pirties lankytojai turi ateiti draugiskai nusiteikę,
  • nesutarimai, ginčai ir mobilūs telefonai turi būti palikti už pirties ribų,
  • Bet kokia nešvanki mintis, pavydas ar kerštas negali pereiti pirties slenksčio,

Pirties taikos deklaraciją į lietuvių kalbą išvertė ir pirmą kartą viešai perskaitė Pirties akademijos vadovas Rimas Kavaliauskas 2005 birželio 11 d. Tampereje, šimtametės Rajaportin sauna pirties kieme, girdint Tarptautinės dūminės pirties draugijos, Rajaportin pirties klubo ir Pirties akademijos nariams. Tą datą būtų dalima laikyti lietuviškos pirties dienos pradžia.

Pirties diena Suomijoje

Nuo 1988 m. Pirties dieną mini ir Suomijos saunos draugija. Pirties dienos proga ji įteikia „Pirties dvasios“ prizą organizacijai ar asmeniui labiausiai pasireiškusiam pirties kultūroje per praėjusius metus. Tarp Pirties dvasios prizo laimėtojų yra architektas Risto Vuole Appiala, kino filmo Miesten vuoro kūrėjai, Suomijos užsieio reikalų ministerija ir kiti asmenys. Pirties dienos proga net pakeliamos valstybinės vėliavos (nors tai nėra privaloma).

Paprasti žmonės ir pirtys taip pat mini Tarptautinę pirties dieną. Pirtys paprastai tą dieją veikia nemokamai ir organizuoja visokias įdomias programas. Suomijos pirčių, oficialiai palaikančių pirties dieną sąrašą galima rasti tinklapyje:: http://lauantaisauna.fi/

Pirties diena Lietuvoje

Lietuviai pirtinkai pirties dieną pažymi pradedanti nuo 2005 metų, kai Pirties akademijos sudentų grupė aplankė savo kolegas iš tarptautinės dūminės pirties draugijos Tampereje. 

Šiais metais pirmą kartą drauge su visais šią šventę švęsti ragina Lietuviškos pirties akademija. Ta proga netoli Vilniaus pirčių entuziastai kviečiami susipažinti su „visų pirčių pramote“ – dūmine pirtimi. Būtent dūminėse pirtyse, neturinčiose kamino ir kvepiančiose tikru malkų dūmu, prausdavosi mūsų senoliai. Yra žinoma, kad pirtys (suprantama, dūminės) dabartinės Lietuvos teritorijoje atsirado drauge su pirmaisiais gyventojais. Taigi jų istorija skaičiuojama ne šimtais, o jau tūkstančiais metų. Ir nors nesame tiek dėl pirties pamišę, kaip suomiai, išties keista ir neteisinga, kad iki šiol lietuviai neturi tradicinės pirčiai paminėti skirtos dienos. Juo labiau, kad gerų švenčių niekada nebūna per daug, o šią dieną paminėti gali visi, kas turi pirtį arba bent jau galimybę ją aplankyti.

Taip pat skaitykite

Pirties diena 2012

Pirties diena 2012

Tarptautinę pirties dieną 2012 m. galime paminėti kiekvienas savoje pirtyje. Kai kurios geros pirtys ir klubai ta proga kviečia… Toliau

Pirties diena 2012 Rumšiskėse

Pirties diena 2012 Rumšiskėse

Pažintinė-pramoginė šventė „Pirties diena“ – didžiausias pirties kultūros renginys Rytų Europoje.… Toliau

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“