Uždaryti

Rąstinio statinio privalumai

Jūs esate čia: Namai » Įrengimas » Pirties konstrukcija » Rąstinė » Rąstinio statinio privalumai

Kodėl rąstų namas tinka ne tik kaime, bet ir mieste?

Pirmiausia įvardykime, kas būdinga šių dienų miesto namui. Dideli langai, bendra svetainės, valgomojo ir virtuvės erdvė pirmame aukšte, o antrame įrengti miegamieji. Naujausios technologijos leidžia itin tiksliai apdirbti medieną, išgauti norimą rąsto profilį, tad medis tarsi paklūsta žmogui ir suteikia galimybę įgyvendinti beveik kiekvieną projektą. Preciziškai mašininiu būdu apdirbti ir norima spalva nudažyti rąstai sukuria vientisos sienos vaizdą, o horizontalios ir lygios linijos visiškai neprimena senolių statytų rąstinukų, kurie buvo sukertami rankomis. Taip pat reikėtų paminėti, jog tinkamai parinkta ryškesnė spalva gali dar labiau pabrėžti namo šiuolaikiškumą, o rąstų, kaip statybinės medžiagos, pasirinkimas demonstruoja namo savininko norą būti arčiau gamtos.

Kokie rąstų namo privalumai ir kokius rąstus geriausia rinktis?

Kai kurie žmonės tiki, jog karkasinis namas yra toks pat ekologiškai sveikas būstas kaip ir pastatytas iš rąstų. Tai nėra visiškai teisinga nuomonė: karkasinio namo sienose būtina naudoti plėveles, apsaugančias izoliacinę vatą nuo drėgmės poveikio, o tai žmogų tarsi atriboja nuo gamtos, jis tampa izoliuotas tarp sienų. Iš medinių sienojų suręstose sienose jokių plėvelių naudoti nereikia, tarp rąstų naudojamas tik neaustinis linų pluoštas. Iš tokių gamtos duotų medžiagų pastatytas namas gali kvėpuoti, jame visada tyras oras. Dar vienas neabejotinas rąstinio būsto privalumas yra tai, jog jame visuomet palaikomas tinkamas drėgmės balansas. Medinės sienos gali sugerti dalį drėgmės, o patalpų orui išsausėjus, vėl grąžinti ją atgal. Taip žmogus mažiau jaučia klimato svyravimus už lango, pastovi temperatūra ir drėgmės lygis teigiamai veikia žmogaus sveikatą bei nuotaiką.

Besibaiminantys natūralių medienos įskilimų žmonės renkasi klijuotos medienos namus. Tačiau toks statinys jau nebepasižymi rąstų namui būdingomis savybėmis. Priežastis paprasta: klijuotos medienos sienojus suklijuojamas iš kelių medienos dalių vertikaliai. Taip sudaroma „nekvėpuojanti" klijų „siena". Minėtus medienos trūkinėjimus galima minimaliai sumažinti rąstų kontrole, tai yra suskilinėjusių sienojų atrinkimu bei įpjaunant rąstą kelis centimetrus vertikaliai. Taip džiūvimo metu atsiradusi jėga priverčia rąstą skilti nuo šerdies link įpjovos. Tokiu būdu visi skilimai būna vertikalūs ir išorėje nepastebimi.

Ar nešalta rąstų name žiemą?

Dėl medienos kapiliarų išskirtinių savybių, rąstų namas yra šiltas net ir per didžiausius speigus. Skandinavijos šalyse gyvenamųjų namų 20 cm storio sienos papildomai daugiau niekuo nešiltinamos. Tokio tipo name būna vėsu karštą vasarą. Dėl šios priežasties kondicionavimo sistema tampa nereikalinga, todėl taupoma elektros energija.

Kiek kainuoja rąstų namo kvadratinis metras?

Visiškai įrengto rąstų namo kaina yra nuo 1500Lt/m 2 . Jeigu namas įrenginėjamas šiuolaikiškai, galutinė jo kaina dažniausiai nesiskiria nuo plytinio ar kitokio tipo namo kainos. Tačiau rąstų namo savininkas už šią kainą gauna tikrai žymiai daugiau: vėsą per vasaros karščius, gaivų orą namo viduje visus metus ir sveiką aplinką.

Per kiek laiko pastatomas rąstų namas?

Rąstiniai namai pirmiausia surenkami gamyklos patalpose, vėliau išrenkami ir transportuojami į statybos vietą. Todėl sklype namo konstrukcijos surenkamos per kelias dienas. Namas „iki rakto" gali būti įrengtas per 2–3 mėnesius.

Rąstų namas gali sudegti, supūti, jį sugrauš kirvarpos. Taip mano daug žmonių. Ar tai tiesa?

Natūralu, kad žmogus savo būste turi jaustis saugus, o medinis namas, daugelio žmonių nuomone, yra didesnėje gaisro pavojaus grupėje. Tačiau su degtuku ar nuorūka rąstų sienos padegti neįmanoma. Ugnis plinta per namuose esančius daiktus – užuolaidas, kilimus, spintas. Tokių daiktų yra kiekvienuose namuose, tad ir gaisro tikimybė visur vienoda. Pažvelkite į šią situaciją iš kitos pusės – sudegus plytų namui, jį turėsite dar ir nugriauti, o vietoj rąstų namo tuoj pat galėsite statyti kitą.

Kita medienos savybė, kai kuriuos žmones priversianti susimąstyti prieš pasirenkant rąstų būstą, yra namo „sėdimas". Šį procesą galima minimaliai sumažinti naudojant džiovintą medieną. Taip pat virš langų ir durų paliekant nedideles ertmes, užpildytas tampria izoliacine medžiaga – namui šiek tiek nusėdus, šie elementai negaus papildomos apkrovos.

Medienos priežiūra nėra sudėtinga. Rąstų namą rekomenduojama dažyti kas penkerius metus ir šiuos darbus atlieka būstą stačiusios įmonės. Sienos padengiamos specialiais antiseptikais, apsaugančiais jas nuo vabzdžių ir įvairių graužikų.

Parengė UAB Audimeksas 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“