Uždaryti

Lietuviška pirtis. Vebinaras

Data: 2020-04-09, 20:00
Organizatorius : Lietuviškos pirties akademija

Vebinaras

Šių metų pradžioje mus pasiekė džiugi žinia - lietuviškos pirties lankymo tradicija pripažinta nacionaline nematerialiojo paveldo vertybe! Deja, dėl paskelbto karantino oficiali šiai progai skirta ceremonija buvo nukelta, tačiau pasidžiaugti ir pasidalinti tuo džiaugsmu su Jumis visvien norisi.

Pažindami savo šaknis, istoriją, galime geriau įvertinti ir dabartį, šiandieną. Kas lietuviams buvo pirtis? Kodėl ji mums svarbi ir šiandien? Kuo esame panašūs ir kuo skiriamės nuo kitų? 

Mergvakariui papuošta lietuviška pirtis. Pirčių sodas.
Mergvakariui papuošta šiuolaikinė lietuviška pirtis. Pirčių sodas. R. Kavaliausko nuotr.

Pirtis - bendrosios tautos kultūros dalis. Žmonės, natūraliai būnantys, gyvenantys  savo kultūrinėje aplinkoje, dažniausiai net nepastebi ir neįvertina savo papročių, gyvensenos unikalumo. Mums atrodo, jog tiesiog gyvename čia ir dabar. Darome tai, ką turime daryti, per daug nesusimąstydami, kodėl, iš kur tai atėjo, ar yra kokia nors gilesnė prasmė to, ką darome. Ir tik žvelgdami iš šono, lygindami, dažnai patys sau netikėtai suvokiame, kad esame kitokie. Įdomūs, ypatingi, unikalūs. Tai nereiškia, jog kiti, mūsų kaimynai, mažiau įdomūs ar unikalūs. Įdomumas įvairovėje ir gebėjime gerbti bei puoselėti savo tradicijas, pasaulėjautą. Kiekvienas lietuviškos pirties mylėtojas yra ir savotiškas lietuviškos pirties ambasadorius. Tad kuo geriau pažinsime savo tradicijas, tuo geriau prireikus atliksime šią misiją. O gal tiesiog - regis, paprasti ir kasdieniai pirties veiksmai įgis kitokią, gilesnę, galbūt net sakralią prasmę? 

Lietuviška pirtis. www.pirtis.lt.
Tradicinė lietuviška kaimo pirtis. S. Daunio nuotrauka.

Lietuviškos pirties istorija dar toli gražu neištyrinėta, joje daug klaustukų ir diskutuotinų momentų. Ir mes esame tos istorijos, gyvosios tradicijos dalis, jos nešėjai ir puoselėtojai.  Pažindami savo šaknis, mes tampame stipresni - ir gauname drąsos kurti, eiti tolyn. 

Šiuolaikinė lietuviška pirtis.
Lietuviškos pirties tradicijų atgimimas. Zervynų dūminė pirtis. R. Kavaliausko nuotr.

Vebinaro forma patogi visiems, nepriklausomai nuo to, kur jūs būtumėte. Tereikia interneto. Lietuviškos pirties tema reikalinga visiems studijuojantiems, bet rekomenduojama tiek šiaip besidomintiems pirties tema, tiek jau baigusiems studijas ar dirbantiems savarankiškai. 

Seminare bus kalbama apie:

 1. Lietuviškos pirties istoriją;
 2. Lietuviškos pirties etiką;
 3. Liaudies papročius, susijusius su lietuviška pirtimi;
 4. Lietuviškos pirties šių dienų situaciją.

Seminaro žinios padės geriau suprasti kas yra ta lietuviška pirtis, geriau planuoti savo darbus ir verslus, susijusius su lietuviška pirtimi.

Tema

 • Lietuviška pirtis

  Teorinė tema, į kurią įeina:

  Pirties mitologija: pirties pasakos ir mitai, pirties ritualai.

  Pirtis kaimo kultūroje: pirtis tradicinėse lietuvių šventėse, sudėtinės kaimo pirtys.

  Lietuviškos pirties istorija: pirtis rašytiniuose šaltiniuose, Vilniaus pirtys, dvarų pirtys, pirties organizacijos ir jų veikla. 


Kas dėsto


Knygos „Pirtis“ autoriai, paraiškos Lietuviškos pirties pripažinimui nacionaline vertybe teikėjai, pirties tyrinėtojai, pirtininkai ir dėstytotai Birutė Masiliauskienė ir   Rimas Kavaliauskas

uždaryti

Pastabos administratoriui

Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“