Uždaryti

Balandis

Jūs esate čia: Namai » Pirtininkams » Pirties kalendorius » Mėnesiai » Balandis

Mitologinėje tautosakoje balandis siejamas su nepaprasto vaisingumo deive Blinde. Mitinė tautosaka pasakoja, kad Blindė buvusi nepaprastai vaisinga moteris, labai lengvai gimdydavusi gausybę vaikelių ne tik natūraliu būdu, bet ir iš rankų, kojų bei galvos. Žemė, visų vaisingiausioji motina, ėmusi jai pavydėti tokios didelės laimės. Kai kartą Blindė ėjusi per klampią lanką, jos kojos įklimpusios į žemę taip, kad ji jokiu būdu negalėjusi jų ištraukti. Iš didelio nusiminimo ši moteris pavirtusi medžiu.

Žilvitis - gluosnis, duodantis vyriškąsias sporas, - taip pat buvo laikomas nepaprastu, šventu medžiu. Tautosakoje pasakojama, kad jis yra išaugęs iš slaptai nužudyto ir palaidoto žmogaus. Padaryta iš žilvičio birbynė prakalbanti žmogaus balsu, pasakanti, kas jį nužudęs. Dėl raudonos spalvos jo bijančios piktosios dvasios. Be to, pastaroji buvusi magiška priemonė, atgaivinanti apmirusią žemę, suteikianti jai vaisingumą, žmonėms sveikatą, laimę ir pan.

Parengė Vismantas Skernevičius.

 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“