Sveikata ir grožiu galima pasirūpinti pirtyje
Jūs esate čia: Namai » Pirtininkams » Publikacijos » Sveikata ir grožiu galima pasirūpinti pirtyje
Daugelis mėgsta nors retkarčiais pasilepinti pirtyje, tačiau retai kuris susimąsto apie jos poveikį, tinkamiausias procedūras, kaip pasirinkti vantą, ką daryti, kad vanduo ir garai padėtų kuo ilgiau išlikti sveikam. Pirtis tinka ne tik pobūviui paįvairinti ar svoriui sumažinti, ji vertinama kaip puiki peršalimo ligų profilaktikos priemonė. Joje galima atsipalaiduoti, grūdintis, atkurti jėgas, pasirūpinti kūno grožiu.
Procedūros
Kaip "Sekundei" sakė Pirties akademijos vadovas Rimas Kavaliauskas, lankytis pirtyje labai sveika, tik reikia žinoti, ką, kada ir kaip daryti. "Pirtyje galima pasiekti puikių rezultatų. Joje vykstančios procedūros neįsivaizduojamos be karščio ir žolelių. Organizmas reaguoja teigiamai, pagreitėja medžiagų apykaita ir kraujo apytaka, širdis plaka greičiau, tačiau ji per daug neapkraunama. Oda veikia tarsi trečias inkstas, per ją atsikratoma blogųjų medžiagų, šlakų. Prakaituojant galima pašalinti net tai, ko negalėtų padaryti inkstai, - pasakojo R.Kavaliauskas. - Pirtyje turi būti komforto zona, joje reikia ilsėtis, atlikti masažus, o kitoje vietoje turi būti prausiamasi".
Kaip tikino pirties žinovas, pirmiausia pirtyje reikia apšilti, negalima persikaitinti. Kiek pabuvus ir sušilus reikėtų nusiprausti ir kaitintis antrą kartą. "Kūnas turi pasirengti pirties procedūroms, tad negalima iš karto persikaitinti. Pirtyje, kaip ir sportuojant, pirmiausia reikia apšilti, - teigė R.Kavaliauskas. - Prausdamiesi lietuviai mėgsta naudoti medų. Jis skatina prakaitavimą, valo ir atpalaiduoja kūną. Po šios procedūros galima pradėti pertis, o išsipėrus kūnas sušyla ir žmogus jaučiasi tarsi po giluminio odos masažo. Išsipėrus galima mėgautis grožio procedūromis, tai tarsi puikus pirties užbaigimas".
Vantos
Pasak R.Kavaliausko, vantos yra tarsi pirties karalienės, joms galima naudoti beveik visus augalus, nes kiekvienas turi unikalių savybių. Vantos gali būti naudojamos kūno kompresams, garinei aromatizuoti ir vanotis. Jos ne tik stimuliuoja kraujo apytaką, bet ir veikia raminamai, padeda sureguliuoti emocinę būseną. Garinei aromatizuoti itin tinka juodųjų serbentų, ievų, alyvų vantos. Moterys mieliau renkasi liepų šakas. Norintiesiems atsipalaiduoti tinka beržinės, ąžuolinės, kadugių ar kiečių vantos.
"Jos gali būti rišamos iš medžio šakų ar įvairių žolių, tad turi skirtingą poveikį. Vantos gali suteikti energijos, tik reikia žinoti, kokius augalus pasirinkti. Spygliuočių: kėnių, kadagių, pušų, eglių vantos tinka žiemą, kai žmogų kankina peršalimo ligos. Jos puikiai dezinfekuoja ir stiprina organizmą. Žinoma, šias vantas reikia palaikyti virš karštų garų, kad spygliai nesibadytų, - patarė R.Kavaliauskas. - Ąžuolo šakų vanta padeda sergantiesiems širdies ligomis. Ja nebūtina vanotis, tačiau galima paprasčiausiai pridėti prie kairės krūtinės pusės ir palaikyti". Pirčių specialistas tikino, kad vantos, surištos iš liepų šakų dar nenubyrėjus žiedams, puikiai išvalo odą, padeda naikinti spuogus ir nedidelius randus.
Ekstraktai
Vandens procedūroms itin tinka įvairūs ekstraktai. Pirtyse žmonės dažniausiai renkasi vaistingųjų augalų nuovirus, tai karštas vanduo, kuriame buvo plikomos vantos. Ekstraktas - natūralių augalo veikliųjų medžiagų tirpalas. Jį galima pilti ant įkaitusių akmenų, taip aktyviosios medžiagos pasklis po patalpą ir pateks į kvėpavimo takus, per odą jas pasisavins organizmas.
Pirtyje itin tinka eterinis aliejus. Mėtų kvapas gali padėti žmonėms, kurie skundžiasi galvos skausmu. Ekstraktai ir eterinis aliejus veikia raminamai, kvapai turi tam tikrą terapinį poveikį. Kiekvienas žmogus savitai jaučiasi, tad reikia surasti tokią priemonę, kuri veiks geriausiai. Vieniems gali patikti čiobrelių ar kadagių, kitiems - pušų, levandų ar šalavijų kvapas. Kiekvieno augalo gydomosios savybės vis kitokios, tad suderinus patinkamą kvapą ir reikalingą poveikį galima pasiekti efektyvių rezultatų.
Grožio procedūros
R.Kavaliauskas tikino, kad pirtyje atliekamos grožio procedūros yra itin efektyvios. Galima mėgautis odos priežiūros kaukėmis. Dabar itin paplitęs trynimasis kavos tirščiais. Į juos galima įmaišyti ir kukurūzų ar sorų kruopų, maltų linų sėmenų, tai puikiai nušveičia odą, ji tampa gražesnė.
Kūno kaukes galima pasigaminti iš įvairių produktų. Medus tinka sausai, normaliai odai. Riebiai odai labiau tiktų pomidorai, kiaušinio baltymo kaukė, nes tie produktai sutraukia poras. Agurkų kaukę turėtų teptis normalią odą turintys asmenys. Galima paprasčiausiai plaktuvu sutrinti salotas, daržoves ir užsitepti ant kūno, tai atgaivins odą, ji taps elastingesnė ir gražesnė. Pirtyje kūną galima įtrinti druska, tačiau ši procedūra nerekomenduojama žmonėms, kurių silpni kapiliarai. Druska gali būti pilama į metalinį indą, jį reikėtų pastatyti šiltoje vietoje ir pasklidusias medžiagas organizmas pasisavins per kvėpavimo takus ir odą.
"Neįsivaizduoju pirties be masažo. Jis atpalaiduoja kūną, žmogus pailsi ir geriau jaučiasi. Vanojimasis taip pat yra masažas, tačiau reikia žinoti, kaip tai daryti. Svarbu, kad žmogaus nevaržytų maudymosi kostiumėlis, pirtyje kuklumui - ne vieta. Vanotis reikia pradėti nuo švelnių judesių, prisilietimų, galima pašildytą vantą pridėti prie padų, kad susilygintų kūno temperatūra. Pirmiausia reikėtų vanotis neliečiant kūno, vanta turėtų būti tarsi vėduoklė. Karštas oras juda, liečiasi prie kūno, tai taip pat malonu, - sakė R.Kavaliauskas. - Vanoti reikia švelniai, o judesiai po truputį turėtų stiprėti. Kai jaučiate, kad jau pakaks, procedūrą reikia baigti švelniais vantos prisilietimais".
Nepamirškite saugotis
Į pirtį gali eiti ir širdies problemų turintys žmonės, tačiau saugotis turėtų tie, kuriems yra trečioji hipertoninės ligos stadija. Pasak R.Kavaliausko, pirtyje veikiama kvėpavimo sistema. Jei žmogus būna itin karštoje patalpoje, turėtų atsargiai kvėpuoti, prisidengti burną ir nosį, nes galima pažeisti kvėpavimo takus.
"Visi malonumai turi būti su saiku, taip pat ir pirties procedūrų, karščio. Patariama į pirtį eiti keliems žmonėms, ten neinama po vieną. Tai svarbi saugumo taisyklė, nes jei žmogus nualptų ar jam pasidarytų negera, kiti galėtų jį išnešti į vėsią patalpą, - perspėjo R.Kavaliauskas. - Dažniausiai pirtys įrengiamos taip, kad viršuje būna labai karšta, o apačioje vėsu. Sėdint įkaista viršutinė dalis, o kojos dažniausiai būna šaltos, tad patariama atsigulti. Nevienodai įkaitęs kūnas nėra gerai, tad sveikiau gulėti".
Vienas iš pirčių minusų - prasta patalpos ventiliacija. "Dažnai žmogui pirtyje pradeda skaudėti galvą. Tai nutinka, kai patalpoje padidėja anglies dvideginio koncentracija. Per daug iškvėpuotas oras, persikaitinimas gali sukelti sveikatos problemų. Geriau nepiktnaudžiauti ir, ypač pradedantieji, turėtų mažiau kaitintis pirtyje", - sakė R.Kavaliauskas.
Neringa Sirtautienė
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“