Uždaryti

Karštis, vanta ir daug alaus?

Jūs esate čia: Namai » Įrengimas » Publikacijos » Karštis, vanta ir daug alaus?

Paprastai tikroje garinėje pirtyje pasitaiko pasivanoti kartą ar porą per metus, bet apie pirtis ir jų įrangą daugelis mano išmanantys viską.
Pirčių asai juokauja, kad lietuvaičiai įsižeidžia dėl dviejų dalykų: jeigu jiems pasakote, kad neišmano apie krepšinį ir pirtį.
Jeigu jus muš už krepšinį - kentėkite, nes į kailį gaunate pelnytai. Visai kas kita, jei kas nors kumščiais bandys įrodyti pirties žinias. Galite pabandyti atsikirsti, nes, deja, nemažai žmonių pirtį suvokia itin paprastai: karštis, vanta ir daug alaus.
Pirtininkai tvirtina, kad malonūs pojūčiai pirtyje priklauso nuo daugelio dalykų: akmenų, vandens, krosnies, garo, plautų, net pirties forma turi įtakos besimaudančiųjų savijautai.

Ergonomika

Pasak Rimo Kavaliausko, www.pirtis.lt administratoriaus, VŠĮ "Pirties akademija" vadovo, pirtyje viskas turi turėti savo aiškią vietą ir paskirtį. Turi būti numatytas kiekvienas žingsnis ir judesys, neturi būti nieko nereikalingo, ypač laisvo ploto, kurį reikia šildyti.
"Šeimyninės pirtys dažniausiai daromos dviejų plautų, nes taip yra ekonomiškiau. Jei šeimininkai nori trijų aukštų plautų, didėja garinės dydis, pirtininkui sunkiau darbuotis vanta, reikia galingesnės krosnelės, didėja atstumas tarp plautų, žmonėms ne itin patogu lipti ir atsiranda dar įvairiausių smulkmenų, kurias reikia apgalvoti", - vardija Kavaliauskas.
Pirtis turi būti įrengta taip, kad joje žmogus galėtų visiškai atsipalaiduoti ir niekas jo nedirgintų.
"Kai žmogus įeina į karštą garinę pirtį, jis patiria terminį
šoką - kiekvienas odos lopinėlis raportuoja smegenims apie pasikeitusią aplinką, todėl kartu nereikėtų dirginti kitų pojūčių: regos, klausos, uoslės, - pataria Kavaliauskas, - juk čia ne technostiliaus diskoteka, kur karšta, triukšminga ir itin spalvinga".

Šviesa

Kad nedirgintumėte akių, pirtyje nekabinkite jokių ryškių ir spalvingų šviestuvų. Tiesa, pirtims tinka ne bet kokie, tik joms skirti. Apšvietimas turi būti ramus ir lygus. Svarbiausia, kad šviesa nepliekstų į akis.
"Kartais apšvietimą žmonės montuoja sienų kampuose virš gultų, [ėjus į pirtį viskas lyg ir gerai, tačiau atsigulus ant gultų šviestuvai plieskia į akis, o tai erzina, - įspėja Kavaliauskas, -todėl šviestuvus geriausia paslėpti po gultais, arba įrengti juos sienose maždaug metro aukštyje nuo žemės. Šviestuvus pridenkite dekoratyvinėmis apsauginėmis medinėmis grotelėmis arba medinėmis žaliuzėmis. Svarbu, kad šviesos nebūtų per daug.
Viršutinius plautus gali gaubti jauki prieblanda, tačiau pavojingos vietos - įėjimas, karšta krosnis, laipteliai turi būti pakankamai apšviestos. Vidutiniškai 6 kvadratinių metrų garinei pirčiai visiškai pakaks 2-3 40 W lempučių. Šviesos srautą reikėtų nukreipti į apačią, tada įsitaisiusį ant gultų žmogų gaubia maloni prieblanda.
"Pirtyje nereikėtų naudoti dienos šviesos lempų, kad ir kaip gamintojai jas girtų. Jų šviesa pernelyg balta pirčiai, o besikaitinantiesiems gali susidaryti nemalonus pojūtis - lyg sėdėtų biure", - pataria Kavaliauskas.

Kvapai

Pirtyje neverta dirginti ir uoslės. Stiprius kvapus išskiria spygliuočių mediena - pušys, eglės. Pušinės lentos (ypač jei mediena labai sakinga), įkaitintoje pirtyje skleidžia itin intensyvų kvapą, ypač naujai pastatytoje. Žinoma, laikui bėgant kvapas silpnėja.
Anksčiau daugiau statydavo pirčių iš lengvų lapuočių - drebulės, liepos, juodalksnio medienos.
Pirtininkai primygtinai siūlo neimpregnuoti ir nelakuoti medienos, kad ir kaip chemines medienos apsaugos priemones girtų gamintojai. Cheminės medžiagos neišgelbės medienos nuo juodavimo, ypač jei pirtyje dažnai vanosite šonus vantomis. Geriausia pajuodavusius gultus tiesiog nušveisti.
"Kai kurie gamintojai pirtyse siūlo įmontuoti garso aparatūrą, kad sėdintieji garinėje galėtų klausytis muzikos. Kiekvieno žmogaus teisė rinktis, tačiau, mano manymu, tai nereikalingas dirgiklis, kuris trukdo mėgautis pirties atmosfera", - reziumavo Kavaliauskas.

Plautai

Plautai yra svarbiausias pirties baldas. Sakoma, kad naudingas pirties plotas prilygsta viršutinio plauto plotui. Kitaip tariant, visą garinės pirties karštį ir malonumą jūs galite pajusti tik gulėdami ant viršutinio plauto.
Svarbu, kad plautai nebūtų nei per aukšti, nei per žemi. Jei plautai per aukšti, bus sunku užlipti ir nepatogu sėdėti, o jei per žemi - sėdinčiajam ar gulinčiajam neužteks karščio. Plautų plotis ir ilgis taip pat priklauso ir nuo jūsų įpročių. Vieni mėgsta daugiau sėdėti, kartais pasivanodami nugarą ar kojas. Kiti geriau jaučiasi tik atsigulę ir periami kolegos ar pirtininko. Mėgstantys sėdėti plautus turėtų įrengti kuo aukščiau,
kad sėdint pėdos būtų ne žemiau krosnies akmenų.
Pirtininkai pataria montuoti nuimamus plautus, nes taip gerokai higieniškiau. Kartą per porą mėnesių juos galima nuimti ir palikti lauke, kad saulė išdžiovintų, išbalintų ir išdezinfekuotų. Nuimamus plautus lengviau šveisti, kai šie pajuoduoja.

Pozos

"Daugelis pirtyje sėdi vadinamąja vežiko poza, kai žmogus nulenkia galvą ir alkūnėmis remiasi į kelius. Taip gerai atsipalaiduoja juosmens raumenys. Sėdint vežiko poza, plautų aukštis turi būti apie 50-60 centimetrų, kad keliai būtų sulenkti stačiu, o ne smailiu kampu. Kitaip žmogus ne itin patogiai sėdės ir raumenys, užuot ilsėjęsi - įsitemps, - pataria Kavaliauskas. - Viršutinis gultas turi būti ne siauresnis kaip 60 centimetrų. Patyrę pirtininkai rekomenduoja daryti jį 80 centimetrų, kad suaugęs Žmogus galėtų patogiai atsigulti, padėti rankas. Jei viršutinis plautas pakankamai platus, žmogus gali ilsėtis susikėlęs kojas ir apkabinęs jas rankomis, o tai ypač gerai, nes visas kūnas atsiduria vienoje temperatūros zonoje ir kraujas cirkuliuoja tolygiai. Tokia poza ypač sveika širdžiai".
Apatinį plautą galima daryti siauresnį - 40 centimetrų, nes dažniausiai ant jo sėdi vaikai, to-
dėl jie puikiausiai ten išsitenka. Kad jiems lengviau būtų užlipti ant plautų, galima pastatyti nedidelį suoliuką, šiaip slepiamą po apatiniu gultu. Tai padaryti galėsite tik tuo atveju, kai gulto šonas nebus uždengtas grotelėmis. Žinovai tvirtina, kad atviri gultai visais atvejais yra gerokai patogiau: laisvai cirkuliuoja karštas oras, po apatiniu gultu galima pastumti suoliuką, kubilą, kitus pirties aksesuarus, kad jie nesimaišytų po kojomis. Be to, gerokai lengviau prižiūrėti ir valyti pirtį.

Darbo vieta

Tikroje pirtyje, kurioje periamasi vanta, svarbiausia, kad pirtininkui užtektų vietos ja pamosuoti. Jam turi būti patogu stovėti, pasiekti karštą ar šaltą vandenį, vantas. Blogai, kai norint užpilti vandens ant akmenų tenka nulipti nuo plautų ir dar žengti kelis žingsnius. Tai vargina periantįjį, o periamasis gauna nereikalingų pertraukų. Krosnis turi būti įrengta taip, kad pirtininkui būtų patogu "užmesti" garo, tačiau svarbu, kad karšto oro srovė nenuplikytų sėdinčiųjų ant plautų. Kampe būtinai reikia pastatyti šalto vandens kubilą.

Saugumas

Pirtyje turi būti suapvalinti visų vidaus konstrukcijų kampai - taip dailiau ir saugiau. Grožio ir higienos sumetimais venkite įvairių dekoratyvinių lentelių ar apvadų, kur kas geriau atrodo kruopčiai suleistos apkalos lentelės. Taip pat visus užraktus, sklendes, ventiliacijos uždarymo ir atidarymo mechanizmus reikia rinktis kuo paprastesnius.
"Žmogaus gebėjimas mąstyti pirtyje sumažėja iki minimumo. Karštis, prieblanda, garai sunkina žmogaus orientaciją erdvėje ir laike, todėl visi užraktai, mechanizmai turi būti iki primityvumo paprasti, kad žmogui nereikėtų galvoti, kaip pasukti vieną ar kitą svirtelę", -primena Kavaliauskas.

Pirčių projektai ir konsultacijos

Kaip pasiekti maksimalų efektą už nedidelę kainą, išvengti tipiškų klaidu, pritaikyti pirtį prie individualaus skonio?

Pirties meistriškumo kursai

Sužinosite gero garo paslaptis, išmoksite atlikti originalias procedūras, suprasite pirties konstrukciją. 20 val. programa, įskaitant prezentacijas ir praktiką pirtyje.

VŠĮ „PIRTIES AKADEMIJA" Naugarduko g. 91-311,03202, Tel.: 868711601, Faksas 8 5 278 48 01 EI. paštas info@pirfis.lt

Parengė
Giedrė ŠVAŽAITĖ
giedre@lzinios.lt 

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“