Uždaryti

Vilniaus tarptautinė vanojimo konferencija

Jūs esate čia: Namai » Pirties akademija » Kongresai, konferencijos » Vilniaus tarptautinė vanojimo konferencija

Praėjusį savaitgalį pirmą kartą istorijoje vanojimo profesionalai susirinko į tarptautinę konferenciją, skirtą aktualiems šiuolaikinio vanojimo klausimams išsiaiškinti. Iki šio vanojimas, nors tapo pačia populiariausia tradicinės garinės pirties procedūra, neturėjo net savo apibrėžimo ir kiekvienas pirtininkas ar pirties mokykla galėjo šį veiksmą traktuoti kaip norėjo. Žinoma, mūsų Pirties akademijos iniciatyva surengti pirmuosius Tarptautinius vanojimo čempionatus taip davė milžinišką impulsą vanojimo kaip pirties procedūros populiarinimui bei tarptautiniam pripažinimui, tačiau čempionatų metu labiau galvojama apie varžymąsi, o esmė dažnai pamirštama. Būtent tos vanojimo pirminės esmės ir prasmės ieškoti ir susirinko į Trasalio pirties ir SPA centrą Lietuviškos pirties akademijos pakviesti vanotojai, pirties organizacijų bei mokyklų atstovai. Latvis, rusai, suomiai ir gražus jaunų lietuvių vanotojų žiedas. Dauguma – vanojimo čempionatų prizininkai, teisėjai, visi be išimties dirbantys pirtyse vanotojais bei pirtininkais. Visą pranešėjų sąrašą rasite čia.

Vanojimo rytmetis

Vasilijus Liachovas. Vilniaus tarptautinė vanojimo konferencija. Pirtis.lt.LPA pirtininkai. Vilniaus tarptautinė vanojimo konferencija. Pirtis.lt.
Saulius Davidavičius. Vilniaus tarptautinė vanojimo konferencija. Pirtis.lt.Janis Pavlovics. Vilniaus tarptautinė vanojimo konferencija. Pirtis.lt.

Konferencija prasidėjo intensyviu „master class“ tipo uždaru renginiu, kuris įvyko gero garo Jazzhotel pirtyje, kurioje nesunku sudaryti vanojimui tinkamas sąlygas (geri plautai, Rimo periodinio kūrenimo krosnis). Rytmetyje turėjo teisę dalyvauti LPA Pirtininkų Gildijos pirtininkai, Konferencijos pranešėjai ir užsienio svečiai.

Vanojimo rytmečio temos buvo galūnių (rankų ir kojų) vanojimas, šiluminiai kontrastai bei vanotojo savisauga. Ne visas temas pavyko iki galo išnagrinėti, tačiau apie rankas ir kojas progą pasisakyti turėjo visi. Vanojimo rytmetyje visi dalyviai tapo mini pranešėjais, jie pristatė kaip vanoja rankas, kojas, varto žmogų ir dalijosi subtiliais savo profesijos niuansais. Džiugu buvo matyti, kad lietuviai vanotojai Giedrius Gervys, Saulius Davidavičius, Audra Staskevičienė aktyviai dalyvavo prezentacijoje ir išsakė savo kai kur ir kritinį požiūrį į svečių iš Rusijos skelbiamas tiesas. Pastarieji tai priėmė labai atvirai ir nuoširdžiai palaikė mūsų pirtininkų idėjas. Šią praktinę diskusiją moderavo ir klasikinį vanojimo modelį parodė Konferencijos organizatorius, LPA vadovas Rimas Kavaliauskas.

Keletas niuansų apie rankų vanojimą. Rankos keliamos tik tada, kai norima pasižiūrėti, kokį karštį „atlaiko“ vanojamas žmogus. Visais kitais atvejais stengiamasi leisti jam atsipalaiduoti. Yra gerai, jeigu pėdos ir plaštakos gauna panašų poveikį, nes tai padeda atstatyti sutrikusią judesių koordinaciją. Moterims dėl didesnės krūtinės apimties yra patartina rankas pakelti virš galvos.

Teorinė Konferencijos dalis

Ramūnas Račkauskas. Vilniaus tarptautinė vanojimo konferencija. Pirtis.lt.

Teorinė konferencijos dalis vyko Trasalio konferencijų centre. Ją savo kalba pradėjo International Sauna Association prezidentas Risto Elomaa. Kalbėdamas apie šiuolaikinę pirties kultūrą jis ypač akcentavo Lietuviškos pirties akademijos pastangas atkurti pasaulinę vanojimo kultūrą.

Toliau sekė visa eilė lietuvių pirtininkų pranešimų. Visi pranešimai yra įrašyti ir suredaguoti bus pateikti atskirame leidinuke.

Pirmasis pranešimas buvo Audros Staskevičienės – apie labiausiai Lietuvoje paplitusias vanojimo schemas. Jis rėmėsi nedideliu vanojimo paslaugos tyrimu, atliktu prieš pat konferenciją. Toliau kalbėjusi Birutė Masiliauskienė pasižiūrėjo į vanojimą lingvistės akimis ir atskleidė slaptas moterų vanojimo prasmes. Tiek Audra, tiek Birutė yra pasižymėjusios Kauno regiono pirtininkės, turinčios savo braižą ir jau suspėjusios įgyti nemažą populiarumą.

Iš užsienio pranešėjų ypač išsiskyrė Irinos Galanovos pranešimas apie moterų pirties niuansus bei latvio Janio Pavlovič pranešimas apie pirtininko, kaip procedūros lyderio poziciją. Gaila, kad abu pranešimai buvo labiau pritaikyti pirtininkystei apskritai. Tai parodė, kaip nelengva yra kalbėti apie tai, ką realiai darome – tai yra vanojame.

Rusiško vanojimo galiūnas Vasilijus Liachovas perskaitė gražią bendrą apžvalgą apie tai kas yra vanojimas ir kokią reikšmę jis turi procedūros metu. Tai nebuvo nauja tarptautinių seminarų gausos jau išlepintiems Konferencijos klausytojams lietuviams, tačiau turint omenyje, kad Konferencijos medžiagą skaitys daugiausia Vakarų Europos pirties mėgėjai, dar neturintys supratimo apie vanojimą, tai buvo labai tinkamas pranešimas.

Vienas labiausiai rezonansinių pranešimų, buvo garsaus Vievio pirtininko Ramūno Račkausko. Ramūnas, save vadinantis nepriklausomu pirtininku, neapsiėjo be klausimų iš vietos apie „pirties procedūros tikslą“, ir pats jį pagaliau suformulavo aiškiai ir griežtai. Už tai buvo iš vietos sukritikuotas už „per siaurą požiūrį į žmogų“. Ką gi, konferencijos formatas leidžia tam tikrus debatus ir jie tikrai pagyvino atmosferą.

Be Ramūno, Konferencijoje dar išstojo Lietuvos pirtininkai Giedrius Gervys – apie vantas, Ernesta Bajorinienė – apie tai kaip galima būtų klasifikuoti vanojimą, taip pat pastaruoju metu Lietuvoje populiarumą įgavęs Vladas Jokūbauskas, kuris kukliai pasirinko jam gerai žinomą temą – kūno tempimo pratimus, kuriuos jis pasiūlė pabandyti atlikti garinėje vanojimo metu.

Gražus vaizdinis Konferencijos pagyvinimas buvo Egidijaus Žukausko nuotraukų filmas iš Lietuvos bei Tarptautinių vanojimo čempionatų ir priminimas, kad artėja sąmoningos pirties kultūros ugdymo dešimtmetis. Jis pažymėjo gražius ir prasmingus Lietuvos pirčių organizacijų: Pirties akademijos, Lietuviškos pirties bičiulių draugijos, atstatytos Dvaro pirties pasiekimus, pirties bendruomenių bei Pirties meistriškumo kursų bendrą indėlį į šiuolaikinę Lietuviškos pirties kultūrą.
Man, kaip Konferencijos organizatoriui, teko garbė skaityti paskutinį pranešimą, kuriam pasirinkau amžiną psichosomatinės pirties temą, temą, kurią vystyti mums palinkėjo mūsų pirties kultūros klasikas Stasys Daunys, parašęs nemažai straipsnių ta temą. Jau penkis metus vedu „antristresinės pirties“ seminarus ir matau, kaip svarbu yra moksliškai pagrįsti mūsų psichikoje vanojimo metu vykstančius procesus, susieti juos su šiuolaikinėmis neurofiziologinėmis žiniomis. Galų gale, į pirtį dažniausiai einame dėl psichologinių priežasčių, kaip tai sako tyrimai...

Konferencijos pranešimai buvo simultaniškai verčiami į rusų bei anglų kalbas. Tad Konferenciją aplankę garbingi svečiai – Danijos, Austrijos ir Vokietijos pirties draugijų pirtininkai galėjo suprasti kas yra kalbama.

Konferencijos „žvaigždžių valanda“


Svetlana Serebrova. Vilniaus tarptautinė vanojimo konferencija. Pirtis.lt.

Vanojimo konferencija nebūtu išbaigta be galimybės praktiškai stebėti vanotojų meistrų pasirodymus. Čempionatų metu vanotojai dažnai patiria įtampą ir jaudulį, o griežti reikalavimai šiek tiek iškraipo vanojimo kaip individualios paslaugos esmę, tad Trasalio SPA centre Konferencijos rėmėjas Pirčių pasaulis pastatė tą pačią „čempionatinę“ vanojimo kabiną, kurioje pasirodė vantų meistrai: Saulius Davidavičius (1-ojo Lietuvos vanojimo čempionato 1-a vieta), Ernesta Bajorienienė (2-ojo Lietuvos vanojimo čempionato 2-a vieta), Svetlana Serebrova (2-ojo Tarptautinio vanojimo Čempionato 3-a vieta), Vladas Jokūbauskas (Tarptautinės vanojimo taurės varžytuvių Ukrainoje 1-a vieta), Janis Pavlovič (svečias iš Latvijos) ir Vasilijus Liachovas (1-ojo Tarptautinio vanojimo čempionato 1-a vieta).
Vanojimo kabiną Konferencijai pastatė Pirčių pasaulis, o garą gamino neprilygstama savo srityje HARVIA FORTE elektrinė krosnelė iš Pirtelės firmos pirties.

Konferencijos apvalusis stalas

Daugelyje vanojimo renginių pirtininkai vanoja, paskui dar vanoja, paskui vanoja draugus, paskui kietai miega ir išvažiuoja... Kad taip nenutiktų ir šį kartą, paprašėme mūsų pagrindinio rėmėjo – Trasalio viešbučio maloniai suteikti visiems Konferencijos dalyviams kambarius, kad jie galėtų iš ryto su naujomis jėgomis diskutuoti ir priimti svarbius spendimus. O spręsti reikėjo nei daugiau nei mažiau, kaip apie patį vanojimo apibrėžimą...
Prieš diskusijas dar išklausėme vieną teorinį pranešimą apie eterinių aliejų naudojimo vanojant būdus ir perspektyvas, perskaitytą Kvapų namų įkūrėjos, aromaterapeutės Laimės Kiškūnės.
Čia pateikiu tik pagrindinį diskusijos rezultatą. Kas yra vanojimas? Vanojimas Vanojimas (банное парение, whisking) - tai kontaktinio poveikio augalų vantomis žmogaus kūnui ir tolygaus palaipsninio jo įšildymo garu procedūra.
Kitus konferencijos nutarimus rasite Pirtis.lt.

Ekskursija į pirtį

Vilniaus tarptautinė vanojimo konferencija. Pirtis.lt.Vilniaus tarptautinė vanojimo konferencija. Pirtis.lt.

Vilniaus tarptautinė vanojimo konferencija. Pirtis.lt.

Konferencijos svečiams ir pranešėjams buvo suorganizuota ekskursija į Dvaro pirtį, kuri tokiu būdu parėmė Konferenciją. Ją prižiūrintis Valdas Rimavičius atliko nuostabų pirmo garo ritualą, kurio metu buvo linkėjimai skambėjo lietuviškai, rusiškai, suomiškai, daniškai, vokiškai, angliškai ir žydiškai. Taip pat buvo miliamas vanduo, o konferencijos dalyviai ir pranešėjai galutinai atsipalaidavę draugiškai paskendo karštame Dvaro pirties gare...

Įspūdžius aprašė
Rimas Kavaliauskas
Lietuviškos pirties akademijos vadovas
International Bath Academy prezidentas
International Sauna Association Tarybos narys

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“