Uždaryti

Medus pirtyje. Kaip teisingai naudoti.

Aridas Pabedinskas
2017-01-02

Medus, kaip ir daugelis kitų natūralių priemonių sustiprina pirties teikiamą naudą, padeda kovoti su organizmo negalavimais ir sudaro sąlygas greičiau pasiekti tikslus. O kokie gali būti tikslai?

Medus - viena iš pačių unikaliausių Gamtos dovanų, suteiktų žmonėms naudotis: angliavandenių, mikroelementų, aminorūgščių, fermentų, vitaminų ir kitų junginių, taip reikalingų mūsų organizmui, lobis.  Mūsų protėviai jį vartojo įvairioms ligoms gydyti, taip pat šventiniam maistui ir gėrimams ruošti.

Medaus cheminės medžiagos ir biologinės savybės ištyrinėtos ne taip jau seniai, nors šių žinių trūkumas nebuvo kliūtis medų naudoti tūkstančius metų. Dabar jau žinome, kad medyje yra šios medžiagos: makroelementai (K, Ca, Na, Mg, Fe, S, J, Cl, P ir kt.) ir mikroelementai (Mn, Sn, Al, B, Cr, Cu, Li, Ni, Bi, Co, Ag, Se, Ti ir kt.). Vitaminai į medų patenka su žiedadulkėmis. 100 g medaus turi šių vitaminų (µg): B1 - 2,1 – 9,1; B2 - 35 – 145; B6 - 227 – 400; pantoteno rūgšties – 47 – 192; PP – 0,004 -0,94; C – 0,5 - 0,65. Kai kuriose medaus rūšyse dar būna vitaminų E, K, biotino, folinės rūgšties. Taip pat meduje yra eterinių aliejų, apsprendžiančių jų kvapą. Dažomosios medžiagos (karotenas, chlorofilas, ksantofilas) suteikia medui spalvą. Medus turi kai kurių hormonų ir augimo stimuliatorių. Be to meduje yra fitoncidų bei bakteriocidinių medžiagų.

Idealiausios sąlygos naudoti medų savo kūno priežiūrai yra tradicinė lietuviška pirtis. Tai natūrali SPA procedūra, trunkanti kelias valandas.  Pirties poveikis žmogaus organizmui yra labai įvairus. Čia puikiai suderinamos skirtingos Gamtos stichijos, jų galia. Senovėje, vos pajutę negalavimą žmonės eidavo ne pas gydytoją, o į pirtį ir naudojosi natūraliomis, po ranka esančiomis priemonėmis. Medus yra pati natūraliausia, seniausiai žinoma gydymui naudojama priemonė. Tačiau medus nuo seno yra vertinamas ir  kaip kosmetologinė priemonė. Iš jo gaminami kremai, muilas, tualetinis vanduo. Medų ypač patartina naudoti rankoms puoselėti, veido kaukėms daryti. Medus dažnai naudojamas kosmetikoje ir gydomojoje kosmetikoje. Todėl apie medaus panaudojimą pirtyje kosmetiniais tikslais verta pakalbėti truputį daugiau.

Medus, kaip ir daugelis kitų natūralių priemonių sustiprina pirties teikiamą naudą, padeda kovoti su organizmo negalavimais ir sudaro sąlygas greičiau pasiekti tikslus. O kokie gali būti tikslai? Dažniausiai besilankantys pirtyje užsimena apie norą numesti nereikalingus kilogramus, išvalyti odą, nušveisti viršutinį odos sluoksnį, sumažinti celiulito pėdsakus. Jaunuolius kankina gausus spuogų ir inkštirų atsiradimas ant veido ir kitų kūno vietų. Todėl dažniausiai didžiausias dėmesys ir yra skiriamas mūsų odos priežiūrai.

Oda yra didžiausias mūsų organas, kurio pagalba mes kontaktuojame su išoriniu pasauliu. Ji pirmoji reaguoja į išorinius dirgiklius: šilumą, šaltį. Be to oda atlieka ir šalinimo funkciją, prakaito dėka pašaliname daug vandens ir druskų, šlapalo ir šlapimo rūgšties. Skaisti ir lygi oda yra mūsų geros savijautos ir vidinės  būsenos rodiklis. Pirtyje odą veikia šiluma, švelnus garas, kurie sušildo odą, padeda atsipalaiduoti ir stimuliuoja valymosi procesą. Atsižvelgiant į logišką pirties procedūrų eigą ir jų tikslus, pirmiausiai turime odą sušildyti, po to ją išvalyti ir galiausiai pamaitinti. Priklausomai nuo tikslų tam, kad sustiprinti medaus poveikį,  medų naudojame su kitomis natūraliomis priemonėmis.

Odos šveitimas

 Norėdami tiesiog nušveisti odą , dažniausiai medų sumaišome su druska ir šiuo mišiniu švelniai šveičiame šiltą ir minkštą kūno odą.  Dažniausiai tai atliekame antro užėjimo į garinę metu. Šio veiksmo metu pašaliname negyvas epidermio ląsteles, oda tampa elastingesnė, suaktyvėja regeneraciniai procesai dermoje. Tai stimuliuoja odos ląstelių medžiagų apykaitą, oda atsinaujina ne tik paviršiuje, bet ir iš vidaus.

Tačiau odos šveitimui galima vietoj druskos panaudoti ir kavos tirščius. Sumaišę medų su kavos tirščiais iki vienalytės masės gauname ne tik šveitiklį,  bet ir kaukę. Todėl poveikis yra stipresnis.

Kuo ši kaukė naudinga?  

Pirmiausia tuo, kad kavos struktūra leidžia meduje esantiems vitaminams ir mineralams patekti į gilesnius odos sluoksnius, tuo pačiu nuvalo ir pamaitina odą.

Antra, bičių produktas, medus, yra kaukės pagrindas ir savo unikalių savybių dėka sukuria ant veido ir plaukų įpatingą plėvelę, kuri išsaugo drėgmę ir tuo pačiu neužkemša porų.

Trečia, medaus kaukė veikia kaip savotiškas liftingas , o poveikį sustiprina kavos panaudojimas.

Medaus – kavos šveitiklį geriausia panaudoti po vanojimosi, kadangi ištrynus kūną tokią masę būtina palaikyti bent 20-30 minučių, o po to nuplauti šiltu vandeniu.

Odos maitinimas

Nušveitus odą, pirtyje labai patogu gaminti ir naudoti įvairias kaukes, kurių pagrindas yra medus. Juk viską labai lengva nuplauti. O kaukių gausa matyt ribojama tik jūsų laiko ir fantazijos. Be jau paminėtos dvigubos paskirties šveitiklio-kaukės iš medaus ir kavos, efektyvu panaudoti kaukę iš medaus ir kiaušinio. Ši kaukė veiksminga kovojant su veido raukšlėmis. Iki vienalytės masės maišome kaišinio trynį ir medų, padengiam veido odą ir po 20 minučių nuplauname šiltu vandeniu. Jeigu veido oda riebi, maišome su kiaušinio baltymu.

Odos senėjimą stabdo nepelnytai užmiršta medaus-varškės kaukė. O juk ją pasigaminti taip lengva: sumaišome varškę su medumi ir gauta mase padengiame veido ir kaklo odą. Praėjus pusvalandžiui belieka nuplauti šiltu vandeniu.

Jeigu jūsų oda riebi, vertėtų prisiminti citriną. Sumaišius su medumi citrinos sultis sąntykiu 1:1 lengvai padengiame veido odą ir palaikome apie 15-20 minučių. Ši kaukė sutraukia poras, reguliuoja riebalinių liaukų veiklą, valo, sumažina uždegimą spuogų zonoje, tonizuoja ir minkština, jaunina odą.  Nuplauname šiltu vandeniu.

Nors medaus poveikis odai yra lyginamas su molio poveikiu, galima pasigaminti ir unikalią medaus – molio kaukę, kuri lygina raukšles, tonizuoja raumenis, atnaujina kolageno kiekį. Pasižymi ir dezinfekuojančiu poveikiu, valo poras, šalina šlakus. Rekomenduojama naudoti mėlynajį molį, o maišant galima įpilti ir augalų vandens – hidrolato. 

Liaudies medicinoje dažnai minimas cinamono ir medaus mišinys irgi sėkmingai randa savo vietą pirtyje. Tiek medus tiek cinamonas pasižymi unikaliomis sąvybėmis, o juos apjungus gauname stiprų junginį kovai su visomis negandomis. Reguliarus naudojimas padeda kovoti su spuogais, lygina randus, oda tampa lygi.

Suprantama, kad pirtyje galime sėkmingai panaudoti ir gryną medų, bet efektas bus dar geresnis jeigu grynas medus bus panaudotas masažo metu. Medaus masžas pirtyje aktyvina kraujo apytaką paviršiniuose ir giliuosiuose odos sluoksniuose. Stangrina odą ir pamaitina.

 

Dėmesio!

Naudojant medų pirtyje būtina laikytis elementarių taisyklių tam, kad pasiekti maksimalios naudos.

Odos šveitimo procedūras su medumi būtina atlikti garinėje kai sušyla oda. Jautrias odos vietas šveičiame labai atsargiai arba iš viso nešveičiame. Šveitimas nėra masažas, todėl nebūtina tai daryti labai ilgai. Geriau trumpai, bet intensyviai. Po šveitimo reikia nusiprausti drungnu vandeniu, susilaikyti nuo kontrastinių procedūrų.
Kaukės paruoštos su medumi tepamos ant veido arba viso kūno odos. Oda turi būti švari,  šilta ir daugeliu atveju sausa. Esamą kaukės turinį galime įtrinti masažo judesiais, neskubėdami. Viskas priklauso nuo jūsų pasirinktos priemonės ir tikslo. Idealus variantas kai tai atlieka kitas asmuo, pirtininkas arba masažuotojas. Kaukės turinys ant kūno laikomas nuo 15 iki 30 minučių, po to reikėtų eiti į garinę, sušilti ir palaukti kol kaukės masė suminkštės. Tada galima nusiprausti šiltu vandeniu ir suprantama nenaudoti jokių prausiklių, šampūnų.

 

Atminkite, kad nėra universalių ir visiems tinkamų kosmetinių priemonių. Prieš naudojant medaus pagrindu paruoštas priemones patikrinkite ar jūs nesate joms alergiški.

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“