Pirties mikroklimato valdymas ir vanojimo pradžiamokslis

Data: 2025-02-27, 17:00
Organizatorius : Lietuviškos pirties akademija
Norint efektyviai ir saugiai dirbti pirtyje, labai svarbu sąmoningai suvokti, kas joje vyksta, išmokti valdyti garą ir turėti aiškią struktūrą. Tai yra pirtininko darbo pagrindas. Galbūt nustebsite, tačiau dirbti efektyviai ir dirbti efektingai labai dažnai yra ne tas pats, o saugiai ir maloniai sušildyti žmogų galima ir labai paprastai - tereikia suvokti šio proceso logiką.
Šis seminaras skirtas pirtininkams ir giliau besidomintiems kaip iš turimos garinės „išspausti“ daugiau, kaip koreguoti esamą mikroklimatą ir pritaikyti jį prie konkrečios procedūros poreikių. Taip pat tyrinėsime savo pojūčius, kad geriau suprastume save pačius save garinėje.
Seminaras bus labai naudingas planuojantiems turėri savo pirtį, nes kalbėsimės apie tai, kokią atmosferą reiktų užtikrinti pirtyje, o taip pat ir praktikuojantiems pirtininkams, nes mokysimės sukurti reikiamus režimus procedūroms su nuolatinio kūrenimo krosnimi. Šis seminaras puikiai papildo vanojimo mokymą suteikdamas vanotojui supratimą apie garo dinamiką bei valdymą, todėl jo temos yra privalomos norintiems tapti profesionaliais pirtininkais.
Įdomus momentas - matosi pirties garo pagalvė.
Pirties garas yra gana paslaptingas ir sunkiai apčiuopiamas dalykas, o garinės atmosfera visada sukelia labai daug diskusijų. Dažnai net besimaudant pirtyje imama diskutuoti. Vieniems mauduoliams per karšta, kitiems - regis per šalta... Pagalbos prašoma pirtininkų ir šiaip pirties žinovų, tačiau jie mažai ką gali pasakyti. Priežastis paprasta – sąvokų painiava. Paprastai atsakymo ieškoma knygose, straipsniuose, internete. Tačiau visur, kur tik eisime, rasime vienus ir tuos pačius „suomiškos"“ „rusiškos“,. „turkiškos“ pirties stereotipus ir teiginius, kad „pirtyje būtina ventiliacija", „pirtyje turi būti karšta“ ir t.t.
Pirties mikroklimatas turi būti „geras“ ne pats savaime, o atitikti žmogaus jauseną pirtyje, čia galioja ir principas „nepakenk“. Ne kiekvienoje pirtyje galima sukrti gerą mikroklimatą.
Daugelis yra įpratę patalpos mikroklimatą valdyti tik temperatūra. Pirtyje kur kas dažniau ir stipriau kinta kitas parametras – oro drėgnis. Ir būname ten be rūbų, mus ginančių. Vien jau šių dviejų faktų pakanka „galvelei supainioti“.
Kiekvienam žmogui, vaikštančiam į pirtį yra būtina reguliuoti savo savijautą keičiant mikroklimatą. Tai dar svarbiau žinoti ir mokėti pirtininkui. Visi kartu stebėsime pirties garo elgesį, jo kilimą, „sėdimą“, pojūčius. Dalyvausite praktiniuose matavimuose ir rezultatų nagrinėjime. Suprasite kaip skaityti Pirtis.lt publikuojamus garinės mikroklimato matavimų grafikus.
Vakaro metu visiems suprantama kalba ir praktiniais pavyzdžiais išaiškinsime pagrindines sąvokas, nusakančias pirties atmosferą ir žmogaus jauseną joje. Bus praktiškai nagrinėjami šie klausimai:
- kūno buvimo pirtyje etapai;
- pagrindiniai pirties šilumą kuriantys veiksniai;
- „globali“ garinės mikroklimato korekcija;
- garinės vėdinimas;
- gero garo kūrimas įvairiais būdais;
- mikroklimato subjektyvumas ir pojūčiai,
- pirtininko veiksmai kuriant gerą garą;
o taip pat:
- holistinio vanojimo struktūra
- pradiniai kontaktinių darbo su kūnu technikų įgūdžiai
Praktinius garo stebėjimus derinsime su pojūčių programa. Mikroklimato korekcija bus įrašyta prietaisu ir paskui peržiūrėta ir išnagrinėta.
Temos
-
Holistinis vanojimas
Praktinė tema, kurioje susipažįstame su pirtinininko darbu. Pirmieji žingsniai į naują profesiją vyksta saugioje aplinkoje, geroje pirtyje, padedant patyrusiam dėstytojui.
Dažniausiai šios temos dėstymas organizuojamas kaip pirties vakaras (praktinis užsiėmimas pirtyje) kurio metu dėstytojas supažindina su pagrindiniais praktinio pirtininko darbo garinėje momentais, juos parodo, o studentai tai išbando praktiškai. Tokiu būdu jie turi galimybę išbandyti save kaip būsimi pirtininkai ir geriau suprasti kokiame lygyje jie norėtų išmokti pirtininko amato.
Studentas pirmą kartą prausia kūną garinėje.Ši tema turi papildomos informacijos, kuri matoma prisijungusiems naudotojams. -
Mikroklimato kūrimas
Nuolatinio kūrenimo krosnelė yra labiausiai paplitęs pirties krosnies tipas Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse. Todėl visiškai natūralu, kad profesionalu save vadinantis pirtininkas privalo smulkiai žinoti kaip šios krosnelės pagaba sukurti kaip galima gresnes sąlygas įvairioms pirties procedūroms.
Praktinė tema, į kurią įeina:
- Nuolatinio kūrenimo krosnelės kūrenimas
- Garinės temperatūros įvertinimas
- Perkaitintos garinės parengimas procedūroms
- Sauso ir išprakaitavusio žmogaus pojūčių skirtumai
- Garo pagalvės stabilumo stebėjimai
- Garinės ventiliacija
- Drėgmės įtaka žmogaus savijautai
- Garo pylimas
- Saugumo technia dirbant su nuolatinio kūrenimo krosnele
Nuolatinio kūrenimo krosnys
Jei norite greičiau patekti į šios temos mokymus... -
Nuolatinės krosnelės valdymas
Kas dėsto
Rimas Kavaliauskas, pirtininkas, pirčių projektuotojas ir statytojas
Pastabos administratoriui
Jei šiame straipsnyje pastebėjote neteisingą faktą ar klaidą, galite apie tai pranešti redakcijai. Prašome užpildyti formą ir paspausti „Siųsti“